Celkový úspech tohto programu však nie je istý, konštatuje sa vo včera zverejnenej hodnotiacej správe Informačnej služby OSN (UNIS).
"Výsledky prezentované v tejto správe naznačujú, že nastal určitý pokrok. Stále môžme v niektorých častiach sveta dosiahnuť úspech. Zároveň však upozorňujú na množstvo práce, ktorú ešte treba vykonať," píše generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v predslove tohtoročnej hodnotiacej správy. Záväzky, ktoré prijala takmer každá krajina na Miléniovom summite OSN v roku 2000, sa sústreďujú na osem presne vymedzených cieľov. Tieto sú zamerané na odstránenie extrémnej chudoby a hladu, zvýšenie úrovne základného vzdelania, podporu rodovej rovnosti a posilnenie práv žien. Medzi ciele patrí aj zníženie detskejúmrtnosti a zabezpečenie kvalitného životného prostredia.
Viditeľný pokrok nastal podľa hodnotiacej správy v znižovaní extrémnej chudoby. Celosvetový podiel ľudí, ktorí musia denne vyžiť z jedného dolára sa zmenšil z 1,25 miliardy v roku 1990 na 980 miliónov v roku 2004. Napríklad v subsaharskej Afrike sa nárast počtu chudobných "stabilizoval" a chudoba regiónu klesla od roku 2000 takmer o šesť percent. Pozitívne informácie prichádzajú aj z Ázie, kde rýchly ekonomický rast prispieva k úsiliu regiónu znížiť chudobu. K najväčšiemu zredukovaniu extrémnej chudoby došlo v južnej, juhovýchodnej a východnej Ázii. V západnej Ázii sa však za rovnaké obdobie miera chudoby viac než zdvojnásobila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.