Korzár logo Korzár

HISTÓRIA

Zakladateľom rodinnej tlačiarenskej tradície bol Károly WerferOkrem kníh, novín a časopisov vydávali aj kalendáre a kartyPočas troch týždňov sme

Zakladateľom rodinnej tlačiarenskej tradície bol Károly Werfer

Okrem kníh, novín a časopisov vydávali aj kalendáre a karty

Počas troch týždňov sme listovali v poľnohospodárskom kalendári, ktorý vydal Košičan Károly Werfer. Našiel som ho v pivnici zahrabaný v uhoľnom prachu asi tak pred 30 rokmi. Pri tejto príležitosti sa zoznámime s rodinou Werferovcov, ktorá v Košiciach počas troch generácií slúžila tlačenému slovu.

Mimochodom, okrem kníh vydávala Werferova tlačiareň aj karty, ktoré ste mohli vidieť v roku 1996 v kaštieli v Budimíri. Bolo to skromné pripomenutie toho, že v rokoch 1836-49 v Košiciach pôsobila tlačiareň kariet. Dopyt mohol byť v oblasti vtedajšieho severovýchodného Uhorska značný, veď najbližšia továreň bola v Budíne a v Pešti. Werfer sa mohol zoznámiť s umením maľovania kariet vo Viedni.

Zakladateľom rodinnej tradície bol Károly Werfer (1780-1846), ktorý sa narodil v Sedmohradsku, v Lugoši. Rodina pochádzala z južného Tirolska. Najskôr bol riaditeľom Grundovej tlačiarni vo Viedni. R. 1822 odkúpil Landererovu košickú tlačiareň. Od tej doby až do smrti bol jej majiteľom. V r. 1833 ju rozšíril o litografiu. Túto techniku využil hlavne v knižnej produkcii. Od r. vydával maďarský almanach Árpádia, v ktorej uverejnil 11 litografických príloh. Uverejňoval miestných dejateľov, vydal mapy žúp a veduty sídelných miest. Túto techniku využil aj pri ilustrovaní ľudových kalendárov i jedálnych lístkov. Nakoľko tlačil aj vedecké diela profesorov Akadémie, titulovali ho "akademickým tlačiarom".

Prvý tlačiarenský stroj rodina Werferovcov dala do prevádzky v r. 1832. O štyri roky neskôr započali s tlačením kariet, ale toto podnikanie nebolo rentabilné. Ponúkali 26 druhov. Medzi technikami boli drevoryty, litografie aj medyrytiny. Vyrábali sa viedenské karty, mytologický a národný tarok. Medzi zobrazenými motívmi na tarokových kartách nájdeme kvalitné obrazy zo života sedliakov a mešťanov, aj historické výjavy, i také, ktoré už dnes zapadli prachom a nemajú dejinnú dôležitosť, divadelné predstavenia, mytologické a poľovnícke výjavy, i humorné scény, či obrazy hradov, miest alebo prírody.

Tarokové karty sa skladali so 42 listov, whistové a bridge z 52, kým piquet sa skladal z 32 listov. Vyrábali sa "jednohlavové" a "dvojhlavové" (čiže zrkadlové) karty, ktorým sa hovorilo v Strednej Európe uhorské (maďarské), alebo nemecky Doppeldeutsche. Ale Werferovcom sa vydávanie kariet neosvedčilo, a tak v tejhto tradícii pokračoval v Košiciach od r. 1840 Károly Rainer (Rajner), ktorý v r. 1849 zomrel a tým môžeme dať bodku za krátkou epizódou výroby kariet v Košiciach. Ale jeho tarokové obrázky s motívmi hradov sa vydávali v r. 1871-74 v Debrecíne, kde Werfer vytvoril sklad ešte v r. 1845, ktorý viedol jeho švagor Gusztáv Mohl.

Najvýznamnejšie noviny, ktoré vydával od r. 1838 sa volali Kaschau-Eperieser Kundschaftsblatt.

Počas 24 rokov podporoval vydávanie maďarských časopisov a literatúry. Celkom z jeho dielne vyšlo 383 kníh, z toho 190 maďarských, 147 nemeckých, 43 latinských a tri slovenské. Spomeňme napr. Adressen Kalender (1858), Kossický Kalendář pro lid slowenský (1861) a potom dlhú sériu nemeckých domácich kalendárov (Gemennütziger Unterhaltender und Illustrierter Vaterländishcer Haus-Kalender; 1864-1914), či Kassai Kalauz (1892-1905), Kassai Képes Naptár (Košický obrázkový Kalendár; 1854), ale aj vreckový kalendár (Zsebkalendáriom 1838) - s pomedzi viac ako tuctu rôznych druhov kalendárov, ktoré vychádzali rok čo rok. Bol aj členom mestskej rady.

Károly Werfer v r. 1846 zomrel, dedičom tlačiarne a majetku sa stal jeho syn József Károly (1810, Viedeň 1867, pochovaný na Rozálii), ktorý pokračoval v otcovom podnikaní. V meruôsmych rokoch sa zúčastnil ako vojak maďarskej revolúcie a zriadil aj vojenskú poľnú tlačiareň. Od r. 1850 mal zmluvu na dodávanie tlačív pre hornouhorskú verejnú správu. R. 1852 zriadil knihkupectvo s Franzom Haymannom (1819-1888), v ktorom predstavoval široký sortiment novín a časopisov. V r. 1858 založil filiálky v Pešti a v Rimavskej Sobote, ktoré mali krátke trvanie. Jeho syn Károly (1838-1919) r. 1859 prevzal rodinnú tlačiareň. Odborné skúsenosti získal v Nemecku, Francúzsku a Anglicku. V r. 1861-67 Werferovská tlačiareň mala zmluvu na dodávanie tlačív aj pre poštové a finančné riaditeľstvá. V r. 1872-74 mala filiálku v Spišskej Novej Vsi. Ako jediná mala hebrejské písmo, takže sa v nej tlačili všetky židovské košické noviny a časopisy. Hlavným novinárskym podujatím však zostalo vydávanie Kaschauer Zeitung, ktorého bol aj majiteľom, istý čas - v r. 1910 - aj redaktorom. V tom istom roku sa vzdal podnikania. Pokračovali v ňom bratia Wlaslowitsovci a v septembri sa pretvorila na účastinnú spoločnosť Kassai Könyvnyomda és Lapkiadó r.t.

Ešte v r. 1863 obnovil otcove knihkupecké podnikanie zriadením obchodu na Hlavnej 91, ktoré o rok neskôr odovzdal svojmu bratovi Józsefovi Gusztávovi (1843-?), Ten ho preniesol do Melczerovského domu (Hlavná 83) a r. 1876 ho predal Bertalanovi Vargovi (1853-1929), majiteľovi papierníctva.

Ďalšie kuriozity z poľovníckych spomienok Ákosa Aranyossyho

Kapitán delostrelectva skolil medveďa v myslavských lesoch

Minulý týždeň sme priniesli prvú časť spomienok Dr. Ákosa Aranyossyho na jeho lovecké zážitky. Dnes v nich pokračujeme.

V Kassai Vadásztársulate (Košickom poľovníckom spolku) sa kládol hlavný dôraz pri užívaní loveckého nájomného práva košických lesov a lúk na spolkové poľovanie. Poľovník si pred každým honom vytiahol číslo a záviselo od osudu, či sa dostane na dobré miesto, alebo bude len jednoduchým štatistom pri hone. Často sa stalo, že poľovník, ktorý celý deň mal pech pri ťahaní čísla, sa dostal na beznádejné miesto prí poľovaní na malú zver tieto okrajové stanovištia nedávali veľa nádeje avšak pri poľovačke sa všeličo môže stať.

V každom prípade znamená podstatný rozdiel, ak je niekto výlučným vlastníkom daného teritória, kde v medziach zákona, podľa vlastného vkusu slobodne môže holdovať svojej vášni, alebo je členom spolku, kde jeho slobodu okrem právnych noriem obmedzuje aj štatút spolku, či občasné rozhodnutia predstavenstva.

Vždy som mal pôžitok z našich spoločných poľovačiek. Naši poľovnícki druhovia sa navzájom dobre poznali. Celé roky spolu poľovali. Doberania a žartov bolo neúrekom. Čas strávený spolu a lov nám dodal dobrú náladu. U jedného, či druhého, kto sa rád vyťahoval, a chvastal so svojimi, na veľkú diaľku vystrelenými zásahmi, mnohokrát sme boli nútení sa opýtať, či ním povedaných 100 krokov máme rozumieť tak, že meral vzdialenosť tam aj späť?

Počet členov nášho spolku bol v priemere 18-20. Jeho charakter bol skôr mestský, občiansky. Ale medzi členmi boli aj velitelia armády a hlavní župani. Harmónia, porozumenie medzi nami bolo dokonalé. Naši členovia okrem členského príspevku obetovali hodne na kúpu zajacov, prepelíc, na prikrmovanie, na stavbu skautských chodníkov a loveckých chát. Lovecká chata Diána v Čermeľskom údolí stála skoro 40 000 korún, pri jeho realizácii nám bol nápomocný tak svojou odbornou kvalifikáciou, ako obetavosťou niekdajší zaslúžilý riaditeľ nášho spolku Károly Poledniak.

V košických lesoch dávnejšie raz za čas sa vyskytovali medvede vo veľkých a súvislých mestských a erárnach lesoch. V lesoch pánstva grófov Csákyovcov, Zichyovcov a jasovského prépoštstva si našli dosť kľudu. Hlavne ale s nimi súsediace lesy grófa Andrássyho v Gemeri boli bohaté na medvede, veď lovy na medveďov v Betliari a Súľove boli svetoznáme. Na týchto poľovačkách sa zúčastňovalo mnoho zahraničných celebrít vedľa domácich lovcoch-velikánoch. Chodilo tam aj pruské knieža Heinrich. Zúčastňovalo sa na nich niekdajšie veľkniežatá Oto a Jozef.

V neskorších rokoch, keď z láskavosti Manóa Andrássyho som sa mohol aj ja zúčastniť na niekoľkých lovoch na diviaka, obdivoval som trofeje v betliarskom kaštieli. Mnohé pochádzali z Afriky. Na jednom stole som videl knihu, ktorá obsahovala rožňavské, rimavskosobotské novinové články z Gemera. Boli v nich podrobne opísané každoročné lovy na medvede v Betliari. Vypýtal som si zviazané články. Doma som ich hltal s horúčkovitou zvedavosťou. Zriedka som čítal zaujímavejšiu loveckú knihu.

V mojom detstve som videl medveďa, ktorého odstrelil Róbert Baliga, hlavný mestský lesník v polomskom lese. Počul som aj o dvoch medveďoch, ktoré zastrelil knieža Windischgrätz, košický veliteľ armádneho zboru v staroružínskom lese. Na mušku sa dostali na Suchom Vrchu. Počul som o medveďovi Ernőa Glosza, bývalého kráľovského prekurátora. Medveďa zastrelil v myslavských lesoch aj kapitán delostrelectva, Lodgman, člen nášho spolku. Na tohto medveďa strelil aj Samu Bezsilla, člen nášho spolku, takže rozhodovať musel výkonný výbor. (O tom, komu patrí trofej.)

Dostalo sa mi do rúk jedno číslo Vadászújságu (Poľovníckeho časopisu) z roku 1881. V ňom som čítal, že 17. septembra 1881 na love medveďov Košického poľovníckeho spolku v Starom Ružine (Suchý Vrch) sa zúčastnilo 175 členov spolku. Hodný počet prejavil svoju odvahu. Na člena spolku, kniežaťa, generála Józsefa Windischgrätza sa hrnuli medvede. So svojim poľovníkom, Gusztávom Schibalom odstrelil dvoch. Jedna medvedica a jej medvieďa sa dostali na mušku. Dva medvede a dve medvieďatá ušli z honu.

Pred 1. svetovou vojnou chodil do bezprostrednej blízkosti Košíc medveď tiež. Pri veži pre pušný prach, vedľa verejného cintorína slúžil vojak, ktorý v tme sa približujúceho medveďa považoval za človeka, a pretože sa na výzvu neozval, vystrelil na neho. Aj ho trafil, ale medveď sa stiahol do lesa pri blízkom Pereši, kde na druhý deň lesník Bárczayovcov, zvaný Jeňo ho zastrelil. Medveďa objavil jeho psík.

Nabudúce Dr. Aranyossy bude pokračovať vo vyprávaní svojich poľovníckych zážitkov. Tentoraz nám rozpovie, prečo sa mu nepodarilo odstreliť kapitálneho medveďa.

Severná brána Dómu svätej Alžbety, ktorej sa hovorilo Porta aurea, je čo sa týka výzdoby najbohatšia

Diabli ženú odsúdených do tlamy ohnivej príšery

Dóm svätej Alžbety nám ponúka bohatý umelecko-historický materiál, ktorý bežnému pohľadu uniká. Ale ak si nájdeme čas na to, aby sme sa pokochali v detailoch, máme možnosť sa zoznámiť s veľmi zaujímavými vyobrazeniami. Tentoraz sa pozrieme bližšie na severnú bránu, ktorá je najbohatšia na výzdobu.

Hovorilo sa jej Porta aurea, Zlatá brána, lebo pred rokom 1860 bola pozlátená. Nad dvojitou bránou, pod gotickým oblúkom zdobeným ľaliami, môžeme vidieť Posledný súd. Ľalie sú symbolom čistoty, panenstva a nevinnosti. Obopínajú hornú časť.

Priestor je jednoznačne rozdelený na dve časti vodorovným predelom. Nad ním sa nachádza Nebo, pod ním Zem s ľudstvom. V nebi, v prostriedku sedí Pán Všehomíra, ako Pantokrátor, čiže Boh vykonávajúci Posledný súd. Okolo hlavy má svätožiaru a ruky má zdvihnuté. Vedľa neho vľavo vidieť kríž, ktorý drží jeden z anjelov. Ďaľší drží v rukách prúty (trstenicu) a tretí klince. Všetko atribúty utrpenia Ježiša Krista. Okolo neho stoja k nemu sa modliaci Apoštoli, nad nimi anjeli, ktorí trúbia na Posledný súd. Celkom vedľa Boha stojí zľava Panna Mária, sprava Sv. Jozef.

Dohromady vidieť 19 postáv. Vľavo 10, napravo 9. Apoštolov je teda len 11, veď zradca Judáš tam nemá čo hľadať. Traja anjeli s rozprestretými krídlami sú vľavo a toľko ich je aj vpravo. Pod nohami Pána Nebies vidíme hviezdy, vľavo Slnko s lúčovitou bradou a Mesiac, čím je zdôraznené, že jemu je podriadené všetko, on je Pánom Vesmíru.

V dolnej časti vidíme ľudstvo rozdelené na dve časti. Celkovo 24 osôb. V strede dolnej časti sa otvárajú hroby, vystupujú z nich kostry, ktoré dvíhajú náhrobné kamene. Namiesto hláv dvaja majú lebky. Celkom vpravo v úzkych gotických dvierkach stojí anjel vítajúci spasených, ktorí sa dostanú do Neba. Tých vedie pápež, ktorý má na hlave tiaru. Hneď za ním stojí modliaci sa kráľ či kňaz. Nasleduje ich mníška a ďaľší muži a ženy. Na konci "sprievodu" stojí zas anjel, ktorý ich zrejme chráni. Pravá časť je značne dynamickejšia, ako ostatné výjavy. Bránu pekla symbolizuje otvorená tlama príšery, či veľryby, z ktorej šľahajú plamene.

Tí, čo majú ísť do Pekla, sú zviazaní reťazami. Tie symbolizujú neresti a hriechy, ktorých sa nevedia zbaviť. Diabli sú príšery, ktoré by sa uplatnili v hocktorom scifi filme z Holywoodu. Majú v rukách kyjaky, ktorými ženú odsúdených do tlamy ohnivej príšery. Ich tváre sú zbedačené. Môžeme si všimnúť, že do osídiel veľryby sa dostal aj biskup s mitrou. Čiže sebakritika existovala aj pred stáročiami.

Zoltán Balassa

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 233
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 487
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 010
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 648
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 508
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 025
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 320
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 844
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 480
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 381
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 199
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 075
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 844
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 480
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 381
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 199
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 075
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu