srdce. Keď ho zbalíte, začnete sa "trápiť". Keď ho nevidíte, nemôžete spať, jesť, ani sa sústrediť. Akonáhle ste s ním, všetko sa akoby mávnutím čarovného prútika zmení. Odrazu sa ničoho nebojíte, je vám krásne, starosti hodíte za hlavu a prajete si zastaviť čas. To všetko sa nedeje náhodou. Naopak, z chemického a biologického hľadiska má láska veľkú logiku.
Prvé štádium lásky
"Keď som sa zamilovala do Filipa, mala som pocit, že to, čo prežívam, je niečo nadpozemsky krásne, jedinečné a neopakovateľné. Nič okrem neho nebolo dôležité, venovala som tisíc myšlienok za hodinu, myslela som na neho non-stop," zveruje sa nám referentka Katka.
Ak sa však pozrieme na lásku triezvym pohľadom, môžeme odhaliť určité súvislosti a zákonitosti. Zamilovanosť sa dá rozdeliť do troch základných štádií. Prvou fázou je tzv. počiatočná príťažlivosť. Tá obvykle vzniká celkom nevedome. Aj keď si môžeme stokrát nahovoriť, že nás fascinuje najmä svojou inteligenciou, šarmom alebo charizmou, väčšinou ide len o fyzickú príťažlivosť spojenú so sexuálnym podtextom.
"Mal nádherné modré oči, široké ramená a okúzľujúci smiech," priznáva Katka, čo ju okamžite na Filipovi zaujalo najviac.
Druhá fáza - závislosť
Druhou fázou lásky je tzv. pobláznenie. A práve to je spojené s návalom milostných chemikálií. "Koktejl lásky" nás začína úplne ovládať. Postupne sa prestávame kontrolovať, začíname byť nezodpovední, chováme sa nevypočítateľne. Milostné chemikálie sú dokonca tak silné, že na nich určitý čas môžeme získať závislosť. Tá našťastie netrvá večne, ale len obmedzený čas.
"Začala som odsúvať prácu a ostatné povinnosti, všetko okrem Filipa nebolo dôležité. Vykašlala som sa na rodinnú oslavu päťdesiatky mojej mamy, nešla som na narodeninovú party s priateľmi. Robila som len to, čo naplánoval Filip. Dokonca som išla namiesto do školy aj na vysokohorskú túru, ktoré vyslovene neznášam a vytrpela som si takmer trojhodinový stupák na Zbojnícku chatu. Vtedy mi to nevadilo, došlo mi to až neskôr," spomína Katka.
Čistá chémia
Podľa odborníkov vzruchy prensú do nadobličiek pokyn, aby začali produkovať hormón adrenalín. Okrem neho sa začína uvoľňovať fenyletylamín. Ten v nás vyvoláva silnú eufóriu a pocit šťastia. Jeho účinky sú porovnateľné s účinkami nelegálnych drog, ako je napríklad mafetamín. Ďalšou látkou je nonadrenalín, ktorý sa podieľa na prenose vzruchov do mozgu. V tomto štádiu prežívame najväčšiu eufóriu a máme pocit "akoby sa nám nabíjali baterky". Na svet sa pozeráme cez ružové okuliare, chceme páliť mosty, veríme v nekonečnú silu lásky.
Vytriezvenie
Konečnou, treťou fázou lásky môže byť vznik tzv. silnej väzby. Vzniká v období, keď zmizne pobláznenie. Eufória, spôsobená milostnými chemikáliami, je postupne nahradená trvalejšími hodnotami, ako je istota, pocit bezpečia a naozajstného partnerstva. Do tohto konečného štádia sa dostávame obvykle po 16 až 24 mesiacov od začiatku vzťahu. A potom už záleží len na tom, čo od vzťahu očakávame, akí sme trpezliví a či vôbec chceme žiť v páre.
"Keď pobláznenie zmizlo, uvedomila som si, že som sa chovala ako bláznivá Dora. Vykašľala som sa na rodinu, priateľov, na svoje povinnosti, prioritou boli Filipove záujmy. Čo chcel on, to sme robili. Lenže ja som si odrazu uvedomila, že takto žiť nechcem a postupne som si začala presadzovať svoje. Odrazu začali hádky, Filip sa rozčúlil, nechcel ustúpiť v žiadnom probléme, chýbalo mu akékoľvek porozumenie. Naša veľká láska bola odrazu minulosťou, chémia prestala účinkovať, 'drogy' vyprchali a ja som stála zoči-voči realite," dodáva Katka.
Mýty o zamilovanosti
To, že zamilovanosť opadá, je prirodzené. Behom počiatočnej zamilovanosti sa totiž nechováme normálne. Ostatní nám hovoria, že sme doslova stratili hlavu. Je vedecky dokázané, že zamilovanosť je spojená s čiastočným zrútením ega. Na chvíľu sa dostávame na úroveň kojencov, ktorí ešte nemajú vlastné ja. V ten okamih sa necháme viesť, meníme zvyky, sme ochotní sa dobrovoľne vzdať všetkého, na čom sme si až doposiaľ potrpeli.
O to horší potom býva návrat do reality. Časom sa totiž každý z nás začne prejavovať individuálne a vznikajú trecie plochy. Pokiaľ ich neprekonáme, rozídeme sa. Keď nezhody dokážeme riešiť, zostávame spolu a pracujeme na vzťahu, ktorý už nie je zapložený na zamilovanosti, ale na trvalejšej láske. Nebojte sa zamilovať, ale nemajte ani strach, keď zamilovanosť zmizne. Veď niekedy sa objaví iba na pár minút, a napriek tomu je to tá najkrásnejšia chvíľa života.
Hlavný rozdiel medzi láskou a zamilovaním je v tom, že zamilovanie je hlavne chémia. Láska vzniká a rodí sa postupne. Má predpoklad dlhšieho trvania a vývoja. Pre zamilovanie je isté len to, že sa objaví a zase zmizne. Láska môže pretrvať aj celé roky!
AKO SI LÁSKU ZNIČIŤ
1. Zraňujte! Teraz nehovoríme o fyzickom násilí, máme na mysli nenápadné ponižovanie, drobné sarkazmy alebo vyhrážky typu "Zase si to neurobil?", "Už dávno som sa s tebou mala rozísť!. Toto je dobrý návod, ak chcete svoj vzťah zničiť obzvlášť rafinovane a pokiaľ vás teší odstup a chlad.
2. Buďte vždy v defenzíve! Vo fungujúcom vzťahu si obaja partneri musia byť schopní občas priznať chybu. Ak sa chcete rozísť, reagujte na každú kritiku defenzívne - útočte, alebo sa otravujte sebaľútosťou.
3. Mlčte! Ak si niečo prajete, nehovorte to svojmu partnerovi - nebude to môcť splniť, vy môžete byť sklamaná a pomaly, ale iste ubíjať posledné zvyšky náklonnosti.
4. Buďte povýšenecká! Ak si chcete zničiť vzťah, udržujte v sebe pocit, že ste chytrejšia, príjemnejšia, šikovnejšia... než ten druhý.
5. Majte prehnané očakávania! Mnohé ženy vidia samy seba ako hlavnú silu, ktorá v partnerstve riešia konflikty a majú pocit, že keby sa ony prestali snažiť, vzťah by sa isto-iste rozpadol. Terapeuti však v poradniach od manželov počúvajú iné slová: Mnohí muži si sťažujú na to, že očakávanie manželiek sú čím ďalej, tým horšie splniteľná. Niektorí v sebaobrane prijmú názor, že ženy sú zrodené k tomu, aby kritizovali a muži sa musia z pudu sebazáchovy naučiť ich sťažností ignorovať. Nie však všetci, mnohí utekajú kade ľahšie...
Podľa www.stratosfera.cz spracovala ren
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.