nezávislosti Kosovu. Zároveň varoval, že ignorovanie tohto veta vytvorí nebezpečný medzinárodný precedens. Rusko, tradičný spojenec Srbska, je rozhodne proti návrhu osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho na udelenie nezávislosti Kosovu, spočiatku pod medzinárodným dozorom. Moskva trvá na tom, že žiadnu krajinu nemožno rozbiť proti jej vôli a vyhlasuje, že podporí len riešenie prijateľné aj pre srbskú stranu. "Srbsku zobrali historický kus územia a teraz tam chcú vytvoriť nezávislý štát," povedal Mironov počas debaty s generálnym tajomníkom NATO Jaapom de Hoop Schefferom, ktorý je na návšteve v Petrohrade. "Mojou predpoveďou je, že Rusko bude s veľkou pravdepodobnosťou vetovať rozhodnutie o udelení nezávislosti Kosovu," dodal.
Podľa Ruska sú potrebné nové rokovania medzi Belehradom a Prištinou, západné krajiny sú za rýchle riešenie. Moskva minulý týždeň odmietla tretí návrh rezolúcie BR OSN, podľa ktorého by mali rokovania medzi Srbskom a kosovskými Albáncami pokračovať ešte štyri dodatočné mesiace s tým, že v prípade neúspechu by sa automaticky realizoval Ahtisaariho plán. "Kosovo je neriešeným problémom regiónu a myslím si, že v krátkom čase sa musíme pokúsiť vyriešiť ho," povedal Scheffer v debate, ktorú odvysielala rozhlasová stanica Echo Moskvy. "Status quo je neudržateľný," dodal. Mironov vyslovil aj predpoklad, že západné krajiny môžu ruské veto ignorovať a varoval, že takýto postup by mal negatívny dopad na iné podobné problémové regióny. "Ak rôzne štáty napriek ruskému vetu de facto uznajú údajne nezávislé Kosovo, pôjde o hrozivý medzinárodný precedens," povedal Mironov a naznačil, že tento príklad by mohli nasledovať viaceré odštiepenecké regióny v bývalých sovietskych republikách. "Prečo by bolo (Kosovo) osobitným prípadom? Čo je na tom špeciálne? Prečo by sme sa nemohli pozrieť na Abcházsko, Južné Osetsko a Podnestersko?" povedal s odkazom na proruské regióny v Gruzínsku a Moldavsku.
Scheffer varoval Rusko pred vetovaním rezolúcie o Kosove s tým, že takýto krok by mohol situáciu ešte zhoršiť. "Mám obavy z nekontrolovaného procesu. Bezpečnostná rada môže proces kontrolovať a preto vyzývam mojich ruských priateľov a partnerov, aby veto nepoužili," povedal šéf NATO.
Prevažne Albáncami obývané Kosovo oficiálne zostáva súčasťou Srbska. Provincia je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do dvojročného konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami aj jednotkami Belehradu.
Srbsko je rozhodne proti nezávislosti regiónu, ktorý považuje za kolísku svojej štátnosti. Kosovu ponúka veľmi širokú autonómiu. Ahtisaari 13 mesiacov sprostredkoval rokovania medzi Belehradom a Prištinou. Proces sa v marci skončil bez náznaku dohody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.