ľudských práv na Kube, zároveň však vyjadrili pripravenosť na obnovenie otvoreného politického dialógu s kubánskymi predstaviteľmi a pozvali kubánsku delegáciu do Bruselu.
"EÚ je pripravená obnoviť otvorený politický dialóg s kubánskymi úradmi o všetkých otázkach vzájomného záujmu. Tento dialóg by zahŕňal širokú škálu oblastí možnej spolupráce, vrátane politiky, ekonomiky, vedy, kultúry, ako aj ľudských práv. V rámci dialógu by EÚ načrtla kubánskej vláde svoje názory na demokraciu, základné ľudské práva a slobody," uvádza sa vo vyhlásení.
Ministri však súčasne zdôrazňujú, že únia bude pokračovať v intenzívnom dialógu s občianskou spoločnosťou a kubánskou opozíciu, ktorým bude aj naďalej poskytovať podporu. Hoci sa politická, ekonomická a sociálna situácia na Kube v podstate nezmenila, Rada EÚ podľa včera prijatých záverov zaregistrovala "novú situáciu", keď po prvý raz po 48 rokoch nastal dočasný presun právomocí od Fidela Castra ku kolektívnemu vedeniu na čele s jeho bratom Raúlom.
Rada vyzvala kubánsku vládu na uskutočnenie potrebných politických a ekonomických reforiem, ktoré povedú k zlepšeniu životnej úrovne kubánskeho obyvateľstva. Napriek tomu, že sa počet politických väzňov a prípadov zastrašovania znížil, kubánska vláda podľa EÚ totiž aj naďalej upiera svojim obyvateľom medzinárodne uznané občianske, politické a ekonomické práva a slobody. EÚ takisto požaduje prepustenie všetkých politických väzňov.
Včerajšia pozvánka však ešte neznamená úplnú normalizáciu vzťahov, ktoré EÚ zmrazila v roku 2003 po tom, ako kubánske úrady zatkli a odsúdili 75 disidentov. Kontakty sa v malom rozsahu obnovili v roku 2005, ale vzťahy zostali chladné. Za ich úplné uvoľnenie sa zasadzuje najmä Španielsko, opačný názor majú viaceré krajiny bývalého socialistického bloku trvajúce na uplatňovaní reštrikcií, dokiaľ sa na Kube nezlepší situácia v oblasti ľudských práv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.