Predstavitelia strán, ktorí sa práve neslnili či inak neveselili, zaujali stanoviská kvalifikované a múdre ako vždy. Rétorika úspechu, ktorá znela z Bruselu, sa nezastavila ani pri Hainburgu a vyslala avízo, že voľný pohyb myšlienok patrí medzi zaručené slobody už pred Schengenom.
Spokojnosťou žiaril priamy účastník mítingu Robert Fico, pretože "závery sa zhodujú s postojom Slovenska, s ktorým na rokovania ER prišlo". Pocity sú to celkom iste autentické. A treba vedieť, že aj prečo: Pozícia SR do rokovaní o novej eurozmluve bola taká rafinovaná, že fakticky sa nedal predstaviť koniec, s ktorým by duo Laurel Hardy (Fico Kubiš) spokojné byť nemalo. Slovensko, ako zrejme (asi, azda) jediný účastník sa spoľahlo úplne na kancelárku Merkelovú, stotožnilo sa s nemeckou pozíciou od konca do začiatku, nič nežiadalo a nič nečakalo. Teda okrem rýchleho priebehu summitu. V sobotu totiž Fico otváral Sitinu a mal ešte dohodnutý futbal v Hodoníne. Vôbec najspokojnejší, možno viac ako Merkelová so Sarkozym dohromady, musel byť Fico v sobotu ráno, lebo si mohol vydýchnuť, že už to má za sebou. Nečudo: "Keby ste tam sedeli, videli by ste, ako sú tie rokovania frustrujúce", glosoval slovenský premiér vrcholné podujatie eurolídrov. Predseda vlády má za to, že Európska únia by sa nemala zaoberať sama sebou, ale "dôležitejšími témami", ktoré trápia ľudí. Napríklad nezamestnanosťou, alebo aspoň "hlavnou prioritou", s ktorou on išiel do Bruselu: "Jadrové fórum v Bratislave", ktoré by mohla SR organizovať.
Veľká škoda, že toto nebola téma summitu. Všetky Ficove vyjadrenia z Bruselu či po ňom majú jedného spoločného menovateľa: Takého nepripraveného a vykoľajeného premiéra Európska rada ešte nevidela. Uvidíme, či spokojnosť so závermi summitu mu vydrží, až sa dozvie, že Ferenc Gyurcsány údajne presadil do novej zmluvy formuláciu o "právach národnostných menšín podľa návrhu, ktorý sformulovala maďarská diplomacia" (Gyurcsány). Tu je podstatné vedieť, že akýsi paragraf o menšinách sa Maďari snažili pretlačiť už do ústavnej zmluvy, to však neprešlo a neskôr to Dzurinda vyhlasoval za veľký úspech Slovenska (rozumej jeho osobne). Nie je vylúčené, že Gyurcsányovi sa to teraz tichou diplomaciou podarilo. Totiž, na rozdiel od Fica, jeho Angela Merkelová pozývala na prípravné rokovania Iná možnosť je, že Gyurcsány, preslávený tým, že "klamali sme ráno, večer i v noci", klamal i v sobotu po návrate do Budapešti.... Ale by bola veľká sranda, keby takto dobehol Fica, s ktorým si vo veci eurozmluvy tri dni predtým výborne rozumeli v konflikte s Kaczynským.
O vykoľajenosti Fica svedčí najlepšie jeho komentár k poľskej požiadavke. V tej istej sekunde, čo šéf frakcie ľudovcov v europarlamente Hans Gert Pottering hodnotil Kaczynského návrh predĺžiť terajší systém hlasovania do roku 2020 ako "posun, ktorý by som uvítal", Fico sa vyjadril o tom istom poľskom návrhu, že "ide o vtip". Dôkazom, že aký dobrý vtip to bol, svedčí výsledok: Poliaci si vybojovali zachovanie hlasovacieho mechanizmu z Nice fakticky do roku 2017. (Nie 2014, keďže ešte tri roky po tom bude prechodné obdobie, keď pri ľubovoľnom hlasovaní môžu požiadať o prepočítavanie podľa dnešných pravidiel). Vôbec, slovenský premiér by mal ísť do Varšavy bosý a na kolenách a odprosiť oboch Kaczynských. Ďalší kompromis, ktorý vybojovali a má sa stať súčasťou novej zmluvy, bude energetický článok "jeden za všetkých, všetci za jedného", teda o pomoci celej EÚ krajine, ktorá by bola vystavená nejakým krízam v dodávkach plynu či ropy. Nie je v tejto chvíli vôbec jasné, ako to bude formulovať medzivládna konferencia, ktorá má politické mantinely z tohto summitu dostať do konkrétnych paragrafov, avšak akákoľvek zmienka o energetickej solidarite je pre Slovensko, temer stopercentne závislé na Rusku, významná priam životne.
Mikuláš Dzurinda síce v Bruseli nebol, ale vie už dopredu, že dohoda o novej zmluve EÚ je "pozitívnym výsledkom". Stojí za všimnutie, že ak hovoria o EÚ, Európe a pod., tak kombinácia bezuzdných fráz a optimizmu je v ústach politikov povinnou jazdou. Pointa je v tom, že mimo Merkelovej a zopár úradníkov nemeckého predsedníctva nikto nemá zrejme detailnú predstavu, čo z pôvodnej euroústavy vypadlo a čo zostalo. Stala sa napríklad aj taká vec, že na vyškrtnutie zmienky o "slobodnom a neskreslenom vnútornom trhu" upozornil účastníkov summitu jeden bezmenný maďarský diplomat. Až potom z toho vznikla aféra a Tony Blair rýchlo presadil nejaký dodatok, že sa to netýka doterajších právnych vzťahov. Nevadí podstatné je, že na Slovensku sme všetci spokojní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.