rozkvitajú v politickej záhrade, jasne ilustrujú, aká sezóna klope na dvere. Tvorba agendy verejného života nikdy nebola najsilnejšou stránkou slovenskej samostatnosti, ale, parafrázujúc Karla Kryla - táto klimatická zmena nebude krátka.
Veľmi dobrý víkendový príspevok odovzdal, ako vždy, Vladimír Mečiar, ktorý výkrikom "len to nie" odpovedal na otázku, či sa chystá kandidovať za prezidenta. Predstava, ako sa predseda HZDS a večný korunný princ zdiaľky prizerá najzaujímavejšej súťaži programov a myšlienok, akú slovenský politický systém ponúka, je taká nonkonformná, až berie dych. Kým si vec ešte trikrát rozmyslí, všetci politológovia zasvätene rozoberú, akou pekelnou analýzou dospel k záveru, že stačilo. Keďže u Mečiara nie je vylúčené nič, nedá sa isteže vylúčiť ani to, že so svojou úlohou v dejinách je už zmierený. (Upresniť ju ešte môže rekonštrukcia zväzku "Doktor", ktorá prebieha.) Bolo by však čudné, keby nepostrehol, že apatia pospolitého ľudu dospela do takého klimaxu, že rok 2009 je prvý, kedy by azda mal teoretickú šancu neprehrať druhé kolo doslova s kýmkoľvek.
Analyzovať Mečiarove výroky naráža na úskalia, ležiace na pomedzí psychiatrie a literárnej kritiky (napr. žánru sci-fi). Preto je úplne jedno nielen to, čo hovorí 1. júla 2007 o svojej kandidatúre v roku 2009, ale aj dôvody, prečo okolkuje s vysokoškolskou novelou, o ktorej sa bude hlasovať tento týždeň. Cirkus najskôr súvisí s leitmotívom, s ktorým zaklínal delegátov snemu HZDS, že "musíme zmeniť mediálnu komunikáciu". To znamená, predvádzať sa ako pevná, ale svojbytná časť koalície napr. tým, že sa pripomenú "sociálnym skupinám stredu a vidieka". Hra na rozpory v koalícii má zviditeľniť HZDS a my sme tí blbí, čo máme papať mediálne efekty a všimnúť si, že vo vláde je nielen Smer, ale aj druhí. Nie úplne z tejto čeľade sú zrejme údajné nezrovnalosti okolo tajných služieb, kde sa Mečiar zastrája nepodporiť rozpočet pre SIS. Tam ide o viac, HZDS i SNS majú (oprávnený) strach, že ak zostanú bez vplyvu v službách, Ficovi ľudia na nich nazbierajú také materiály, že politicky sa nebudú môcť ani pohnúť, aj keby náhodou ku koncu volebného obdobia už chceli. Vysoko nad rámec vzájomného zastrašovania a eventuálneho vydierania čnie hrozba, že v dobe zvýšených bezpečnostných rizík, keď je kontrola špeciálnych služieb vyložene formálna a nefunkčná, sa najmä SIS dostáva pod ručné riadenie jednej strany, ktorá je navyše hrozne personálne vybavená. Návrhy na redefiníciu kontroly, ktorými Mečiar akože tlačí na Fica, sú patróny do vnútrokoaličného súboja a keď sa dohodnú na nejakom obchode, bublina praskne.
Najkrajší banán servíroval predseda vlády, ktorý navnadil na letné špekulácie vyhlásením, že "viem presne, kedy skončiť, viem, čo urobím v roku 2010". Ak sa pozrieme spätne na Fica poriadne dozadu, tak nejakú malú pravdepodobnosť, že o akomsi odchode na vrchole slávy by ozaj uvažoval, treba nechať. Ani nie preto, že by vyzeral na ten typ politikov, ktorí umenie odísť ovládajú, ale skôr z dôvodu, že ho presahuje bremeno funkcie. Je niečo vo Ficovi, čo našepkáva, že mať veľa práce ho otravuje. Absolútne nejasný a nelogický je motív, prečo sa s tým zdôveruje. Ak líder také čosi naznačuje tri roky vopred, tak len privoláva nástupnícke boje v strane, ktoré sa rozpútajú fakticky ihneď. Aj keby dumku o vlastnej budúcnosti nemienil žartovne, Fico je predovšetkým človek, ktorý nevynechá jedinú príležitosť zapáčiť sa verejnej mienke. Celkom iste žartovné sú už úvahy podnáčelníkov Smeru, ktorí sa obratom nechali počuť, že by nenamietali proti obmedzeniu premiérskej funkcie na dve volebné periódy. Pomiešali si to trochu s prezidentom, ale nevadí. Ešteže na zmeny ústavy treba 90 hlasov.
Záverečná bublina patrí mládežníkom z SDA, ktorí vraj majú overené, že Smer dostal od európskych socialistov ultimátum buď SNS, alebo ich vylúčia. To je inovatívna myšlienka preto, lebo pod podmienkou buď alebo stojí členstvo Smeru v PES už presne rok. Zabávať sa na tému, či to eurosocialisti hovoria otvorene (niektorí áno), alebo decentne obchádzajú, je už naozaj príznak, že uhorky a kaleráby majú sezónu. Zdá sa len, že júl, ktorý prichádza, bude zvlášť náročný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.