štyri mesiace
"Veľmi zdvorilo, ale veľmi dôrazne musíme povedať našim rakúskym priateľom, že s týmto nesúhlasíme," vyhlásil na spoločnej tlačovej besede v mene predsedov vlád SR, Česka, Poľska a Maďarska premiér Ferenc
Gyurcsány. "Neexistujú dva druhy otvorených hraníc, neexistujú dva druhy schengenu. Nie sú žiadne dôvody, aby sa naše krajiny a naši občania zriekli voľného pohybu," konštatoval.
Portugalsko, ktoré od 1. júla preberá predsedníctvo v Európskej únii, podporuje zrušenie hraníc medzi členmi únie v pôvodnom termíne. Portugalský premiér José Sócrates v Bratislave poukázal na to, že práve portugalský návrh prispôsobiť Schengenský informačný systém prvej generácie (SIS Jedna) pre všetkých členov únie umožnil rozšírenie schengenu od budúceho roka. "Jedným z najdôležitejších bodov projektu spojenej Európy je práve Európa bez hraníc, Európa, kde sa voľne pohybujú ľudia a tovar. To je záväzok, ktorý sme dali novým členským krajinám," povedal Sócrates.
Ako predsednícka krajina únie bude Portugalsko naďalej tlačiť na Spojené štáty, aby novým členom únie zrušilo vízovú povinnosť. Sócrates dnes v Bratislave ubezpečil premiérov V4, že nadviažu na takúto politiku Nemecka, od ktorého preberú predsedníctvo. "Existuje dnes veľmi pozitívna, priaznivá atmosféra na to, aby sa s krajinami Visegradskej štvorky zaobchádzalo rovnako, ako sa zaobchádza s takzvanými starými členskými štátmi Európskej únie, pokiaľ ide o vízovú povinnosť vo vzťahu k Spojeným štátom americkým," vyhlásil premiér Robert Fico.
Najdôležitejšou úlohou portugalského predsedníctva bude dohoda o novej inštitucionálnej zmluve vychádzajúcej z európskej ústavnej zmluvy. Sócrates medzi priority zaradil dialóg so štátmi mimo únie - Ruskom, Čínou, Brazíliou a africkými krajinami, ktorý podľa neho uviazol pred siedmimi rokmi. Chce posilniť pozíciu Európy ako globálneho partnera. V EÚ sa chce zamerať na rast vnútorného trhu, zvyšovanie
zamestnanosti, energetickú politiku, klimatické zmeny a posilňovanie transatlantických vzťahov. V4 chce zase presvedčiť partnerov v únii, aby dali Ukrajine perspektívu budúceho členstva.
Rokovanie premiérov V4 sa skončilo roztržkou o európskej ústavnej zmluve. R. Fico označil prioritnú záležitosť Poľska - zmenu väčšinového hlasovania - za vec, ktorá nikoho nezaujíma a nikto jej nerozumie.
F. Gyurcsány sa postavil za Fica a vyhlásil, že o rozhodovaní by sa už nemalo diskutovať, ale mal by sa akceptovať model dohodnutý v ústavnej zmluve.
Poľský premiér Jaroslaw Kaczyński dôrazne vyzval partnerov, aby zmenili rétoriku, pretože ak prídu s takouto rétorikou na summit únie koncom mesiaca, dohoda nebude možná. Kaczyński vyhlásil, že takáto rétorika mu pripomína minulé desaťročia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.