vojakov z Iraku.
"Nemyslím si, že Kongres by mal viesť túto vojnu," vyhlásil Bush v stredu na tlačovej konferencii, na ktorej predstavil správu Bieleho domu o vojnovej stratégii v Iraku v čase, keď sa opozícia voči nej ešte prehĺbila. Kongresmani, ktorí sú proti vojne, tvrdia, že odkedy sa Bush rozhodol vyslať do Iraku ďalších 30-tisíc vojakov, nenastal v krajine prakticky žiadny pokrok. Prezident USA v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že stiahnutie vojakov z Iraku by len povzbudilo teroristov.
Bush je presvedčený, že Spojené štáty môžu vyhrať vojnu v Iraku. "Verím, že v Iraku uspejeme a viem, že musíme," vyhlásil Bush. Informoval, že už v auguste pocestujú ministerka zahraničia Condoleezza Riceová a minister obrany Robert Gates na Blízky východ, kde budú rokovať o Iraku so svojimi tamojšími spojencami. "Zabezpečujeme regionálnu a medzinárodnú podporu pre irackú vládu," povedal.
Správa konštatuje, že iracká vláda doteraz uspokojivo splnila len osem z 18 politických a bezpečnostných cieľov. Plnenie ďalších ôsmich úloh je podľa Bieleho domu slabé. Pokrok sa neprejavil najmä v dôležitých politických reformách, ktoré majú prekonať sektárske rozdelenie spoločnosti. Mešká príprava legislatívy o spravodlivom rozdelení príjmov z ropy, návrate nižších predstaviteľov zvrhnutého režimu Saddáma Husajna do verejného života alebo
zákon o komunálnych voľbách. Na základe zákona, ktorý nedávno schválil Kongres, by prezident Bush musel v prípade, ak nepreukáže pokrok v každom zo stanovených cieľov, navrhnúť zmeny v stratégii alebo čeliť možnému zníženiu objemu financií určených na vojnu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.