a MVK patria potenciálni voliči najsilnejšej strany spolu so sympatizantmi SNS a SDKÚ medzi relatívne najbohatších.
"Naši voliči sú ľudia, ktorí predávajú prácu. Predpokladáme, že ich príjmy nie sú vysoké," povedal o svojej predstave predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.
Analytik Focusu Martin Slosiarik s ním súhlasí v tvrdení, že voliči Smeru predávajú svoju prácu. Podľa neho je v Smere nadpriemerne veľa najmä manuálne pracujúcich. V porovnaní s ostatnými nemajú nízke príjmy, skôr treba predpokladať, že pri pohľade na výplatnú pásku sa cítia nedocenení.
Obraz voliča Smeru dopĺňa aj Pavol Haulík z MVK. Je to skôr mestský a mladší človek.
Bohatosť voličov SNS poslanca Rafaela Rafaja neprekvapila. Vysvetľuje si ju nadštandardnou podporou u podnikateľov.
Z pohľadu príjmov sympatizantov je podľa oboch agentúr jednoznačne najbohatšia SDKÚ. Možno predpokladať, že jej náskok by bol vyšší, ak by prieskumy dokázali zachytiť aj skupinu ľudí s takými dobrými príjmami, že o nich neradi hovoria na verejnosti.
Z bývalej pravicovej koalície majú najmenšie príjmy priaznivci SMK. Hlavný dôvod ich nízkych príjmov je región, z ktorého pochádzajú. Ten má v porovnaní so zvyškom Slovenska nízku zamestnanosť, vyšší počet poberateľov sociálnych dávok, a teda aj nižší tlak na výšku miezd pre pracujúcich.
Do skupiny strán, ktoré oslovujú ľudí z domácností, ktoré majú na mesiac relatívne menej peňazí, patrí KDH. To je podľa Slosiarika "akoby rozčesnuté". Jeho mestskí mladší priaznivci sa podobajú skôr voličom SDKÚ, chudobnejší zvyšok má zložením bližšie k elektorátu HZDS. Nízky príjem jeho voličov súvisí najmä s tým, že je medzi nimi veľa dôchodcov.
Autor: knm, kc, ľja
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.