zeleninu nielen pre ľudí, ale aj pre domáce zvieratá. Pestuje sa najmä pre koreň, ale pre zvieratá je využiteľná aj vňať bohatá na vápnik, kvety sú zase vhodné pre včely (na tvorbu medu). Táto okopanina sa často používa vo výžive všetkých druhov zvierat, lebo podporuje stráviteľnosť a chutnosť krmiva. Priaznivo ovplyvňuje ich zdravotný stav, plodnosť a dobre vplýva na činnosť bachorovej mikroflóry prežúvavcov. Aj kŕmna mrkva sa používa pre výživu zvierat, najmä vďaka svojim dietetickým vlastnostiam. Je vhodná na kŕmenie mláďat a plemenných jedincov, pretože obsahuje veľa vitamínov.
Včely
Kvet mrkvy obsahuje dostatok nektáru, a tak ako včelárska rastlina pripadá do úvahy všade tam, kde sa pestuje vo väčšom množstve na semeno. Med z mrkvy má tmavožltú farbu.
Kone
Daucus carota patrí medzi šťavnaté, ľahko stráviteľné glycidové krmivo. Podporuje trávenie koní, ale vyššie dávky môžu preháňať. Koreň mrkvy je pre kone veľmi dobrým a chutným krmivom, zvlášť vhodným pre plemenné zvieratá. Podáva sa v dennej dávke do 5 kilogramov na kus.
Králiky
Pre tieto zvieratá je najvhodnejšou okopaninou práve karotka a kŕmna mrkva. Podáva sa najmä mláďatám pre vysoký obsah vitamínov a dietetické vlastnosti. Vňať je bohatá na vápnik. Kŕmna mrkva je vhodná pre všetky kategórie králikov. Podáva sa v dennej dávke 200 až 300 gramov na kus.
Ovce
Okopaniny sa používajú ako náhrada zeleného krmiva v zimnom období. Mrkva obsahuje vysokú dávku karoténu. Ovciam sa podáva celá alebo parená v dennej dávke 2 až 3 kilogramy.
Kozy
Kŕmna mrkva je veľmi dobrým krmivom pre kozľatá, gravidné a dojčiace kozy. Jej najväčšou prednosťou je vysoký obsah karoténu a dostatok ľahko stráviteľných energetických živín. Skrmuje sa v množstve 2 až 3 kilogramy na zviera.
Psy
Psy sú v podstate mäsožravce, ale trochu zeleniny v strave im len prospeje. Ak neodmietajú varenú zeleninu, mala by sa stať stálou súčasťou ich potravy. Podáva sa dusená i uvarená.
Hovädzí dobytok
V chove hovädzieho dobytka má z okopaním význam kŕmna mrkva pre vysoký obsah karoténu a príjemnú chuť. Pri vyšších dávkach však spôsobuje hnačku.
* * *
Okopaniny, vrátane mrkvy, zlepšujú využitie živín, priaznivo pôsobia na trávenie, prírastky a produkciu mlieka. Musia sa skrmovať čisté a nezhnité, inak spôsobujú hnačky. To isté platí aj pri ich predávkovaní.
Ing. Lenka BARTOŠOVÁ
Autor: Baza chabzda
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.