koncesionárske poplatky verejnoprávneho rozhlasu môže byť retroaktívny, lebo to civilné právo umožňuje. "Retroaktivita je vyslovene zakázaná len v trestnom práve. Retroaktivita nie je vítaná v civilnom práve, ale je možná. Preto s ňou nemáme vôbec žiaden problém. Vôbec si ani neviem predstaviť, že by bolo možné ústavne napadnúť takúto novelizáciu, ktorú chceme realizovať veľmi rýchlo," povedal Fico v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu (SRo).
K zmene zákona by malo prísť už na budúci týždeň, pripravuje ho ministerstvo kultúry spolu s rezortom spravodlivosti, pričom má byť predložený ako poslanecký návrh a tzv. "prilepený" k inému zákonu. Dôvodom je, aby koncesionári nemuseli platiť vymáhačskej firme Lawyer Partner pokutu za neskoro zaplatený koncesionársky poplatok, ktorý sa v niektorých prípadoch vyšplhal až na desiatky milónov korún. Ak poslanci zákon schvália, občan nebude musieť zaplatiť ani tisíckorunový novačný poplatok vymáhačskej firme.
Generálny pardon z roku 2006 nebol podľa Fica "dostatočne upravený, a preto vytvoril priestor na tieto vydieračské praktiky". Premiér dúfa, že zákon získa v parlamente širokú podporu.
Premiér tvrdí, že zásahy do systému dôchodkového sporenia sú nevyhnutné. "Chceme urobiť dobrovoľný systém, ktorý nemôže zo zákona ľudí nútiť, aby sa hlásili do súkromného piliera." Podľa neho spôsobuje trojpilierový systém dôchodkového sporenia problémy Sociálnej poisťovni (SP). "Na základe toho, že sa vytvoril tento súkromný sektor, Sociálnej poisťovni sa robí každý rok sekera 26 miliárd korún," uviedol. Ako ďalej povedal, je potrebné začať diskusiu na tému, čo so všetkými zdrojmi, ktoré prichádzajú do sociálnej sféry. "Keby bolo iba na mne, na Slovensku je len priebežný systém dôchodkového zabezpečenia sociálneho typu," dodal Fico.
Na Slovensku momentálne funguje trojpilierový systém dôchodkového sporenia, keď sa do tzv. prvého piliera, ktorý spravuje SP, odvádza polovica výšky odvodov, teda, a do 2. piliera, ktorý spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), tiež deväť percent. Tretí pilier tvoria doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS) a je dobrovoľný.
Vláda robí všetko pre to, aby bola inflácia čo najnižšia a aby Slovensko mohlo prijať európsku menu v roku 2009. Povedal Fico v reakcii na nedávne zverejnenie listu Európskej centrálnej banky (ECB) pre Medzinárodný menový fond (MMF), kde ECB spochybnila schopnosť Slovenska prijať euro kvôli udržateľnosti nízkej miery inflácie. "Momentálne plníme kritérium aj v tejto oblasti, otázka je, či do budúcnosti bude, alebo nebude táto tendencia udržaná, ale to je vec analytikov, a nie vlády," uviedol Fico. Ako ďalej povedal, maastrichtské kritériá veľmi obmedzujú vládu. "Do deficitu musíme zarátať aj deficit Sociálnej poisťovne, ktorý je 26 miliárd korún, čo predchádzajúca vláda nemusela robiť, lebo mala výnimku až do roku 2006." Podľa jeho slov v budúcom roku by mal byť deficit štátneho rozpočtu 2,4 percenta a v ďalšom roku len 1,8 percenta HDP. Ako však dodal, rozhodnutie o tom, či Slovensko zavedie alebo nezavedie euro v roku 2009 nezávisí len od slovenskej vlády. "Je to rozhodnutie Európskej centrálnej banky a my toto rozhodnutie očakávame v prvom polroku roku 2008, niekedy v máji alebo júni," povedal na záver.
Novelizácia Zákonníka práce bola pre Slovensko nesmierne dôležitá. "Konečne máme na Slovensku Zákonník práce taký, aký sa sluší na štát, ktorý je v Európskej únii," povedal predseda vlády Robert Fico v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Mali sme jeden z najliberálnejších zákonníkov práce. "To, aké bolo postavenie zamestnávateľa a zamestnanca, bolo neudržateľné," povedal Fico a dodal, že súčasný Zákonník práce presne zodpovedá programovému vyhláseniu vlády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.