Korzár logo Korzár

Stredoškoláci majú nárok na posledné prázdniny, vysokoškoláci nie

V posledných mesiacoch školského roka študenti posledných ročníkov stredných, ale i vysokých škôl končia svoje pôsobenie v daných zariadeniach. Je to

čas, keď pre mnohých z nich vzniká povinnosť hľadania si zamestnania, prípadného príhlásenia sa na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ale i oznamovania zmien svojho postavenia v Sociálnej poisťovni a v zdravotných poisťovniach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petry Balážovej "štát za stredoškolských študentov platí poistné do dňa vykonania záverečnej škúšky, najdlhšie však do skončenia letných prázdnin, teda do 31.augusta. Od 1.septembra je takáto osoba povinná začať si platiť poistné sama." Táto situácia však nastane len vtedy, ak sa dotyčná osoba neprihlási na úrade práce sociálnych vecí a rodiny ako uchádzač o zamestnanie, nezamestná sa, nezačne podnikať, alebo nepokračuje v ďalšom štúdiu. "Absolvent vysokej školy však výhodu posledných prázdnin nemá", povedala Balážová. Ako vysvetlila "štát za takéhoto občana platí poistné iba do dňa vykonania štátnej záverečnej skúšky, ktorý je aj dňom skončenia štúdia na vysokej škole. Nie je to deň promočného aktu." Na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sú však štátne skúšky rozdelené podľa rozvrhu. V tomto prípade, podľa právnika Lea Vojčíka, "študent prestáva byť študentom až dňom vykonania jej poslednej časti, respektíve obhajoby diplomovej práce, ak je vykonávaná neskôr." Ako doplnila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Balážová, tak "nasledujúci deň po vykonanej skúške si absolvent musí začať platiť poisné sám, ak sa nepríhlási na úrad práce sociálnych vecí a rodiny, alebo sa nezamestná, alebo nezačne podnikať." Zároveň upozornila, že "za absolventa jednej vysokej školy už štát neplatí poistné ani vtedy, ak sa prihlási na ďalšiu vysokú školu, aj keď ešte nedosiahol hranicu 26 rokov." Na všetky zmeny, ktoré nastanú, je potrebné oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni do 8 dní od ich vzniku. Absolvent školy sa nemusí preukazovať žiadnymi dokladmi o skončení štúdia či už na strednej alebo vysokej škole.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny Bronislav Ivora hovorí, že "za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, ktoré je však do konca školského roka, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole." Podľa neho sa absolvent strednej školy nemusí zaevidovať na úrade práce sociálnych vecí a rodiny hneď po skončení školy alebo doručenia rozhodnutia o neprijatí na vysokú školu, nakoľko žiakom školy je až do konca augusta. Ako ďalej Ivora povedal, "rodič poberá prídavok na dieťa až 31.augusta príslušného školského roka, v ktorom študent absolvoval strednú školu." Ak sa do tohto termínu nezamestnajú a rozhodnú sa využiť služby zamestnanosti, tak "môžu požiadať na základe osobne podanej písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzáčov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní od skončenia sústavnej starostlivosti na povolanie," doplnil Ivora. Písomná žiadosť sa podáva na úrade, v ktorého územnom obvode majú trvalý pobyt.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje aj možnosť, že absolvent strednej školy sa rozhodne počas školských prázdnin pracovať a využije služby zamestnanosti a uchádza sa o zaradenie do evidencie evidencie uchádzačov o zamestnanie na miestne príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a na základe osobného podania písomnej žiadosti, je povinný preukázať, že skončil sústavnú prípravu na povolanie. "V takomto prípade je nevyhnutné k žiadosti pripojiť aj čestné vyhlásenie, ktoré je jeho súčasťou. V nej uchádzač uvedie, že si podal prihlášku na štúdium," povedal Ivora. Absolvent vysokej školy, ak má záujem o služby zamestnanosti, môže požiadať o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich pracovných dní.

Podľa Ivoru, "absolvent strednej školy sa preukazuje najmä vysvedčením o vykonaní maturitnej skúšky a potvrdením o návšteve školy s uvedením doby, po ktorú mu zostávajú zachované práva a povinnosti žiaka." Pri absolventoch vysokej školy, ktorí sú zaradení do evidencie o zamestnanie, preukazuje skončenie štúdia na vysokej škole, najmä vysokoškolským diplomom. "Tento doklad sa získava spravidla až pri akademickom obrade," uzavrel Bronislav Ivora.

SkryťVypnúť reklamu

Postup pri nahlasovaní na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je rovnaký. Ako povedala riaditeľka odboru služieb zamestnanosti na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach Magdaléna Blažková "stredoškolákom táto povinnosť vzniká až skončením školských prázdnin." "Samozrejme, môžu sa prihásiť aj v priebehu mesiacov júl a august, ale v priebehu tohto obdobia je konanie pozastavené, pretože nie je isté, či ich na vysokú školu príjmu alebo nie" vysvetlila Blažková. Môže sa stať, že niektoré vysoké školy majú zápisy do prvých ročníkov na vysoké školy v septembri. Podľa Blažkovej to však nie je problém, keďže "i toto medziobdobie sa zarátava do sústavnej prípravy na povolanie, pretože vyrozumenie o prijatí na vysokú školu prichádza skôr." Absolventom vysokých škôl však táto povinnosť vzniká do siedmich dní od skončenia vysokej školy. Ich štúdium totiž končí dňom vykonania štátnej záverečnej škúšky.

Ako sa absolventi stredných škôl preukazujú v Sociálnej poisťovni:

- občiansky preukaz

- vysvedčenie o vykonaní maturitnej skúšky, záverečnej skúšky alebo absolutória

- potvrdenie o návšteve školy s uvedením dňa začiatku a skončenia štúdia

- potvrdenie s uvedením doby, po ktorú mu zostávajú zachované práva a povinnosti žiaka

- čestné vyhlásenie o podaní prihlášky na vysokú školu

Ako sa absolventi vysokých škôl preukazujú v Sociálnej poisťovni:

- občiansky preukaz

- vysokoškolský diplom

- vysvedčenie o štátnej skúške

Tieto dva doklady sú potvrdením o riadnom skončení štúdia akreditovaného študijného programu a o získaní príslušného akademického titulu!!!

Čo je nevyhnutné na prihlásenie sa na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny - absolventi vysokých škôl:

- občiansky preukaz

- vysokoškolský diplom

- vysvedčenie o štátnej skúške

Čo je nevyhnutné na prihlásenie sa na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny - absolventi stredných škôl:

- občiansky preukaz

- vysvedčenie o vykonaní maturitnej skúšky, záverečnej skúšky alebo absolutória

Dôležité informácie:

- Absolventi stredných škôl majú nárok na tzv. posledné prázdniny, ktoré končia 31.augusta v príslušnom školskom roku kedy absolvovali strednú školu. Ich povinnosť prihlásiť sa vzniká od 1.septembra. Do tohto dátumu ich rodičia majú nárok na poberanie prídavkov na dieťa.

- Absolventom vysokých škôl táto povinnosť vzniká sedem dní od ukončenia štúdia, keďže študentmi prestávajú byť dňom urobenia štátnej záverečnej skúšky. Štát zdravotné poistenie neplatí, ak študent sa, po ukončení štúdia, prihlási na druhú vysokú školu a ďalej študuje. Voči zdravotnej poisťovni im vzniká len oznamovacia povinnosť zmena ich postavenia do 8 dní od vzniku.

Marek PORACKÝ

Autor: Anglicko - Ekvádor 1:0 (0:0)

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 349
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 109
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 683
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 865
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 155
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 931
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 149
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 733
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 051
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 231
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 733
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 051
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 231
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu