začiatkom summitu EÚ to včera vyhlásil poľský premiér Jaroslaw Kaczynski. Kaczynski nevylúčil možnosť, že Varšava použije na summite svoje veto a zablokuje celý proces v prípade, ak budú na ňu veľké európske krajiny vyvíjať prílišný nátlak.
Poľská vláda je však ochotná pristúpiť na kompromis v spornej otázke hlasovania v EÚ výmenou za návrhy, ktoré by zabezpečili Poľsku silné postavenie aj v budúcnosti. "Uvedomujeme si, že nemôžme zastaviť reformný proces. Bol by to príliš riskantný krok pre budúcnosť," povedal Kaczynski v rozhovore pre agentúru Reuters. "Naším cieľom je buď zmeniť hlasovací systém ako celok, čo preferujeme, alebo dosiahnuť náš cieľ inými prostriedkami."
Varšava kritizuje hlasovací systém v návrhu nemeckého predsedníctva, pretože podľa nej príliš zvýhodňuje veľké krajiny EÚ, ako je Nemecko. Podľa Kaczynského existuje približne 50-percentná šanca, že na bruselskom summite nakoniec dôjde k dohode o novej zmluve. Počas včerajšieho telefonického rozhovoru s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom sa obaja politici zhodli, že sa budú usilovať o úspešné zavŕšenie summitu. Za hlavné prekážky dohody sa považujú postoje Poľska a Veľkej Británie, ktorá požaduje, aby EÚ nerobila výrazné zmeny v spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.