strany, ktorú poznačil pokles dôvery vo vládu od začiatku vojny v Iraku.
Browna potvrdila kráľovná Alžbeta II. na novom poste na takmer hodinovej schôdzke v Buckinghamskom paláci, kde ho požiadala o vytvorenie vlády. Následne sa vrátil do neďalekej rezidencie premiéra na Downing Street 10.
"Toto bude nová vláda s novými prioritami," povedal novinárom doterajší minister financií, ktorý na post predsedu vlády už dlho čakal. Brown, 56-ročný Škót známy často vážnym vystupovaním, sa žiarivo usmieval, keď sa s ním po desiatich rokoch lúčili zamestnanci ministerstva financií pred tým, ako s manželkou Sarah odišiel do paláca za kráľovnou.
S panovníčkou sa stretol krátko po tom, ako jej na audiencii oficiálne predložil demisiu Blair, od ktorého už v nedeľu prevzal post predsedu Labouristickej strany. Blair neskôr v priebehu dňa odstúpil aj z funkcie poslanca a prevzal nový post osobitného vyslanca kvarteta sprostredkovateľov v mierovom procese na Blízkom východe.
Briti si budú musieť zvyknúť na nový štýl svojho lídra. Na rozdiel od otvorenosti Blaira, ktorý viedol labouristov k bezprecedentným trom volebným víťazstvám po sebe, je Brown málovravnejším mužom a nezvykne prejavovať emócie. Okrem obnovenia dôvery ľudí vo vládu zbavením sa dedičstva nepopulárnej vojny v Iraku musí Brown tiež čeliť oživenej opozícii Konzervatívnej strany, aj keď nedávny prieskum ukázal, že labouristi
ich po prvý raz od októbra prekonali v preferenciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.