medzi Robertom Ficom a Ferencom Gyurcsányom.
Prognózu nudy zvrátila parádna roztržka, z ktorej vyšiel ako nekonečný chumaj tradične Fico, ale vyprovokoval ju poľský predseda vlády. Nevedno, z akých pohnútok vniesol Jaroslaw Kaczynski otázku európskej ústavy na visegrádsky stôl, keďže musel vedieť, že od slovenského a maďarského premiéra nedostane podporu. Presne tak, ako vedel, že u Topolánka ju má, keďže s českými vyjednávačmi konzultujú Poliaci kauzu euroústavy už mesiace a obdeň. Kaczynski sa o podporu Slovenska ani neuchádzal, keď bol v Bratislave začiatkom mája na bilaterálnej návšteve, spokojne mohol Kubišovi navrhnúť rokovanie (konzultácie) ako s Čechmi. Ani ho nenapadlo a teraz, tri dni pred summitom v Bruseli, si spomenul...
...a to nemal robiť. Dementná hláška o euroústave, ktorú Fico už raz použil, že "to je vec, ktorá nikoho nezaujíma a nikto jej nerozumie", položila Kaczynského na lopatky. Toto a ešte iné bláboly vyslovil Fico pred tým predsedom vlády, ktorý je koncom týždňa "ochotný aj zomrieť" a vetovať všetko, ak sa na Európskej rade v Bruseli nenájde nejaký kompromis ohľadne počítania hlasov... Kaczynski túto druhú bombu zo Slovenska už neprehltol a doslova prevrhol stôl: "Mám za sebou stretnutia s veľa politikmi, ale s takouto rétorikou som sa ešte nestretol". Presne tak ani my. Fico je jedinečný. (O druhej bombe hovoríme preto, lebo prvú inkasoval Kaczynski v máji, keď slovenský premiér ten na celej čiare podporil Putina v otázke rakiet a radarov.... )
Aby bolo jasné: Ústavná zmluva, teda text, ktorý neprešiel dvomi referendami vo Francúzsku a Holandsku a je momentálne zmrazený, je vrcholná agenda európskej politiky. Angela Merkelová na znovuoživení tejto polomŕtvoly postavila úspech nemeckého predsedníctva a keby nedošlo k akejsi elementárnej dohode teraz, tak v únii vypukne najhlbšia vzťahová kríza, stop na neurčitú dobu dostane rozširovanie, skrachujú resp. ani nezačnú rozhovory o ďalšom eurorozpočte a veľmi rýchlo padne návrh z Talianska či Španielska na selektívne pokračovanie integrácie v skupinách teda model tzv. viacrýchlostnej Európy. Nedohoda tu a teraz v Bruseli síce ešte nevyhnutne nemusí toto všetko naštartovať. Fiasko Merkelovej však výrazne akceleruje tieto scenáre, keďže včerajší hosť V-4 Socrates a jeho Portugalsko nemajú ani stotinu tej politickej váhy, aby ako predsednícka krajina od júla vrátili tému do hry.
Je to agenda veľkej nosnosti a brizancie a rétorika, ktorú ju Fico zhadzuje, len ilustruje mieru vykoľajenosti a nekompetencie, v ktorej funguje slovenská zahraničná politika. Táto ústava, či zmluva, či ako sa to nazve, má rozmer nového mocensko-inštitucionálneho delenia Európy a nielen Poľsko, ale všetky štáty, zubami-nechtami bránia či chcú zlepšiť svoje pozície. Spory o to, čo zostane a čo vypadne zo starého textu, ktorý Merkelová nezachránila, a čo nového pribudne, bežia v Európe už mesiace. Toto Fico absolútne nechápe. Slovensko, ako azda úplne jediné, je mimo procesov. S Kaczynským viackrát, s Gyurcsányom pred dvomi týždňami, s Topolánkom asi trikrát, naposledy cez víkend, nemecká kancelárka dvojstranne rokovala o tom, čo sa dostane do akéhosi spoločného balíka návrhov na stôl v Bruseli. Na toto Kaczynskému, ktorý bojuje ako lev a vyhráža sa vetom, Fico hovorí, že "to je téma, ktorá nikoho nezaujíma".
Poľský návrh zmeny hlasovacieho prepočtu, o ktorého podporu Kaczynski akože žiadal, je pritom veľmi dobrý, podľa včerajšieho komentára Financial Times spravodlivejší aj ako teraz platný mechanizmus z Nice (ktorý práve Poľsko veľmi zvýhodňuje), aj ako patent z ústavnej zmluvy. A výhodnejší aj pre Slovensko. Aj pre Česko, ktoré sľúbilo podporu a príde do Bruselu aj s vlastnou požiadavkou obojsmerného pohybu kompetencií (teda nielen do Bruselu, ale aj späť z Bruselu). Skutočnosť, že ho Merkelová zaradila do svojho balíka, je veľký úspech Topolánka. Británia včera oznámila štyri neprekročiteľné podmienky. A tak ďalej. Ficova vláda, ako ilustrujú vyjadrenia premiéra, nemá ani poňatie, čo sa deje. Ako včera vypadlo z Gyurcsánya, ani Maďari nemajú extra návrhy, rozdiel však zrejme bude v tom, že niečo za podporu Merkelovej, ktorej cieľom je zachovanie čo najširšieho rozsahu zo starého textu, zrejme dostali.
Téma euroústavy má viac podnetných súvislostí. Na Slovensku vojde do análov ako odstrašujúci príklad totálneho nepochopenia štátnych záujmov. Ešteže máme suseda Kaczynského, ktorý na to upozornil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.