nadmerným a neuváženým opaľovaním. Môže mať totiž nepríjemné následky v podobe spálenín, alergií, rýchlejšieho starnutia kože alebo oslabeného imunitného systému, v krajnom prípade až rakovinu kože. Ak teda ideme na slnko, pozor!
Slnko však i pomáha. Napríklad k tomu, aby sme mali hnedú, čokoládovú farbu. Dodáva telu hormóny a pre stavbu kostí, zubov a vlasov dôležitý vitamín D. Slnko prináša aj viac chuti do života, aktivizuje a oživuje krvný obeh a zvyšuje úroveň kyslosti v krvi. Slnečné svetlo, ktoré je vedené z očnej sietnice priamo do mozgu, potláča produkciu telesných substancií spôsobujúcich únavu. Podporuje tiež liečenie nečistej pokožky, akné a niektorých kožných ochorení.
Drematológovia upozorňujú, že slnko môže spôsobiť rôzne fototoxické reakcie. Ženy by si mali dávať pozor, ak užívajú napríklad antibiotiká alebo hormonálnu antikoncepciu, lebo dlhší pobyt na slnku u nich môže vyvolať alergie. Určite by sme slnečnému žiareniu nemali vystavovať miesta, na ktoré sme naniesli parfém. Mohli by sa na koži vytvoriť hnedé fľaky.
Kožní lekári poznajú štyri typy pokožky. Prvou sú tí, čo majú veľmi svetlú pokožku, ryšavé vlasy a pehy. Tento typ je veľmi citlivý, vždy sa spáli, niekedy opáli do červena, no nikdy nezhnedne. Na slnku môže byť bez ochranného krému maximálne 10 minút.
Druhým tzv. fototypom je svetlá pokožka a svetlé vlasy. na slnku bez ochrany môže byť 10 až 20 minút. Treťou skupinou je stredne svetlá koža a tmavoplavé vlasy. Tento typ sa opáli do červena, zriedkavo sa spáli a vždy pigmentuje. Bez natretia môže byť na slnku 20 až 30 minút. Najšťastnejší je štvrtý typ, s tmavou pokožkou a tmavými vlasmi. Nikdy sa nespáli a veľmi dobre pigmentuje. Bez ochrany môže byť na slnku 45 minút. Dermatológovia radia: najmä pri pobyte na slnku pri mori treba voliť krém s vysokým ochranným faktorom. Dnes už existujú aj s číslom 100 a tiež s rôznymi prísadami.
DO RÁMČEKA
Dobré rady nad zlato
1. Opaľovanie na slnku a výber ochranných prostriedkov prispôsobte fototypu svojej pleti.
2. Pri opaľovaní používajte prípravky(krémy) s ochranným faktorom, účinné proti UVA a UVB žiareniu. prvýkrát aplikujte 30 minút pred opaľovaním. Počas opaľovania aplikáciu opakujte.
3. Na citlivé partie, ako sú uši a nos, používajte silnejší ochranný faktor.
4. Pre ochranu zraku používajte slnečné okuliare s UV filtrom.
5. Dodržiavajte dostatočný prísun tekutín dôležitých pre hydratáciu pokožky.
6. Opaľovanie je bezpečnejšie, ak prebieha pozvoľna.
7. Neopaľujte sa medzi 11. a 14. hodinou, keď je slnečné žiarenie najsilnejšie.
8. Po opaľovaní skontrolujte svoju pokožku. Pokiaľ sa objaví sčervenanie, v opaľovaní nepokračujte.
9. Po opaľovaní ošetrite pokožku hydratačným prípravkom po opaľovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.