škodcov kontrolujeme pomocou feromónových lapačov.
Odchytom obaľovačov zisťujeme, kedy dosahujú prah škodlivosti a podľa toho určujeme aj termín ošetrenia viniča proti ním. Je to dôležité pre dosiahnutie maximálnej účinnosti prípravku. Lapače po inštalovaní kontrolujeme každé dva - tri dni. Zisťujeme počet zachytených motýľov. Za prah škodlivosti prvej generácie sa označuje 10 až 12 motýľov, zachytených v priemere za priemerne deň. Prah škodlivosti druhej generácie vzniká vtedy, ak sa odchytí priemerne 8 až 10 motýľov denne. Výskyt jednotlivých generácií môže značne kolísať. Ak je prvá generácia silná, obyčajne taká býva aj druhá. Silný výskyt škodcov vo vinohrade môže spôsobiť zníženie úrody hrozna a vyššie napadnutie bobúľ hnilobou, ktorú spôsobuje botrytída.
Z hľadiska odchytu škodcov treba brať do úvahy aj to, že letová aktivita obaľovačov po ochladení zaniká a pri oteplení sa obnovuje. Pri obaľovačovi mramorovanom môže trvať dlhšie, pričom nálet celej generácie môže byť značne rozťahaný. Pri trvale teplom počasí býva let obaľovačov krátky. Ošetruje sa pravidelne proti druhej generácie škodcov po odkvitnutí viniča, kedy ich larvy škodia vyžieraním bobúľ hrozna. V lokalitách s pravidelným silným výskytom obaľovačov ošetrujeme aj proti prvej generácii, ktorá ničí kvetenstvo viniča.
Na ošetrenie proti obaľovačom používame registrované prípravky. Dodržujeme pritom zásady ich používania, ktoré sú diferencované podľa účinných látok. Ochrana viniča proti uvedeným škodcom býva tiež predmetom signalizácie.
Ing. Peter DRÁČ
Autor: Baza chabzda
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.