akadémie vied. Táto škola sa uskutočňuje v rámci štvorročného projektu, ktorý koordinuje Európska asociácia pre práškovú metalurgiu. Hlavným cieľom projektu je ďalšie vzdelávanie doktorandov, postdoktorandov a výskumných pracovníkov z univerzít, firiem a výskumných ústavov z celej Európy, zamerané na osvojenie si najnovších teoretických i aplikačných poznatkov z oblasti práškovej metalurgie a príbuzných technológií. V roku 2005 sa táto škola konala v nemeckom Aachene, v roku 2006 vo francúzskom Grenoble, v tomto roku v Košiciach a v roku 2007 v talianskej Allesandrii pri Turíne. To, že sa tohtoročná škola koná práve v Košiciach, treba považovať za veľký úspech, o ktorý sa pričinil najmä spomenutý Ústav materiálového výskumu, ktorý bol na svetovom kongrese v roku 2004 vo Viedni zaradený medzi osem najvýznamnejších pracovísk v oblasti práškovej metalurgie na svete. Po prvý raz vôbec sa táto škola uskutočňuje v krajine, patriacej do regiónu strednej a východnej Európy. Prášková metalurgia patrí medzi progresívne a rýchlo sa rozvíjajúce priemyselné odvetvia. Táto technológia umožňuje procesmi kompaktizácie (ide napríklad o lisovanie, spekanie či zhutňovanie) zhotoviť z východzieho materiálu vo forme prášku hotový výrobok či polotovar. Ide o ekologickú a ekonomickú produkciu širokého spektra kovových, kovokeramických, keramických a kompozitných výrobkov. Prášková metalurgia umožňuje vyrábať nové typy materiálov, ktoré sa klasickými metalurgickými postupmi vyrobiť nedajú. Svojou produkciou a sortimentom zasahuje spomenutá technológia prakticky do všetkých priemyselných odvetví. Na košickej letnej škole práškovej metalurgie sa zúčastňuje vyše 70 doktorandov a postdoktorandov z 22 krajín Európy, ktorým prednáša 30 renomovaných odborníkov z USA a európskych krajín. O obsahovej náplni letnej školy sme hovorili s profesorom Ľudovítom Parilákom, CSc., ktorý je koordinátorom tohto vzdelávacieho projektu za ÚMV. "Prednášky sú orientované najmä na problematiku tvorby a vývoja nových typov mikroštruktúr multifázového zloženia, vrátane ultrajemných mikroštruktúr. Účastníci školy sa oboznámia s najmodernejšími metódami kompaktizácie (lisovanie, spekanie, injekčné vstrekovanie) i metódami hodnotenia fyzikálnych a chemických vlastností hotových výrobkov. Prednášatelia sprostredkujú účastníkom
nové a pôvodné poznatky z oblasti spekania za prítomnosti tekutej fázy, čo umožňuje vytvárať nové typy štruktúr s lepšími úžitkovými vlastnosťami. Ďalšie prednášky sú venované legovaným systémom a tepelnému spracovaniu spekaných materiálov. V oblasti progresívnych materiálov sú prezentované poznatky o hlinkových a titánových zliatinách, o superzliatinách intermetalického charakteru a o progresívnych keramických materiáloch, biomateriáloch a penových materiáloch. Pod vedením doc. Ing. Evy Dudrovej, CSc., absolvujú účastníci školy praktické cvičenia v laboratóriách ústavu, zamerané na oblasti lisovania, spekania, mikroštruktúrnych a fraktografických analýz a hodnotenia mechanických analýz," povedal nám prof. Parilák, ktorého pravou rukou pri organizovaní košickej letnej školy je RNDr. Marcela Selecká, CSc.
Kde sa však môžeme so súčiastkami, vyrobenými technológiami práškovej metalurgie, stretnúť? Povedané jednoducho, takéto súčiastky sú všade okolo nás, aj keď ich možno nevidíme. Našli by sme ich vo výrobkoch spotrebného priemyslu i v bielej technike, pričom jedným z hlavných odberateľov takýchto súčiastok je automobilový priemysel. V osobnom automobile, vyrobenom v Európe, nájdeme v priemere 9 kilogramov súčiastok (napr. ozubené kolesá, piesty, ojnice), zhotovených progresívnou technológiou práškovej metalurgie.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.