pripravená na rokovanie v parlamente. Po včerajšej koaličnej rade predseda SNS Ján Slota povedal, že minister školstva Ján Mikolaj, jej nominant, asi novelu stiahne. Následne poslanci rozhodli, že o nej budú hlasovať až na záver prebiehajúcej júnovej schôdze.
Na poplatkoch sa teda rozhádala aj samotná koalícia. Proti spoplatneniu sa otvorene postavil líder HZDS Vladimír Mečiar. Smer otvorene poplatky nekritizuje, ale k novele má výhrady. Všetky tri koaličné strany vo svojich volebných programoch tvrdili, že sú proti školnému. Vo vládnom programe si nechali možnosť externé štúdium spoplatniť. Vláda sa v ňom totiž len zaviazala, že nezavedie poplatky v dennej forme.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj obhajuje spoplatnenie tým, že len legalizujú súčasný stav. Externisti totiž školné platia. Nie priamo školám, ale cez tretie subjekty.
Novelu napadli aj členovia ústavnoprávneho výboru. K opozičným Danielovi Lipšicovi (KDH) a Lucii Žitňanskej (SDKÚ-DS) sa pridali aj poslanci koaliční Mojmír Mamojka (SMER-SD), Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) i Jaroslav Paška (SNS).
Poslancom sa nepáčí, ako rezort upravil možnosti spoplatnenia externého štúdia. Ak by bola novela schválená v súčasnej podobe, samotné univerzity by si mohli vybrať, či poplatky zavedú alebo nie. Ak by ich zaviedli, nedostali by dotáciu zo štátneho rozpočtu.
Podľa D. Lipšica novela nerieši vyberanie poplatkov cez rôzne agentúry a občianske združenia. "To sa iba hráme, že ideme niečo riešiť".
Podľa L. Žitňanskej minister obhajuje spoplatnenie tým, že chce zabrániť výberu peňazí cez tretie osoby. Za absurdné označila, že "návrh spoplatňuje externé štúdium, aby zlegalizoval stav, ale pritom to nezvládli vyriešiť".
J. Paška vyhlásil, že treba nájsť mechanizmus, ako školám zabrániť vyberať poplatky takýmto spôsobom.
Podľa exministra školstva Martina Fronca (KDH) to vzala koalícia čisto politicky. Zdôraznil, že opozícia určite využije možnosť dať pozmeňovacie návrhy.
K. Tóthová povedala, že spoplatnenie by malo byť určené v novele ako povinnosť.
Podľa M. Mamojku je novela "ťažko chorý pacient". V tejto súvislosti sa spýtal: "Od koho bola objednávka na tento zákon, len od rektorov?"
Bývalý dekan Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach Peter Vojčík si myslí, že spoplatnenie externistov nie je zlé. Podľa neho je iné ako denné. "Keď študuje niekto, kto vzdelanie chce a je ochotný to aj zaplatiť, tak tam problém nevidím. Je oveľa férovejšie, keď peniaze prídu na účet fakulty a tá sama rozhodne, čo s danými peniazmi urobí."
Poslanci KDH by sa v prípade schválenia novely chceli obrátiť na právnikov vo veci podania na Ústavný súd SR. Podľa Vojčíka však nejde o porušenie rovnosti. "Išlo by o to vtedy, ak by jeden študent platil a druhý nie."
Okrem iného novela vysokoškolského zákona hovorí aj o oslabovaní právomocí akademických senátov a posilňovaní správnyc rád. Po schválení by už zástupcovia študentov a zamestnancov nevolili zástupcov rektora a dekana, ale by len dávali stanoviská. Podľa Vojčíka "celkovo nie je správne, aby sa posilňovala pozícia správnych rád. Sú tam ľudia, ktorí pochádzajú z externého prostredia a nemajú prehľad o tom, čo by daná škola mohla potrebovať".
Podľa predsedu Rady vysokých škôl Viktora Smieška "správna rada nemá priamu zodpovednosť za vysokú školu, a preto jej navrhované kompetencie nepatria".
Naopak, rektor UPJŠ Vladimír Babčák je presvedčený, že novelou sa "dosiahne aspoň istá náprava schizofrenického stavu v oblasti vysokého školstva, keď napríklad podľa zákona je vysoká škola právnym subjektom a jej štatutárom je rektor, ale skutočnosť je iná. Fakulty sú stále akoby právnym subjektom a rektor ani zďaleka nemá také kompetencie, aké by mali prislúchať štatutárnemu orgánu vysokej školy".
Rektor UVL Košice Emil Pilipčinec nevníma oslabenie právomocí akademických senátov tak dramaticky, lebo "my sme monofakultná univerzita". Ako problém nevidí ani spoplatnenie externého štúdia. "Vzdáme sa vyberania poplatkov," povedal.
Autor: SITA/TASR/por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.