Korzár logo Korzár
Sobota, 29. január, 2022 | Meniny má Gašpar

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: zdravá výživa v lete

Nesiahajte po prípravkoch z lekárne, v lete nájdete všetky dôležité vitamíny aj v bežnej strave Kyselina listová zlepšuje náladu betakarotén

Nesiahajte po prípravkoch z lekárne, v lete nájdete všetky dôležité vitamíny aj v bežnej strave

Kyselina listová zlepšuje náladu betakarotén chráni pred infekciami

V lete stačí zájsť na trh alebo domácej záhradky, natrhať si čerstvé ovocie a zeleninu a tým si vlastne rozšírite svoju lekárničku. Každé ovocie či zelenina obsahuje množstvo vitamínov a stopových prvkov, ktoré pomáhajú liečiť choroby. V lete naozaj nemusíte nakupovať "umelé" vitamínové prípravky v lekárni. Stačí, ak budete mať pestrú stravu bohatú na čerstvé ovocie a zeleninu.

Zemiaky

Zemiaky obsahujú takmer všetky dôležité minerály a stopové prvky. Tesne pod šupkou nájdete veľa horčíka, ktorý spevňuje svaly a väzivové tkanivo, draslíka, ktorý zabezpečuje výživu buniek a hospodárenie s vodou), fosfáty a vápnik zas podporujú rast kostnej hmoty). Ďalej sú tu stopové prvky, vitamíny skupiny B, ktoré priaznivo vplývajú na nervovú sústavu, kyselina listová, ktorá sa postará o tvorbu krvi, rast buniek a i dobrú náladu. Zemiaky by mali viackrát do týždňa jedávať najmä deti a mládež, pretože podporujú rast. Ľuďom trpiacim vysokým krvným tlakom zemiaky pomáhajú zvýšiť účinky liečby aj pri menšom množstve liekov.

Paradajky

Človek a paradajka majú jednu spoločnú vec: 70 % látok na ochranu buniek tvoria lykopény jeden z najrozšírenejších druhov karoténov. Lykopény poskytujú organizmu výnimočný imunitný a metabolický účinok, ktorý chráni naše bunky pred voľnými radikálmi a inými škodlivými faktormi. Okrem tejto látky obsahujú paradajky aj ďalšie vysoko účinné antioxidanty, napríklad melatonín , čo je takzvaný hormón spánku a mladosti. Vitamíny v paradajkách sú účinné ako prevencia proti srdcovo-cievnym ochoreniam a proti rakovine, omladzujú organizmus a významne posilňujú imunitný systém. Paradajky majú priaznivý vplyv aj na vnútornú štruktúru buniek a bunkový metabolizmus, ochranu slizníc, posilnenie zraku, ochranu pred infekciami, tvorbu hormónov a mnoho ďalších účinkov.

Kapusta

Kapusta obsahuje veľa kyseliny listovej nevyhnutnej pri odbúravaní stresu a skľúčenosti. K zlepšeniu nálady a kondície prispieva aj vzácne sa vyskytujúci vitamín B12 a ostatné vitamíny zo skupiny B, pretože stimulujú mozog a nervy. Kapusta je dobrým pomocníkom pri chudnutí, ak pri tom nechcete hladovať. Šťava z kapusty je účinná pri liečení žalúdočných vredov. Treba jej denne piť 1 liter počas 2 3 týždňov a vredy sú preč!

Mrkva

Jedna z najúčinnejších látok obsiahnutých v mrkve je beta-karotén provitamín vitamínu A, ktorý nás ochraňuje pred infekciami a posilňuje zrak. Mrkva obsahuje mimoriadne veľa selénu, ktorý rastliny zo zeme získavajú len ťažko, preto je jeho obsah v ovocí a zelenine veľmi vzácny. Selén je stopový prvok, ktorý je mimoriadne dôležitý pre funkčný imunitný systém. Selén je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca a krvného obehu, ostrosť zraku a rozmnožovacie schopnosti mužov. Chráni sliznice v celom organizme a vďaka omladzujúcim účinkom spomaľuje starnutie.

Šošovica

Šošovica obsahuje pozoruhodné množstvo vysoko kvalitných biologicky aktívnych bielkovín, vďaka tomu je podobne ako sója a fazuľa dobrou náhradou mäsitých jedál. Obsahuje aj sacharidy, ktoré dobre zasýtia. Vysoký obsah zinku podporuje tvorbu enzýmov a tým aj produkciu hormónov, ktoré sú dôležité pre rozvoj genetických informácií v bunkovom jadre. Okrem toho prebúdza libido a zvyšuje potenciu.

Uhorka

Žiadna zelenina nemá menej kalórií ako uhorka, takže je ideálnou potravinou pri redukcii hmotnosti. Vďaka vysokému obsahu vody dobre uhasí smäd, pričom sú v nej dobre rozpustené všetky účinné látky. Obsahuje veľa biologicky aktívnych látok pre krásu, pri užití zvonku i znútra. Uhorková šťava zmierňuje problémy s očami pri úpale, zmierňuje opuchy a zápaly, zvlhčuje pleť, ochladzuje a dodáva minerály. V šupke uhorky sa nachádza prekvapujúci podiel vitamínu A, ktorý chrániť pred slnečným žiarením a voľnými radikálmi. Vďaka kremíku uhorka spevňuje pokožku, vlasy a väzivové tkanivo.

Jablká

Jablká neobsahujú takmer žiadne bielkoviny, ale zato veľa vody, vlákniny, sacharidy. V šupke je nepatrné množstvo mastných kyselín, sú však bohaté na vitamíny a stopové prvky. Medzi účinné látky patria najmä draslík, železo, mangán, vitamín C a pektín. Vláknina znižuje hladinu cholesterolu a tukov, viaže jedovaté látky olovo a ortuť. Organické kyseliny obmedzujú škodliviny, fermentáciu a usídľovanie baktérií v črevách. Jablká znižujú krvný tlak, stabilizujú hladinu cukru v krvi, posilňujú imunitný systém a srdcovo-cievny systém, spevňujú cievy a slabé žily, prečisťujú črevá, posilňujú ďasná.

Marhule

Marhule obsahujú také množstvo karoténov, že 3 plody pokryjú polovicu dennej dávky vitamínu A. Tieto látky sú účinné antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred množstvom civilizačných chorôb vrátane rakoviny, majú omladzujúce účinky a obnovujú sliznice pľúc u fajčiarov. Niacín obsiahnutý v marhuliach ovplyvňuje nervy a výkonnosť tak, že podporuje dobrú náladu a schopnosť sústredenia, kyselina panteónová zvyšuje vitalitu, zlepšuje spaľovanie tukov, prospieva pleti a vlasom. Vitamín C posilňuje imunitný systém a kyselina listová sa stará o obnovu a rast buniek. Vďaka kombinácii účinných látok kyseliny listovej a vysokému obsahu medi a kobaltu sú marhule ideálne pre bledých a anemických ľudí.

Slivky

Slivky nelámu rekordy v obsahu jednotlivých vitamínov, ale pozoruhodný je ich celkový počet. Slivky obsahujú všetky vitamíny skupiny B, pričom jedna slivka ich obsahuje toľko ako pilulka z lekárne. Slivky sú vynikajúcim stimulátorom metabolizmu sacharidov, takže majú priamy vplyv na nervovú sústavu, mentálnu sviežosť a výkonnosť. Posilňujú odolnosť proti stresu a zároveň pomáhajú pri stavoch úzkosti a depresiách. Sú vhodné pri redukčných diétach, pretože obmedzujú premenu sacharidov na zásoby tuku, viažu prebytočné tuky a prečisťujú črevá.

Organizmu pomôžu aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy

Mrkvová šťava lieči oči, nervy aj zuby

Ak sa chcete osviežiť a zároveň si dopriať dôležitú dennú dávku vitamínov a urobiť čosi pre svoje zdravie, dajte si ovocnú alebo zeleninovú šťavu z čerstvých plodov.

Jahodová šťava je b na betakarotén, kyselinu listovú, biotín, vitamín C. Obsahuje menšie množstvo vitamínov skupiny B B1, B2, B3, B6, vitamínu E, draslíka, fosforu, horčíka, chlóru, síry, medi, zinku a železa. Priaznivo pôsobí pri dne a reumatizme.

Hrušková šťava obsahuje betakarotén, kyselinu listovú, vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, horčík, vápnik, trochu mangánu, medi, zinku a železa. Bohatá je na alkalické substancie. Pôsobí močopudne, zbavuje organizmus škodlivých látok.

Jablková šťava je bohatá na betakarotén, kyselinu listovú, vitamín C. Poskytuje aj vitamíny skupiny B a vitamín E. Z ďalších látok má bohaté zastúpenie draslík, fosfor, horčík, chlór, síra, vápnik, meď a zinok. Šťava z jabĺk sa môže miešať so zeleninovými šťavami. Užitočná je pri horúčkach a zápaloch.

Hroznová šťava poskytuje veľkú dávku vitamínu C a E, trochu B1, B2, B3. Bohatá je na draslík, fosfor, horčík, síru, sodík, vápnik, v menšej miere je zastúpený zinok, meď a železo. Hroznová šťava pomáha pri vylučovaní kyseliny močovej z tela.

Šťava z bielej kapusty dodáva kyselinu listovú, vitamín C, E, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, horčík, chlór, sodík, vápnik, meď, zinok, železo.

Odporúča sa piť pri žalúdočných a dvanástorníkových vredoch, pri zápche.

Mrkvová šťava je bohatá na betakarotén, kyselinu listovú, vitamín C, E, obsahuje aj vitamíny skupiny B, vysokú dávku draslíka, ďalej fosfor, horčík, chlór, síru, sodík, vápnik, meď, zinok, železo. Šťavu z mrkvy možno miešať so všetkými druhmi ovocia. Má širokospektrálny účinok. Pomáha pri liečbe a prevencii chorôb očí, zvyšuje odolnosť voči infekciám, chráni nervový systém, zachováva štruktúru a pevnosť kostí a zubov, čistí organizmus.

Uhorková šťava dodáva kyselinu listovú, vitamín C, vitamíny skupiny B, horčík, draslík, chlór, síru, vápnik a ďalšie stopové prvky. Uhorka patrí medzi najlepšie prírodné diuretiká. Vďaka vysokému obsahu kremíka a síry podporuje rast vlasov a nechtov. Šťava sa odporúča pri lámavých nechtoch a keď vypadávajú vlasy.

Zemiaková šťava je cenná pre vysoký obsah kyseliny listovej, vitamínu C, vitamínu skupiny B, draslíku, fosforu, horčíku síry, vápnika, medi, zinku a železa. Šťava má silný alkalický účinok. Vhodná je pri prekyslenom organizme. Priaznivo ovplyvňuje vredovú chorobu žalúdka a paradentózu.

Dobré rady pre krásu a zdravie

Striedajte ovocné a zeleninové šťavy. Ich účinok bude optimálny. Veľké množstvo ovocnej šťavy alebo kokteilu by mohlo preťažiť organizmus ovocným cukrom.

Nemiešajte ovocie a zeleninu. Zlou kombináciou by ste si mohli privodiť nafukovanie. Výnimkou sú jablká a mrkva. Tie možno miešať s čímkoľvek.

Šťavy z tmavej listovej zeleniny, napríklad brokolice, špenátu, žeruchy, stopkového zeleru, a tmavej červenej zeleniny, napríklad z cvikly a červenej kapusty, vždy rieďte v pomere 1:3. Táto zelenina má intenzívnu chuť a aj jej účinok je intenzívny.

Ovocné šťavy zvyšujú hladinu cukru v krvi. Ak máte problémy s cukrom, obmedzte ich príjem.

Pri infekciách zažívacieho traktu sa ovocné šťavy neodporúčajú piť. Zeleninové šťavy zvyčajne nerobia problémy.

Ovocné a zeleninové šťavy treba piť bezprostredne po vylisovaní, alebo aspoň v ten istý deň. Iba niekoľko hodín si uchovávajú maximálny obsah živín. Niektoré vitamíny sú mimoriadne citlivé na vzduch. Krátky čas možno šťavu skladovať v chladničke, najlepšie vo vzduchotesnej nádobe.

Piť neustále iba jeden typ šťavy sa neodporúča. Užitočnejšie je striedať ich. Získame maximum živín.

Odporúča sa piť zeleninovú šťavu ráno, ovocnú podvečer.

Striedmosť sa vyžaduje pri šťavách zo zelenej zeleniny, napríklad zo špenátu, žeruchy, stopkového zeleru, ako aj z citrusových plodov.

Šťavy možno dochutiť čerstvými bylinkami, mätou, koriandrom, majoránkou, bazalkou, zázvorom, muškátovým orieškom, škoricou, novým korením, sladkým drievkom... A tiež čerstvým jogurtom, pšeničnými klíčkami.

Ako sladidlo sa hodí med.

Energetickú hodnotu ovocného nápoja môžeme zvýšiť mixovaným banánom.

Deti do 13 rokov by nemali denne vypiť viac ako 150 ml čerstvej šťavy riedenej čistou vodou.

Suroviny na výrobu štiav by mali byť čo najčerstvejšie a najkvalitnejšie, nie potlačené, nahnité, zvädnuté.

Zrelé plody sa lepšie spracovávajú a žalúdok ich lepšie strávi. Navyše zrelé plody obsahujú viac vitamínov a minerálov.

Vrchné listy kapusty alebo šalátu obsahujú najväčšie množstvo živín a sú z hľadiska výroby štiav najcennejšie.

Stranu pripravila: Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Na Oddelení klinickej biochémie vykonali cez 900-tisíc vyšetrení
 2. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 4. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 6. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 9. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 12 439
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 3 968
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 628
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 3 591
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 423
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 3 373
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 208
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 3 050
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 163
 10. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 1 898

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Niektorí ľudia sú hetero, iní homo. Zvyknite si.
 2. Elena Antalová: Keď vyšla Cigaretka na dva ťahy a narodil sa Robo Džunko
 3. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (3.)
 4. Štefan Vidlár: Čo sa nám dnes prihodilo
 5. Katarína Harvanová: ...a vaša ulica sa ako volá ?
 6. Ján Kinik: O čo Vám ide v tej RTVS?
 7. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (2022-02) –11.1. – 20.1.2022
 8. Iveta Bakitová: Peru - pupok sveta Cusco a Machu Picchu
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 14 399
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 169
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 6 015
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 835
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 664
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 4 430
 7. Matúš Lazúr: Kam nám uletia ceny nehnuteľností 4 339
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 249
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Andrej Lúčny

Za 1 800 eur sa Ethosu podarilo vylepiť bilbordy aj zaplatiť online kampaň.


27. jan
Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 12 h
Radoslaw Sikorski

Rozhovor s Radoslawom Sikorským.


12 h

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Niektorí ľudia sú hetero, iní homo. Zvyknite si.
 2. Elena Antalová: Keď vyšla Cigaretka na dva ťahy a narodil sa Robo Džunko
 3. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (3.)
 4. Štefan Vidlár: Čo sa nám dnes prihodilo
 5. Katarína Harvanová: ...a vaša ulica sa ako volá ?
 6. Ján Kinik: O čo Vám ide v tej RTVS?
 7. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (2022-02) –11.1. – 20.1.2022
 8. Iveta Bakitová: Peru - pupok sveta Cusco a Machu Picchu
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 14 399
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 169
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 6 015
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 835
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 664
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 4 430
 7. Matúš Lazúr: Kam nám uletia ceny nehnuteľností 4 339
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 249
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu