také, čo podporujú bunky, lebo verí, že značkovanie len na základe straníckej príslušnosti je diskriminácia a napokon, problém verejnej správy je zložitejší, než aby ho riešila veterinárna správa. Bohužiaľ, po včerajšom programe mandátového výboru NR SR, ktorý sa zaoberal výrokmi dvoch poslancov SDKÚ, nie je stanovisko komentátora, že všetci sme predsa ľudia, udržateľné už ani v poslednej krčme.
Šéfka MaIV Zmajkovičová iniciovala disciplinárne konanie proti poslancovi Kužmovi preto, lebo teraz pozor, je to zložité prirovnal odsúdenie konania, ktoré viedlo k zastaveniu zločinov v Miloševičovom Srbsku k tomu, akoby niekto odsúdil zastavenie náletov proti Hitlerovi. Veľmi jednoducho povedané, to, že na príklade fašistického Nemecka im niekto demonštroval vlastnú neschopnosť pochopiť, že genocída je genocídou bez ohľadu na to, kde sa deje, si Zmajkovičová a spol. vysvetlili ako nactiutŕhanie. Druhý výrok, poslanca Pada, je dosť nezrozumiteľný, teda aspoň vo verzii vydanej agentúrami. Ide v ňom asi o to, že "tvrdý boľševizmus, kolektivizácia, vyvlastňovanie je spoločná črta nominantov vlády za Smer, a policiu špeciálne od dôb neslávne známeho Beriju". Nie je celkom isté, či nominanti za Smer sú vo funkciách už od dôb Beriju, podstatnejšie je, že bez ohľadu na obsahové podstaty ide v oboch prípadoch o typické politické útoky, akých sú v parlamentoch sveta stovky denne.
My vieme, že pasívne volebné právo nie je obmedzené v ústave žiadnymi mentálnymi kritériami a mandát môže získať aj Przewalského kôň, keby bol fyzicky nenápadnejší. Ale také hlbočizné nepochopenie toho, čo vlastne demokratický parlamentarizmus je, nestretnete ani v rezervácii. To musí vyhrať voľby na Slovensku "sociálna demokracia". Tento "podnet" či "konanie" je zrejme najúchvatnejší pohľad do mentálnej podstaty strany Smer, odkedy sa zjavila v politickom bahnisku. Každý, kto nenosí v lebke a duši prednášky z marxistickej filozofie, vám povie, že parlament je to miesto na svete, kde je vo verbálnej rovine dovolené aj to, čo nikde inde nie. My, samozrejme, môžeme povedať, že ten, kto žaluje napr. noviny, lebo ho označili za boľševika, nemá poňatie o slobode slova, lebo verejne činná osoba musí deň a noc zniesť voľnú tvorbu názoru (nie voľnú tvorbu faktov!!). A je teda hlupák. Ale čo povedať o POLITIKOCH, POSLANCOCH, ktorí chcú názor stíhať na pôde, ktorá musí byť pre jeho vyjadrenie naprosto posvätná a nedotknuteľná teda v parlamente?? Tu nepomáha sloboda slova, lebo niet slova.
Všimnime si dobre. V celom pokryteckom cirkuse okolo imunity, ktorý predvádzajú, (ak vynecháme imidžovku Pašku), existuje jeden konsenzus: Ak zúžiť ochranu poslancov, tak len po výroky v parlamente. Aj podľa Lipšica by verbálne prejavy v NR SR mali byť naďalej kryté imunitou, lebo úplne slobodná kritika vlády zvolenými zástupcami ľudu je taká vysoká hodnota, že sa pred ňou musí skloniť dokonca aj ústavná zásada rovnosti všetkých občanov. A uprostred tejto diskusie príde Zmajkovičová a navrhuje pokutu 5000 Sk poslancovi Kužmovi preto, lebo si verejne pomyslel, že nejaká koalícia nevie pochopiť, že zabrániť zákroku proti Miloševičovi a proti Hitlerovi je v podstate to isté. Alebo Padovi, ktorý slobodne podozrieva "nominantov Smeru", že zdedili nejaké vlastnosti po Berijovi...
Kto by ešte odporoval názoru, že táto vtipná "sociálna demokracia" je zhlukom ľudí minulosti, ktorí nesú v dušiach odkaz Husákovej éry, tak toto disciplinárne konanie ho zbavuje všetkých argumentov. Človek sa normálne trasie, aby napísal niečo pozitívne o vláde a Smere, ale ľahšie je vyliezť na Everest severnou stenou bez kyslíka... Tu je vidieť aj zreteľnú čiaru medzi inými koaličnými spolkami a politikmi v zahraničí, kde tiež nie je nuda o pokusy napr. zastrašovať novinárov cez žaloby či zmeny legislatívy. To vidieť všade. Ale zapchávať ústa samým sebe v parlamente tak na to musel prísť až Smer.
Pravda je, že čím menej v hlave, tým väčšie egá a citlivosť na seba. Odkiaľ vziať dôstojnosť, a nekradnúť? Na mandátovom výbore. Kauza razantne upozorňuje, čo všetko môžeme čakať od nového tlačového zákona, aj pripomína, prečo si nedávno odhlasovali škandálnu výnimku z občianskeho zákonníka o tom, že žaloby vo veci ochrany osobnosti budú za lacnejší súdny poplatok a ešte aj zvýhodnené sudcom v mieste trvalého pobytu žalobcu. Je sa na čo tešiť. Pozdravujeme rok vlády Roberta Fica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.