podľa neho pomáha zrovnoprávniť prostredie v rámci vysokoškolského trhu, verejné vysoké školy budú môcť spoplatňovať externú formu štúdia, ale až po tom, ako vyčerpajú dotácie. Prvý raz bude spoplatnená externá forma štúdia v akademickom roku 2008
Vysoké školy budú môcť brať úvery, vytvárať spoločné pracoviská, spoločné študijné programy nielen s domácimi, ale i zahraničnými školami, dodal minister. Ak novelu podpíše hlava štátu, zmeny začnú platiť od 1. septembra.
Poslankyňa za Smer-SD Jana Laššáková je rada, že sa splnil ďalší bod vládneho programu a tým je schválenie vysokoškolskej novely. "Rozprava bola dlhá, predložených bolo množstvo pozmeňujúcich návrhov, ale tak ako bol zákon schválený, je dobrý," povedala. Nemyslí si, že by niektoré ustanovenia novely boli v rozpore s ústavou, ako o tom hovorila počas rozpravy v parlamentne opozícia.
Opozícia neskrývala sklamanie z výslednej podoby novely VŠ zákona. Poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) si myslí, že "je to zlá správa nielen pre vysoké školy, ale aj pre vysokoškolákov, kvalitu štúdia a ďalšie zlé posolstvo pre kvalitu slovenskej legislatívy." Podľa jej slov sa prijalo veľké množstvo veľmi chaotických opatrení, ktoré nesmerujú k zvýšeniu kvality, ako to tvrdí ministerstvo školstva. Pokiaľ ide o vyberanie poplatkov za externé štúdium, situácia sa dostala do takého stavu, že je to eldorádo nielen pre doteraz pôsobiace pofidérne subjekty, ale pre každého, kto si zmyslí ryžovať v tomto Klondyku, dodala.
Za zlý prázdninový darček pre študentov označil novelu poslanec za KDH Martin Fronc (KDH). "Socialisti spoplatnili vysoké školstvo a oklamali pred voľbami voličov - študentov," dodal s tým, že po tom, ako vláda nezvláda zdravotníctvo, rezort sociálnych vecí, prichádza na rad školstvo. Nevylúčil, že po porade s opozičnými partnermi a právnikmi sa obrátia na Ústavný súd SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.