vajcovité, nepárne sperené listy majú 2-4 jarma, ch lístky sú podlhovasto kopijovité, na báze sú nesúmerné, na okraji ostro pílkovité, končisté, na líci holé a na rubu husto páperisté. Nepríjemne zapáchajú. Chocholíky bielych alebo ružových kvetov sú ploché. Kvety majú malý kalich, sú voňavé. Peľnice sú purpurové. Plodmi sú čierne, guľaté, lesklé, trojsemenné kôstkovice, vyrastajúci na fialových stopkách. Na rozdiel od tohto druhu iné naše dve bazy majú krovitý charakter.
Baza chabzda rastie na rúbaniskách, zboreniskách, dedinských priestranstvách, krovinatých lúkach, vo viniciach a aj v lužných lesoch. Druh vyžaduje vlhké, výživné, zásadité až slabo kyslé, humózne, kamenité i hlinité, hlboké pôdy.
Ako liečivá rastlina sa zberá koreň v októbri, ktorý vonia ako syr a usušený má odporne horkú a ostrú chuť. Niekedy sa zbierajú aj kvety a plody. Koreň obsahuje jedovatý sambunigrín, kyselinu valérovú, octovú a vínnu, triesloviny a saponíny. V plodoch a kvetoch sú aj cukry, pektín, sliz a farbivá. Droga má močopudné účinky. Zvonku sa užíva na natieraní pri ochoreniach kĺbov a pohybových ústrojov. Liehový výťažok je účinný pri vypadávaní vlasov a proti lupinám. Vnútorne užívaní drogy nie je možné odporúčať, je nutné sa vopred poradiť s lekárom.
Vlastimil MIKOLÁŠ
Autor: Baza chabzda
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.