hudobnom štýle techno a dancemusic, ale najväčší úspech mal s "mainstreamovým" (popovejším) albumom Play (1999). Predalo sa z neho po celom svete desať miliónov kusov. Moby hrá na klávesy, gitaru, basgitaru a bubny. K jeho umeleckému menu ho inšpiroval román Moby-Dick, ktorý napísal jeho praprastrýko. Hudbu však robil aj pod inými menami ako Voodoo Child, Barracuda, UHF, The Brotherhood, DJ Cake, Lopez, and Mindstorm. Pozornosť vzbudzuje aj svojimi politickými (je demokratický aktivista), environmentálnymi (vegetarián) a náboženskými názormi (kresťan).
V 80. rokoch začínal ako tvrdý punker so skupinou Vatican Commandos s albumom Hit Squad for God (Hity pre Boha). Neskôr sa dal na dídžejing, techno a dancemusic. Za prvý úspech vďačí skladbe Go (1991). V roku 1993 koncertoval aj s kapelou Prodigy. S piesňou Thousand získal svetový rekord, označili ju totiž za pieseň s najrýchlejším tempom v histórii, takmer 17 úderov za sekundu. Potom sa venoval remixom, vydal hardrockovo-elektronický album a koncertoval s Red Hot Chilli Peppers.
Hudbu si skladá sám. Jeho skladby ste mohli počuť v mnohých filmoch, napríklad aj v bondovke Zajtrajšok nikdy neumiera.
Najvýraznejšie však prerazil až v roku 1999 albumom Play. V roku 2001 nazval Moby Eminema človekom, ktorý nenávidí ženy a homosexuálov. Ten mu to opätoval vyhlásením, že Moby je holohlavý poskok a nikto nepočúva techno. Nato Moby reagoval, že od roku 1992 už techno nehrá. V roku 2003 produkoval jednu pieseň pre Britney Spears. Vo februári 2007 oznámil Moby, že zosekáva svojich 400 piesní na 20, aby vydal nový album.
Moby podpísal zmluvu, že zaplatí 207-tisíc dolárov, aby ako prvá popová hviezda letel do vesmíru so spoločnosťou, ktorá také lety plánuje organizovať od roku 2010.
***
Ako ste na tom s vašimi návalmi paniky?
"Začal som nimi trpieť ako 19-ročný, keď som vyskúšal drogu LSD. Už ich však nemávam tak často ako predtým. Ale občas, keď si dám príliš veľa kofeínu, vystresujem sa kvôli práci alebo nefungujúcemu vzťahu, vracia sa mi to. Snažím sa pomáhať aj svojim fanúšikom s rovnakým psychickými problémami, aby to netajili, ale bojovali s tým."
V 80. a 90. rokoch ste boli prísny vegetarián a kresťan, vydržalo vám to?
"Stále som vegetarián aj kresťan, ale už nie taký rigidný. Keď som sa prvýkrát dostal ku klubovej kultúre, nepil som, nebol som promiskuitný a nebral som drogy, na rozdiel od väčšiny ostatných. Párkrát som si však potom drogy vzal, ale dosť dlho som vydržal a nezačal som experimentovať s pôžitkárstvom, za čo som sám sebe celkom vďačný. Teraz som však už našiel rovnováhu a viem, že aj pôžitkárstvo môže byť vyvážené triezvym, rozumným životným štýlom."
Ako ste sa dostali k viere?
"Nikdy ma v žiadnej viere nepodporovali. Keď som bol tínedžer, zaujímal som sa o rôzne druhy spirituality a svetových náboženstiev. Jeden čas som flirtoval s daoismom, chvíľu som bol ateistom, chvíľu zas marxistom. V roku 1985 som čítal učenia Krista a zasiahla ma myšlienka, že v Kristovi je niečo božské. Keď hovorím, že milujem Krista a jeho učenia, myslím to úplne vážne, nevravím však, že mám pravdu."
Na druhej strane by sám však vraj páčilo byť nesmrteľným krvilačným monštrom vampírom.
"Myslím, že by to nebolo zlé. Aj keď si nie som istý, ako by som to zladil so svojím vegetariánstvom. Áno, môžete ma volať bláznom, ale byť vampírom by mohlo byť fantastické."
Viete si napríklad predstaviť, ako by vyzeral svet, keby ho ovládli šváby a holuby?
"V takom prípade by sme sa asi mali naučiť mať radi šváby a holuby."
Ako sa ako kresťan dívate na názory náboženských extrémistov, ktorí tvrdia, že hurikány a zemetrasenia zosiela na Zem Boh, aby zničil hriešnikov?
"Myslím, že hurikány a tornáda sú výsledkom klimatologických faktorov a extrémneho počasia. Ak by totiž boli, ako evanjelici tvrdia, znakom božieho hnevu, prečo by potom 90 percent škody v Amerike bolo spôsobenej v pravicových, republikánskych štátoch, v ktorých žije veľmi veľa evanjelikov? Ich teórii chýba logika. Počul som však, že tvrdili tiež, že hurikán Katrina udrel na New Orleans preto, lebo predtým sa tam konal pochod gayov..."
Čo robíte okrem hudby, aké máte záľuby?
"Moje hobby a záujmy sú dosť hlúpe. Rád veľa čítam, New Yorker a Economist, fikcie, nefikcie. Občas si vyrazím s kamarátmi a rád sa opijem do bezvedomia. Plávam, hrám tenis, plavím sa na kanoe. Nič extra, ale baví ma to."
Mnoho živých koncertov techno kapiel je dosť nudných, prečo je to tak?
"Myslím, že živé vystúpenia, to je jedna z najväčších slabostí techna a dance music. Zatiaľ som ešte nevidel dobré živé vystúpenie v rámci elektronickej hudby. Nikdy. Buď to pôsobí komicky alebo staromódne a nudne, keď dvaja chlapíci len stoja na pódiu, hrajú a okrem toho nerobia vôbec nič. Svetlá môžu byť krásne, aj hudba, ale nevidím dôvod, prečo by tí umelci nemohli byť na pódiu dynamickejší, viac ľudí zabávať a komunikovať s nimi. Je to aj preto, že techno umelci sú hanbliví a väčšina z nich napríklad nespieva."
Vy v niektorých svojich skladbách aj sám spievate, ste spokojný so sebou ako spevákom?
"Nepovažujem sa za speváka. Len sa mi spievanie páči. A myslím, že môj hlas má takú naivnú, zraniteľnú kvalitu, ktorá vyhovuje hudbe, ktorú robím. Radšej však pracujem s inými spevákmi."
Počas kariéry ste zremixovali mnoho cudzích piesní, baví vás to?
"Aby som bol úprimný, radšej robím vlastné veci. Práca na skladbách iných ľudí môže byť zaujímavá, ale radšej a lepšie skladám vlastné piesne."
Vývoj technológií úžasne napreduje, ako sa zmenilo nahrávanie, odkedy robíte hudbu?
"Mám vlastné domáce nahrávacie štúdio, čo mi neoceniteľne uľahčuje prácu. Pamätám sa, že svoju prvú nahrávku som urobil na starom obyčajnom magnetofóne, ktorý som si požičal od dedka, keď som mal desať rokov. A prvým zvukom, ktorý som naň nahral, bolo, ako moja mama krája uhorku."
Ako skladáte svoje piesne?
"Najčastejšie tak, že sedím v obývačke a hrám na akustickú gitaru. V minulosti som veľa piesní zložil vďaka syntetizátoru a bubnom."
Ako to vnímate, keď v nejakom filme zaznie vaša pieseň?
"Páči sa mi to. Rád počúvam svoje skladby vo filmoch, lebo zvyčajne tí ľudia odvedú dobrú robotu a pekne to zmixujú. Cítim sa poctený, keď si vyberú do filmu práve moju skladbu, lebo je toľko iných, z ktorých majú na výber."
Aký by ste chceli mať epitaf na hrobe?
"Tu leží Moby. Snažil sa nebrať sa príliš vážne, ale občas sa tak bral. Bol to hlupák, ale snažil sa byť milým chlapíkom."
Mobyho známe skladby: Ah-Ah, Next Is the E, First Cool Hive, Inside, Find my Baby, In My Heart, God Moving Over the Face of the Waters, I'm Not Worried At All, Flower, Natural Blues, Rafters, Why Does My Heart Feel So Bad?, Rushing, Extreme Ways, Honey, When It's Cold I'd Like to Die, Porcelain, Everloving, My Weakness, The Sky Is Broken, One of These Mornings, Lift Me Up, Oil 1, Bodyrock, Memory Gospel, New Dawn Fades, Anthem, Go, Slipping Away, Signs of Love...
Podľa bbc.co.uk, celebritywonder.com, furious.com, dancemusic.about.com spracoval Jaroslav VRÁBEĽ
Autor: Letný zemiakový šalát
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.