Korzár logo Korzár

Stará Ľubovňa sa vraj v 13. storočí po povodni premiestnila na opačný breh rieky Poprad

Kraj na východ od Vysokých Tatier je akoby schovaný za nami a tvorí ho severný Spiš. Ten je súčasťou karpatského regiónu a svojou polohou zaujal už

rímskeho cisára Marka Aurélia, ktorý tam chcel po zriadení Markománie a Sarmantie posunúť hranice rímskeho impéria. Tento kraj po stáročia oddeľoval od seba uhorský a poľský štát.

Hlavnú os severného Spiša tvorí rieka Poprad. Vody Popradu tečú na sever, pretekajú cez mestečko Stará Ľubovňa, vlievajú sa do Dunajca a cez Vislu sa dostávajú do Baltického mora. Okolo rieky Poprad viedla už v stredoveku dôležitá obchodná cesta, ktorá pri Plavči pokračovala údolím Torysy a spájala tento kraj s južnými krajinami na Balkáne. Druhá cesta smerovala z juhu na sever, z Levoče do Starej Ľubovne, ktorá spájala Uhorsko s Poľskom. Potom zo Starej Ľubovne pokračovala viacerými smermi, ale najčastejšie cez Hniezdne k Dunajcu a Červenému Kláštoru na sever do Poľska. Z uvedeného obdobia sa pre dnešok zachovali stopy starej cesty, ale najmä pozostatky historického a atraktívneho pltníctva a spôsob cezhraničnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Okolo cestných ťahov často číhalo na kupcov nejedno nebezpečenstvo zo strany zbojníkov, ale aj ťažko schodný terén, úzke a kľukaté cesty, aj nepriazeň počasia. Bol to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa okolo ciest budovali osady, ktoré mali obchod umožňovať a ďalej rozvíjať. V tejto severnej časti Spiša často pôsobila aj známa zbojnícka družina Fedora Hlavatého.

Na sútoku rieky Poprad a potoka Jakubianka takto vznikli priaznivé podmienky pre vznik jednej z dôležitých osád, z ktorej sa postupne vyprofilovalo dnešné mesto Stará Ľubovňa. V jej okolí sa v minulosti vytvorila dôležitá cestná križovatka. O výhodnosti postavenia Starej Ľubovne svedčia mnohé archeologické artefakty objavené v meste a jeho okolí. Našli sa len náhodne, keďže sa v tomto teritóriu doposiaľ neuskutočnil žiaden cieľavedomý a rozsiahlejší prieskum, ktorý by istotne vniesol veľa nových zaujímavostí do poznania histórie mesta a jeho okolia. Mestečku by to len mohlo pomôcť pri jeho zvýraznení na severnom Spiši, pri hranici s Poľskom.

SkryťVypnúť reklamu

Na ľavostrannej terase rieky Poprad, v Podsadku, ktorý je dnes už súčasťou mesta, sa našli nástroje starovekého lovca z obdobia pred 40- až 36-tisíc rokmi. Podobné nálezy objavili aj v jaskyni Aksamitka pri Haligovciach, ktoré dokazujú, že už vtedy sa začala písať história mesta a jeho okolia. Len dva a pol kilometra od mesta sa našli kamenné nástroje zo staršej doby kamennej, ale doposiaľ žiadne nálezy z posledného obdobia doby kamennej, a keď, tak len na hrade a nevie sa, ako sa tam dostali. Aj napriek tomu majú vysokú historickú hodnotu.

Dominantu v tomto prostredí tvorí stredoveký kamenný hrad. Rôznia sa názory o jeho vzniku. Niektorí odborníci ho dokonca začleňujú do obdobia pôsobenia Sarmantov a tvrdia, že ho už v 4. storočí postavili Góti, ktorí vyhnali Hunov. Tvrdeniu chýba dokumentovanie historickými podkladmi. Podrobnejšie o hrade sa nebudem zmieňovať, pretože som o ňom písal v Korzári roku 2004 v č. 266, 272 a 278).

SkryťVypnúť reklamu

O meste a jeho okolí chýbajú hodnoverné údaje z doby rímskej a ďalších dvoch desaťročí n. l. Z tejto doby sa našla len jedna bronzová minca z rokov 307 - 323 pri kopaní základov školy. Chabé sú údaje z celého prvého tisícročia n. l., a preto chýbajú aj údaje o prítomnosti Slovanov v tomto teritóriu. Na hrade sa našli črepiny nádob z obdobia halštatu, ktoré boli uložené pri donžone, ale neskoršie sa stratili. Pri cieľavedomejšom prieskume by sa istotne boli našli dôkazy, že obyvateľstvo v okolí mesta malo svoj slovanský pôvod, ku ktorému postupne pribúdali nemeckí kolonisti.

Predpokladá sa, že mesto existovalo oveľa skôr, ako o tom hovorí prvá písomná zmienka. Jedni dokonca tvrdia, že existovalo už v 11. a 12. storočí. Podľa legendy sa mesto rozprestieralo na ľavom brehu rieky Poprad a po veľkej povodni v roku 1247 sa presídlilo na pravý breh. Rozporuplný je aj pohľad na začlenenie mesta. Podľa Boguchválovej kroniky poľský kráľ Boleslav III. (1102 - 1138) dal spišské kastelánium svojej dcére Judite, a tak územie prešlo pod Uhorsko. Toto tvrdenie bolo vyvrátené, ale stále chýbajú mnohé pravdivé údaje o meste z obdobia Veľkej Moravy, až do 13. storočia. Pre nedostatok hodnoverných údajov sa hlavná zásluha pri osídľovaní Spiša pripisuje kolonistom.

Predpokladá sa, že v 10. - 11. storočí sa severný Spiš dostal pod vplyv poľských Piastovcov zásluhou Boleslava Chrabrého a v tomto područí ostal až do prelomu 11. a 12. stor., keď bolo územie pričlenené pod Uhorsko. V roku 1235 pápež Gregor IX. vydal v Perugii listinu, v ktorej nariadil vyšetriť sťažnosť krakovského arcibiskupa na spišského prepošta a ostrihomského biskupa, ktorí protiprávne zaberali desiatok z kostola Panny Márie v Podolínci. Podobná sťažnosť sa zopakovala aj pápežovi Inocentovi IV. v roku 1247. Výsledky šetrenia obidvoch sťažností sú neznáme, ale dá sa predpokladať, že išlo o kostoly v Podolínci, Hniezdnom a v Starej Ľubovni. Na základe toho sa predpokladá vznik mesta v roku 1235.

Poľský vplyv na mesto a severný Spiš pretrvával aj v 13. storočí. Pričinila sa o to krakovská vojvodkyňa Kunikunda. Jej vojsko sa zúčastnilo na potlačení vzbury spišského župana Rolanda proti uhorskému kráľovi Ladislavovi IV. - Kumanskému a vtedy poľské vojská sa tam zdržali dlhšie. Dokumentujú to listiny vojvodkyne pre rytiera Henrika z rokov 1272 - 1279 a 1288 - 1289.

Dôležitým medzníkom v histórii mesta bol vpád Tatárov do Uhorska v roku 1241 a potom aj v roku 1287. Tatárske hordy viedol Nogaj chán a tie boli pri druhom vpáde porazené pri Podolínci. Územie Starej Ľubovne naďalej ostávalo pod vplyvom Malopoľského vojvodstva. V roku 1292 panovník udelil Henrikovi podolínske šoltýsstvo. Práve táto listina je dokumentom, v ktorom sa prvýkrát spomína Stará Ľubovňa ako dedina (villa). Je to oficiálny začiatok histórie Starej Ľubovne, ale rozpory o územie medzi Uhorskom a Poľskom pretrvávali naďalej.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 049
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 656
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 928
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 722
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 768
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 164
  8. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 121
  1. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  2. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  3. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  4. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  5. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  6. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  7. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  8. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 226
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 302
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 072
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 903
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 856
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 794
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 037
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 597
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  2. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  3. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  4. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  5. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  6. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  7. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  8. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 226
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 302
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 072
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 903
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 856
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 794
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 037
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 597
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu