predchádzajúcej vlády na život občanov. Povedal to včera expremiér a predseda SDKÚ
Ako príklad uviedol šéf SDKÚ-DS aj "aktuálne čísla" Štatistického úradu, ktorými disponuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Podľa týchto údajov sa miera chudoby od roku 2004 znižuje. Dzurinda pripomenul, že Fico pritom len pred dňami tvrdil svojmu maďarskému kolegovi Ferencovi Gyurcsánymu, že reformy pomohli len piatim až desiatim bohatým. "Bola to reakcia na obdiv maďarského premiéra k slovenským reformám," pripomenul Dzurinda.
Za prvý rok vládnutia Roberta Fica sa podľa Dzurindu "úroveň demokracie zmenšila". Konštatovala to podľa neho aj organizácia Freedom House, ktorá stav demokracie vo svete monitoruje. "My sme si to plne uvedomovali pri tlaku na mimovládne organizácie. Vláda sa ich snažila vytlačiť z viacerých oblastí pôsobenia. Videli sme to aj pri snahách obmedziť právo občanov na slobodné, neskreslené informácie. Vidíme to stále v tlaku proti médiám. Ale vidíme to napríklad aj v tom, čo si všimol Freedom House, a to bol tlak proti Špeciálnemu súdu, snaha vplývať na súdy, ovplyvňovať súdy alebo umenšovať ich nezávislosť," konštatoval Dzurinda.
Deficit demokracie cítia opoziční poslanci podľa Dzurinda, aj v slovenskom parlamente. "Nič, čo navrhuje opozícia, nie je možné prijať. Ficova vláda a koalícia to vylepšila do dokonalosti. Poslanci vládnej koalície už odpisujú do bodky niektoré naše pozmeňovacie návrhy, lebo sú jednoducho dobré a užitočné. A len aby pod takýto návrh nebola podpísaná opozícia, tak jednoducho tento pozmeňovák ukradnú. Normálne ukradnú," dodal Dzurinda.
Prvý rok vlády Roberta Fica ukázal, že kabinet bol na správu veci verejných nepripravený a nevie riešiť problémy krajiny. "Do problémov, ktoré jestvujú, vláda nesiaha, ale siaha na to, čo už funguje," povedal Dzurinda. Ako príklad spomenul rovnú daň, ktorú podľa neho pokrivili odpočítateľnými položkami. V rámci ekonomiky Dzurinda nepozná jediné zásadné opatrenie vlády. Spomenul zníženie sadzby na lieky, ktoré však dnes nie sú lacnejšie. "Fico pomohol farmaceutickým firmám. Je to hlúpe, nefunkčné a pomýlené," poznamenal expremiér.
K vyhodnoteniu pripomienkového konania k Zákonníku práce (ZP), ktoré vládna strana Smer-SD rozbehla až po pripomienkovom konaní cez denník Nový čas, ju dotlačila opozícia, najmä SDKÚ-DS. "Nie sme zvyknutí sa vopred vzdávať, aj keď Ficove výroky, že prejdú len ¤pozmeňováky¤ vládnej koalície, má svoju výpovednú hodnotu. Nech ich teda ukradnú a odpíšu čo najviac. Čím viac ich ukradnú a odpíšu, tým menej dokaličia Zákonník práce," povedal dnes Dzurinda. Podľa šéfa SDKÚ-DS je ZP už teraz "len chabým odvarom toho, k čomu sa Fico zastrájal. Skrátka, klame, ohlupuje občanov, robí to stále."
Fico: Novela Zákoník práce má podporu verejnosti
Verejná diskusia k vládou pripravenej novele Zákonníka práce (ZP) podľa premiéra a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica ukázala, že táto novelizácia je dôležitá a potrebná. "Tých takmer 1 000 stanovísk ukázalo, že filozofia novelizácie Zákonníka práce má podporu vo verejnosti," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Fico. Zároveň sa podľa neho forma verejnej diskusie osvedčila a jeho strana ju plánuje použiť aj v budúcnosti. "Nad 50 % respondentov, ktorý vyjadrili svoj názor, konštatovalo, že súčasný Zákonník práce nedostatočne chráni práva zamestnancov. Až 70 % vyjadrilo svoj názor, že postavenie zamestnávateľov je neprimerané a často dochádza k zneužívaniu právomocí z ich strany," priblížil Fico. Pripomienky od občanov podľa neho často poukazovali na nefunkčnosť odborových organizácií či na skutočnosť, že zamestnávatelia nedodržiavajú zásady ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci. Výrazne tiež prevažovali názory na obmedzenie počtu nadčasových hodín. "My sme však na základe tlaku, najmä z oblasti zdravotníctva, museli pripraviť pozmeňujúci návrh, aby nedošlo k znefunkčneniu systému poskytovania zdravotnej starostlivosti," pripustil Fico. Rovnako má ZP umožniť viac nadčasových hodín aj na určitých špeciálnych pracoviskách, napr. v baniach alebo automobilkách. "Súčasne sme ale zvýšili odmenu za prácu na týchto pracoviskách o 35 %," uviedol Fico. Pretože sa osvedčila, podobnú verejnú diskusiu Smer-SD plánuje zorganizovať aj k ďalším návrhom zákonov, vyhlásil Fico. "Pokiaľ budeme prerokovávať v najbližšom čase obdobné návrhy zákonov, ktoré sa budú dotýkať obrovského počtu ľudí, tak nebudeme váhať minúť na to peniaze, pretože to považujeme za veľmi užitočné," dodal.
Keby na Slovensku fungoval štandardný právny systém, veľmi veľa ľudí z opozície by dnes za to, čo sa dialo okolo privatizácie, sedelo vo väzení. Na včerajšej tlačovej besede tak predseda vlády Robert Fico reagoval na kritické vyjadrenia opozície k prvému roku vládnutia jeho kabinetu.
Podľa neho sme v SR nedokázali od roku 1989 vybudovať kvalitný právny systém. Ako príklad uviedol zákon o preukazovaní pôvodu majetku. "Nech ma preboha pán Mikloš nepoučuje o korupcii, nech ma pán Dzurinda nepoučuje o korupcii a nech ma ďalší páni nepoučujú o korupcii," uviedol Fico. Premiér poukázal aj na to, že vláda je stabilná, ekonomický systém krajiny pracuje a určitou mierou ich podporuje aj verejnosť. "To sú faktory, ktoré jednoducho sú a ťažko možno polemizovať o ich existencii," vysvetlil.
Opozícia podľa neho nepretržite šíri poplašné správy. "Tieto neustále šteky nebudeme komentovať," zdôraznil. Fico poukázal na to, že nič negatívne, čo predpovedala terajšia opozícia pred jeho nástupom do úradu, sa nestalo. "Investori prichádzajú a zdá sa, že plníme všetky kritériá, pokiaľ ide o Schengen," konštatoval. Dodal, že kabinet prevzal deficit Sociálnej poisťovne, bojuje pokiaľ ide o ceny energií, aby sa udržala inflácia pod určitou hranicou. "Toto sú výsledky, toto hovorí jednoducho o tom, že tá vláda šľape," uzavrel Fico.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.