parlamentu, 61 bolo proti, prítomných bolo 144 poslancov. V takmer dva dni trvajúcej rozprave k predloženej novele vystúpilo celkovo 26 poslancov, ktorí predložili 17 nových pozmeňujúcich návrhov. Z rokovania jednotlivých parlamentných výborov pritom bolo do pléna predložených ďalších 36 zmien vládneho návrhu. Názory na schválenú novelu medzi koalíciou a opozíciou sa radikálne rozchádzajú. Premiér Robert Fico ju považuje za významný posun oproti súčasnému stavu smerom k modernej európskej podobe. Podľa opozície, naopak, zmeny v pracovnom kódexe posúvajú Slovensko do minulosti, znižujú pružnosť pracovného trhu a zhoršujú tak slovenské podnikateľské prostredie.
V jednotlivých parlamentných výboroch aj počas rozpravy k predloženej novele ZP koaliční aj opoziční poslanci predložili množstvo pozmeňovacích návrhov. Podľa očakávaní boli napokon pri hlasovaní schválené všetky návrhy koaličných poslancov, a to aj s podporou opozície. Najviac zmien do ZP vniesol predseda sociálneho výboru parlamentu Jozef Halecký (ĽS-HZDS). Vďaka nemu budú môcť zdravotnícki pracovníci pracovať viac, ako je maximálny týždenný limit pracovného času 48 hodín týždenne, pričom budú môcť nadčasovo pracovať až 56 hodín týždenne. Zmenil sa tiež vládou navrhovaný spôsob uvoľňovania predstaviteľov odborov z práce na výkon ich funkcie. Po novom by tak mali zamestnávatelia, ktorí majú vo firme menej ako 50 odborárov, poskytnúť aspoň jednému ich zástupcovi 4 hodiny voľna mesačne. Pri 50 až 100 členoch odborovej organizácie by mal ich zástupca k dispozícii 12 hodín voľna a pri viac ako 100 odborároch 16 hodín voľna mesačne. Halecký tiež presadil, aby vznik nároku na peňažnú náhradu pri predčasnom odchode zamestnanca zo zamestnania počas výpovednej doby bol podmienený písomnou dohodou v pracovnej zmluve. Svoj pôvodný návrh, ktorý umožňoval nahradiť kolektívnu zmluvu u zamestnávateľa, kde nepôsobí odborová organizácia, dohodou medzi zamestnávateľom a zamestnaneckou radou, príp. zamestnaneckým dôverníkom, napokon stiahol. Odôvodnil to slovami, že podľa jeho odhadu by tento návrh poslanci v hlasovaní nepodporili. "Nechcel som riskovať to fiasko, že niečo pripravujem a nakoniec mi to neprejde," povedal po hlasovaní Halecký.
Poslanci súhlasili aj s pozmeňovacím návrhom Rafaela Rafaja (SNS), ktorý umožní výnimočne dohodnúť so zamestnancami prácu nadčas na zabezpečenie plynulého výrobného procesu v určitých rizikových odvetviach. "Neumožnenie práce nadčas by mohlo spôsobiť škody najmä v automobilovom, strojárskom či ťažobnom priemysle," argumentoval predkladateľ. Výkon nadčasovej práce bude pritom podmienený dohodou so samotným zamestnancom aj so zástupcami zamestnancov a zamestnancovi bude okrem bežnej mzdy prislúchať aj mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % z jeho priemernej mzdy.
K návrhom, ktoré včera poslanci schválili, patrí napríklad aj rozšírenie dôvodov, pre ktoré môže zamestnanec okamžite ukončiť pracovný pomer. Ide o nevyplatenie náhrad najmä pri zahraničných pracovných cestách. Úpravou tiež prešlo poskytovanie náhradného nepretržitého odpočinku v prípade, ak nemôže byť poskytnutý zamestnancovi riadny odpočinok raz týždenne na 24 hodín. Náhradný odpočinok bude možné poskytnúť do 8 mesiacov namiesto pôvodných dvoch. Ustanovenie sa týka najmä sezónnych pracovníkov v stavebníctve a poľnohospodárstve.
Najviac opozičných pozmeňujúcich návrhov predložila Iveta Radičová (SDKÚ-DS), všetky však boli odmietnuté. Neprešiel jej balík tzv. rodičovskej novely ZP, ktorá mala zaviesť plne pružný pracovný čas, zdieľané pracovné miesto či zmeniť spôsob čerpania materskej dovolenky a náhradného voľna za odpracované nadčasy. Poslanci odmietli aj jej návrh z rozpravy, ktorý mal ponechať doterajšiu úpravu, aby zamestnávateľ pri vymáhaní zamestnancom spôsobenej škody naďalej prihliadal na osobné a majetkové pomery zamestnanca.
Neprešiel ani návrh Júliusa Brocku (KDH) na zavedenie novej otcovskej dovolenky. Zamestnanec, ktorý pre svojho zamestnávateľa pracoval aspoň 60 dní, by mal mať pri narodení dieťaťa jeho manželke nárok na týždňovú dovolenku. Vyčerpať by si ju však musel do troch mesiacov po narodení dieťaťa a za nevyčerpanú dovolenku by mu neprislúchala náhrada mzdy.
Konfederácia odborových zväzov je so schválenou novelou spokojná, zamestnávatelia očakávajú negatívne dosahy na podniky. Médiám to po hlasovaní v parlamente povedali ich čelní predstavitelia. Prezident KOZ Miroslav Gazdík vyjadril pre médiá so schválenou novelou ZP spokojnosť "tak na 90 percent". Obavy mal podľa vlastných slov z toho, že prejdú niektoré opozičné návrhy. "Aj keď nejaké prišli, čo sa týka nadčasov, vieme s tým žiť," povedal Gazdík s tým, že schválené formulácie zabránia masovosti takých javov. Právomoci odborov sa podľa Gazdíka novelou posilnili, keďže odborárski funkcionári budú uvoľňovaní na výkon odborárskej práce. "Je tu priestor na seriózny sociálny dialóg so zamestnávateľom," dodal Gazdík.
Zamestnávatelia sú s prijatou novelou ZP podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mariána Juska nespokojní, lebo to negatívne poznačí fungovanie podnikov. "Dosah na jednotlivé typy podnikov bude rôzny. U menších zvýšené náklady, možno aj prepúšťanie. Ovplyvňuje to pružnosť pracovného trhu a môže to ovplyvniť prílev zahraničných investícií a vytvárania pracovných miest," povedal Jusko.
Autor: nit, ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.