výšku dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Vyplatené peniaze sa im však pravdepodobne zdania, lebo o odvody mali nižší daňový základ. "Budeme to ešte zvažovať," povedala Tomanová.
Podľa ministerky si ľudia budú môcť vybrať peniaze z druhého piliera, lebo ide o ich súkromné úspory na dôchodkových účtoch. Na opakovanú otázku, či si budú môcť sporitelia vybrať svoje súkromné úspory aj v budúcnosti, odpovedala záporne, lebo by to vraj ohrozilo dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS).
Ministerka chce otvoriť druhý pilier na pol roka. Do 30. júna sa občania budú môcť rozhodnúť, či do systému vstúpia a naopak tí, ktorí sú už doň zapojení, budú môcť zo sporivého piliera vystúpiť.
Podľa exministra práce Ľudovíta Kaníka návrat do prvého piliera a zinkasovanie peňazí v hotovosti znamená nižšiu penziu v budúcnosti a stratu desaťtisícov korún. "Všetko sa to točí okolo snahy zničiť druhý pilier namiesto toho, aby sa rezort orientoval na riešenie skutočného problému, ktorým je udržateľnosť prvého piliera," povedal Kaník.
Tomanová chce v návrhu zákona o starobnom dôchodkovom sporení presadiť, aby štát od januára neprispieval na dôchodkové sporenie za matky na materskej dovolenke či občanov starajúcich sa o dlhodobo choré deti. Má za nich hradiť v plnej výške príspevok len do prvého piliera. "Sú to verejné zdroje," vysvetlila Tomanová.
Podľa exministerky práce Ivety Radičovej ide o diskrimináciu a v prípade rodičov na materskej dovolenke o protirodinné opatrenie. Paradoxom je, že aj ľudia, za ktorých dnes platí do druhého piliera príspevky štát, by mohli podľa navrhovaných zmien požiadať o výplatu peňazí "na ruku", ak sa vyviažu z dôchodkového sporenia. "Je to ich súkromný majetok," povedala Tomanová.
Ministerka Tomanová nevedela vysvetliť, ako sa má k navrhovaným zmenám postaviť sporiteľ, ktorý vstupoval do systému napríklad 52ročný, pričom nárok na dôchodok mu podľa dnes platného zákona vznikne po desiatich rokoch sporenia. Ministerstvo totiž navrhuje, aby sa minimálna doba sporenia v druhom pilieri predĺžila na 15 rokov. Ako 62ročný dôchodca by tak musel čakať ešte ďalších päť rokov, kým bude môcť požiadať o výplatu dôchodku z druhého piliera. Podľa Radičovej takéto riešenie prinúti ľudí nad 50 rokov vystúpiť z druhého piliera, lebo im nevznikne nárok na dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku.
Zmena minimálnej doby sporenia z 10 na 15 rokov podľa Asociácie dôchodkových spoločností znamená retroaktivitu. "Ľudia, ktorí sa rozhodli predtým, sú v situácii, že sa budú musieť rozhodnúť znova, lebo ich štát k tomu prinútil," povedal predseda Asociácie DSS Peter Socha.
Asociácia za najväčší problém pokladá to, že sa systém otvára na polroka a sporiteľom sa dáva možnosť minúť úspory na spotrebu. "Ak by odišlo príliš veľa klientov, znamenalo by to úplné ochromenie systému. Budeme určite analyzovať aj právne kroky," povedal Socha.
Ministerka včera povedala, že sa prípadných právnych krokov zo strany DSS neobáva. "Právna analýza nám ukázala, že vo vzťahu k týmto spoločnostiam nehrozia žiadne riziká."
Právna analýza advokáta Martina Krechňáka však skúmala len možné dôsledky zníženia príspevkovej sadzby na dôchodkové sporenie, nie otvorenie systému pre všetkých sporiteľov.
Podľa ministerky Tomanovej rezort pripravuje informačnú kampaň o dôchodkovom systéme. "Budeme hovoriť o rizikách všetkých troch pilierov," povedala.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.