2010.
Netreba sa hneď vešať ani plašiť, je to len prvé čítanie a posledné slovo bude mať aj tak ministerská rada. Navyše, celkom úprimne, úplne jasnú predstavu o tejto legislatíve môže mať len fachman (najlepšie listonoš), ktorý si ju naštudoval. Musíme si teda vystačiť s tlmenou spokojnosťou slovenských europoslancov, ktorí sa podľa agentúry tešili veľmi z toho, že nové členské krajiny dostali výnimku do roku 2012. Takže "budeme mať priestor aj čas na to, aby sme zvládli prechod na otvorenie trhu", odkázal domov kádehák Mikolášik, k čomu ďalší kovaný pravičiar v Bruseli, Milan Gaľa z SDKÚ pripodotkol, že "liberalizácia je celoeurópsky trend, ktorému by sme sa neubránili". A to je už pointa, ktorá nemôže nechať suché ani jedno oko. Brániť sa naozaj treba, lebo je čomu.
Slovenskú poštu, a.s., treba brániť do poslednej kvapky krvi. Lebo, ak ste sledovali cez víkend vyhlásenie nových siedmich divov sveta, je doslova neuveriteľné, že nie je medzi nimi. To je diskriminácia a nedostatok súdnosti. Slovenská pošta je prírodný zázrak, asi ako Machu Picchu. Viete si predstaviť, že by napr. banky, poisťovne, obchody, autoservisy, proste služby, boli otvorené od desiatej v noci do šiestej ráno, alebo že by lekári ordinovali zásadne iba na pohotovosti? Že je to nemožné? Hahaha. Slovenská pošta doručuje zásielky principiálne v dopoludňajších hodinách. Vrátane, samozrejme, doporučených, i súdnych obsielok, i pozdravov z daňového úradu a odkiaľkoľvek.
Túto úchylku, nepríčetnosť a socialistickú absurditu si pritom už ani neuvedomujeme, berieme to ako normalitu všedného dňa. Kedy by chodil poštár, ak nie doobeda, že? Logika štátnej firmy nepustí; dopoludnia je pracovná doba, dá rozum, že všetci adresáti budú doma. Kde by inak boli? Keby ste sa náhodou, čírou náhodou nezdržiavali cez pracovnú dobu v mieste trvalého bydliska, nechajú vám pekný ústrižok, že si máte nacupitať napr. na pobočku číslo 2, kde aká to príjemná kratochvíľa si vystojíte pol hodiny, kým vám vždy úslužná a usmievavá obsluha za prepážkou niečo vydá. Teda pokiaľ sa vám nepodarí presvedčiť poštára na dobré slovo (keďže úplatky zásadne neberú), že falošný podpis člena rodiny nie je ani hriech a nikto si to nevšimne. Prípadne ešte môžete si vziať dovolenku, ak čakáte dačo súrne. Keďže poštári si už zvykli, že ľudia sú nedisciplinovaní a nebývajú vždy doma, keď oni majú čas, tak na tretie a vyššie poschodia sa ani veľmi nenamáhajú a pozdravy hádžu do schránok automaticky. Sú tabuľkovo platení, dobre motivovaní, tak načo toľko zbytočnej námahy? (O vykrádaní zásielok sa ani nebavme.) Sťažovať sa, samozrejme, môžete, len treba dokázať, že ste boli doma vtedy, keď poštár tvrdí, že ste neboli.
Brániť Slovenskú poštu pred liberalizáciou je výzva dňa. To vedia nielen europoslanci, ale aj Fico, ktorý ju zaradil v hierarchii "strategických podnikov" skoro na úplný vrchol. Ešte predtým vymenil manažment SDKÚ za schopnejší zo Smeru. Veď takýto štátny skvost, poslednú nedotknutú vykopávku od Husáka, si rozvracať nedáme. Odhliadnuc od Bruselu, je naozaj mimo základný rozum, prečo všetky politické garnitúry, a nielen na Slovensku, štátnych poštových dinosaurov dávno neprivatizujú.
Najlepší vtip je, že SP sa ešte sťažuje na klientov. Pred časom, je to už dávno, ale takéto perly sa dobre pamätajú, mali na pošte jednu hovorkyňu, ktorá vyhlásila, že 49 percent slovenských domácností nemá v poriadku (teda podľa normy) poštovú schránku, pričom 13 percent vôbec nemá žiadnu... No toto! A žiadala akúsi legislatívnu nápravu.... To bolo ešte za Dzurindu. Ako si vôbec ľudia dovolia nemať schránku, že? Ešte lepší hlod sa podaril inej hovorkyni, ktorá oznámila, že za rok mali asi 33 tisíc reklamácií, z toho bolo oprávnených 0,00027 percenta....
Môže sa ešte niekto pochváliť takou skvelou bilanciou? A ratingom Aaa plus od Moody´s? Treba len veriť, že Ficova vláda, v rámci priorít budovania sociálneho štátu, nenechá poštu napospas liberalizácii trhu. Pretože ani v čínskom múre, ani v rímskom Colosseu nie je zabudovanej toľko histórie, ako v Slovenskej pošte. Neliberalizovať, neprivatizovať, len zabalzamovať. Kým európska smernica vojde do života, elektronická pošta a esemesky definitívne zrušia segment osobnej listovej korešpondencie. Čo sa týka úradných obsielok, dobrá rada je drahá. Ale kto si trúfa, môže skúsiť ich ignorovať s tým, že so štátom, ktorý komplikuje životy ľudí neschopnosťou riešiť elementárne služby, ako je preprava listín a zásielok, a vedome bráni ich zlepšeniu, sa jednoducho nebavím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.