na základe rokovacieho poriadku, chce celé stíhanie zastaviť.
Predsedníčka mandátového a imunitného výboru Renáta Zmajkovičová zo Smeru včera navrhla na výbore uznesenie, ktoré stíhanie zastaví. Výbor v ňom vysloví poľutovanie nad tým, čo poslanci povedali. Výbor však nebol uznášaniaschopný, potom ako poslanci opozície rokovanie opustili. Na začiatku navrhli uznesenie, ktoré by stíhanie zastavilo bez zmienky o poľutovaniahodných výrokoch. Keď koaliční poslanci za také uznesenie odmietli hlasovať, opozičníci odišli.
Koalícii potom, aby bol na výbore nadpolovičný počet všetkých jeho členov, chýbal poslanec HZDS Viliam Veteška, ktorý sa zotavuje po operácii. Výbor tak nemohol prijať nijaké uznesenie.
Zmajkovičová zvolala rokovanie výboru znovu na večer. Opoziční poslanci neprišli, a tak sa situácia zopakovala.
Proti tomu, aby boli poslanci potrestaní sa ešte minulý týždeň vyjadrili aj poslanci SNS a HZDS, hoci predtým vo výbore hlasovali za to, aby sa tým zaoberal. Zmajkovičová odmieta, že by išlo o ústupok Smeru koaličným partnerom. "Samotné prerokovanie veci postačuje. Dôležité je, že táto téma v parlamente rezonuje." Podľa nej je už aj vidieť, že sa poslanci vyjadrujú jemnejšie. Zároveň chce požiadať predsedov poslaneckých klubov, aby v tomto duchu pôsobili na poslancov.
Zmajkovičovú nahnevalo, že na rokovanie výboru neprišli poslanci Kužma a Pado, hoci ich výbor pozval. "Zdá sa mi to z ich strany ako zbabelosť," myslí si Zmajkovičová.
"Nemôžem pripustiť, aby nejaká väčšina v parlamente rozhodovala o tom, čo nejaký poslanec môže povedať. Na takom niečom sa podieľať nebudem. Pre mňa je sloboda slova v parlamente najdôležitejšia," povedal Kužma. Aj preto na rokovanie výboru neprišiel.
Podobný dôvod mal aj Pado. "Pani Zmajkovičová chcela počuť ospravedlnenie a ja som už dávno povedal, že sa za to neospravedlním. To, čo som povedal, som povedal s plným vedomím."
Pado si myslí, že paragraf v rokovacom poriadku určite nebol prijatý pre takéto prípady. Ak by podľa neho poslanci nemali imunitu na výroky v parlamente, boli by už dávno trestne stíhaní.
"Evidentne vidia, že to prepískli a hľadajú spôsob, ako z toho von," povedal Kužma o Zmajkovičovej uznesení.
Rokovací poriadok nehovorí, dokedy treba disciplinárne konanie proti poslancovi vyriešiť, iba že ho treba začať do roka odkedy výrok odznie.
Zmajkovičová po tom, čo poslanci neboli ani večer uznášaniaschopní, zvolala rokovanie výboru na september. Teoreticky už poslanci uznesenie schváliť nikdy nemusia.
Potrestanie poslancov umožňuje rokovací poriadok, ktorý bol prijatý počas vlády Vladimíra Mečiara v roku 1996. Doteraz boli potrestaní len poslanci Ján Cuper a Peter Baco pokutou vo výške päťtisíc korún, ale nezaplatili ju. Hovorca Národnej rady Jozef Plško včera na naše otázky, či pokuty nevymáhali, neodpovedal.
Autor: mž
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.