Pripravované zmeny v odvodovom systéme sú podľa opozičnej SDKÚ
"Rukopis je úplne jasný - vyžmýkať z ľudí dodatočné peniaze. A nie preto, aby sme sanovali Sociálnu poisťovňu, ale aby Fico mohol rozdávať nové a nové milodary," vyhlásil na včeajšej tlačovej
konferencii Dzurinda.
Navrhovaná novela zákona o sociálnom poistení, ktorú minulý týždeň do pripomienkového konania predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, má okrem iného priniesť aj zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu na platenie odvodov.
Týmto krokom podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej dôjde k ohrozeniu zvyšovania reálnych miezd predovšetkým strednej vrstvy.
"Vláda totiž za bohatých považuje všetkých, ktorých hrubá mzda bude v januári 2008 viac ako 28 140 Sk," upozornila exministerka práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zrušenie stropu pre vymeriavací základ tak podľa Radičovej nepostihne bohatých, ale zníži čisté mzdy v povolaniach ako projektanti, programátori, ekonómovia, právnici, lekári, ale aj banskí a hutnícki inžinieri, technici či pracovníci pri vysokých peciach a vo valcovniach.
"Návrh, ktorý pripravilo ministerstvo práce, by postihol 60 skupín profesií, čo predstavuje viac ako 16
percent všetkých zamestnancov," spresnila Radičová. Z tohto množstva však podľa nej skutoční milionári tvoria len necelých 1,5 percenta.
Podľa prepočtov SDKÚ-DS by sa po takomto zvýšení odvodov vybralo ročne o 8 miliárd Sk viac, z toho 5,3 miliardy Sk na nemocenskom poistení a 2,7 miliardy Sk na ostatných odvodoch. Zároveň by však došlo aj k zníženiu daňových príjmov o 1,5 miliardy Sk.
"Ľudia, ktorí zaplatia vyššie odvody, však nedostanú ani o korunu vyššie nemocenské dávky či dávky v nezamestnanosti. Zároveň nebudú znamenať ani nárok na vyšší dôchodok v budúcnosti," upozornila Radičová. Ministerstvo tak svojím návrhom mení odvody na daň, čo podľa exministerky znamená zrušenie systému rovnej dane a zároveň zvyšovanie daní.
Predsedovi SDKÚ-DS výrazne prekáža aj navrhované dočasné otvorenie 2. dôchodkového piliera na dobrovoľný vstup aj výstup.
Počas 1. polroka budúceho roka by podľa návrhu MPSVR mali mať ľudia, ktorí si v kapitalizačnom systéme doteraz sporili na dôchodok, možnosť vybrať si nasporené peniaze a rozhodnúť sa, či ich prevedú do
SP alebo si ich nechajú. "Toto je naozaj diabolský plán. Lákať ľudí, že si môžu vybrať našetrené peniaze z dôchodkového fondu, ale samozrejme zamlčať, že budú hodení naspäť do systému, ktorý produkoval bezútešné dôchodky," tvrdí Dzurinda.
"Informácie, ktoré odzneli od SDKÚ-DS, nie sú korektné a objektívne," uviedla riaditeľka Tlačového a mediálneho odboru MPSVR Oľga Škorecová. Podľa nej novela zákona o sociálnom zabezpečení prináša viacero potrebných zmien, ktoré vychádzajú z Programového vyhlásenia vlády SR a ich zámerom je stabilizovať najmä priebežne financovaný dôchodkový systém.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.