webový priestor a samotný obsah stránok nekontrolujú. Ak má polícia podozrenie na nelegálnu činnosť na niektorej zo stránok, zväčša ich požiada o údaje o konkrétnom klientovi a jeho aktivitách. Slovenská polícia však včera zvolila iný postup - firme websupport.sk pre podozrenie, že jeden z jej klientov porušil zákon, zhabala desať serverov a v jednom momente tak odstránila z internetu tri percentá slovenských webových stránok. Patrili viac než trom tisíckam klientov firmy websupport.sk, ktoré s vyšetrovaným prípadom nemali nič spoločné.
Majiteľ: Zásah bol prehnaný
Majiteľ websupport.sk Michal Truban považuje zásah polície za prehnaný a neprofesionálny. "Odniekiaľ mali IP adresu jedného nášho serveru, pretože má podľa nich mať spojitosť s hacknutím Národného bezpečnostného úradu. Prišli k tým serverom a nevedeli, ktorý chcú, a preto sa snažili zobrať všetky. Nechali nám tam pritom ďalšie servery, ktoré sú inde a ktoré majú rovnakú spojitosť s naším webhostingom." Za absurdné považuje, že v policajných dokumentoch našiel výraz "websupport.sk, ktorý sa zaoberá hackingom", hoci jeho firma je štandardným poskytovateľom webhostingových služieb. Truban okrem komerčných služieb prevádzkuje aj server blackhole.sk, kde sa stretáva hackerská komunita, ten však výpadok nepostihol. Polícia podľa hovorcu Martina Korcha nebude zásah nijako komentovať.
Niektoré firmy zásah vyradil z činnosti
Bratislava - Viac než tritisíc klientov firmy websupport.sk zostalo včera bez webových stránok aj možnosti e-mailovej komunikácie. Najväčšie škody po zásahu polície hlásili internetové obchody a spoločnosti, ktoré ponúkajú výhradne služby cez internet. "Naša spoločnosť prišla o zisk za celý deň, keď s nami klienti nemali ako komunikovať," napísal Ján Mihálik z firmy poskytujúcej služby pre kancelárie a internetové obchody. "Dnes nič neprodukujeme, je to zúfalé." Marek Kollár z firmy Ricon, ktorá na serveroch poskytuje napríklad služby pre realitnú kanceláriu, povedal, že "dnešný objem transakcií bude nula" a keď sa klienti nedostanú na stránky, klesne ich záujem o služby firmy aj do budúcnosti.
Česko: Nemysliteľné
Jednou z najväčších firiem poskytujúcich podobné služby v Česku je Ignum.cz. Jej spolumajiteľa Roberta Prokeša správa o zadržaní slovenských serverov vyľakala. "Vydesilo ma, že pre jeden server, ktorý bol problémový, polícia zhabala všetky stroje. Nedokážem to pochopiť. Zatiaľ som nezaznamenal, že by sa u nás niečo také stalo," hovorí. "Pripisujem to tomu, že polícia nerozumie princípom fungovania takýchto služieb, takže asi preto zhabala všetko, bez toho, aby sa pozrela napravo a naľavo," hovorí.
Naša polícia inak nevie
Predseda slovenského Združenia poskytovateľov webhostingu Igor Strečko včera zásah označil za "neobvykle radikálny" a upozornil, že už niekoľkohodinový výpadok služby pôsobí vysoké finančné straty. Viacerí odborníci sa zhodli, že ak by výpadok trval niekoľko dní, znamenalo by to prakticky likvidáciu poskytovateľskej firmy. Expert na informačnú bezpečnosť Jozef Vyskoč hovorí, že je sčasti pochopiteľné, že polícia pri prehliadke neskúma, čo zo serverov zobrať. "Berme to tak, že ľudia, ktorí na prehliadku prídu, nie sú špecialisti. Chápem ľudí, ktorí sa sťažujú a snažia poslať účet za činnosti, ktoré na webe vykonávajú, ministerstvu vnútra. Ale keď sa snažím odosobniť, pre políciu to mohol byť jediný možný postup," hovorí Vyskoč. Pripustil však, že posledný podobný prípad, na ktorý si spomína, sa stal v USA ešte v roku 1990.
Autor: bel, ule, mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.