Korzár logo Korzár

ČAROKRUHY

Znalosti Gejzu Timčáka a Iva Sedláčka využívajú v jogových školách doma aj v zahraničíSavita joga pracuje s vnútornými energiami a pomáha vyladiť

Znalosti Gejzu Timčáka a Iva Sedláčka využívajú v jogových školách doma aj v zahraničí

Savita joga pracuje s vnútornými energiami a pomáha vyladiť telo, myseľ aj ducha

Klasická jogová škola na Slovensku sa iba zriedka prezentuje výraznou medializáciou, aj keď v niektorých oblastiach nemá konkurenciu. Napríklad tým, že využíva savita jogu, a to nielen na domácej pôde. Gejza Timčák a Ivo Sedláček pochodili dá sa povedať pol sveta, kde sa organizátori spoľahli na ich hlboké znalosti a schopnosti viesť adeptov či učiteľov jogy na kurzoch alebo seminároch. Iba nedávno sa vrátili z talianského Merana a švajčiarskeho Fribourgu, Zurichu a Lausanne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Gejza Timčák je učiteľom jogy vyše tri desaťročia a zároveň prezidentom Slovenskej Asociácie jogy. Ivo Sedláček je kvalifikovaný hudobník, pričom päť rokov strávil v Indii, kde študoval klasickú hudbu u slávnych indických hudobníkov. Dlhšie sa venuje joge, a spolu s Gejzom Timčákom oživili a uviedli do praxe savita jogu.

Sedím so skríženými nohami a dýcham v snahe zachytiť rytmus bubna. Tomuto špeciálnemu dýchaniu sa hovorí kapalabhati. Je plytké a dynamické, s pravidelným sťahovaním brušnej steny. Živé bubnovanie by určite nebolo vhodné pri meditácii, ale takáto hudobná kompozícia podporuje udržať pravidelný rytmus nádychu a prudkého výdychu. Táto očistná procedúra má človeku pomôcť, aby pochopil a hlbšie prenikol do zmyslu očistnej pranajamy. Možno uplynulo viac ako 15 minút (čas stráca svoj zmysel), bubon vydal svoj posledný tón, ale rytmické dýchanie samovoľne pokračuje ďalej. Nežiada sa mi prestať, vnímam samú seba, ba skôr nevnímam je to iba rovnomerný rytmus dychu, ktorý sa o chvíľu má pretransformovať do celkom inej roviny. Áno, takto vyzerá predmeditačný stav.

SkryťVypnúť reklamu

Hudba, ktorej všetci v skupine podliehame, má osobitý charakter. Dominujú husle v rukách Iva Sedláčka, podporuje ich citera. Tóny huslí, ako sa zistilo, majú najliečivejšie a najblahodarnejšie účinky na všetky živé organizmy. Citera, ktorej sa venuje Gejza, má asi štyridsať strún, s možnosťou naladiť ich do rôznych stupníc. Zvukové efekty, ktoré vyludzuje, sa podobajú harfe.

Ivo po nejakej chvíli siahne po jednej z niekoľkých druhov zobcových fláut a Gejza sa sústredí na tenkostenné poháre rôznych veľkostí. Sú na stopkách, naplnené vodou do rôznej výšky. Hovorí sa im ladené poháre a patria k špecifikám tohto druhu hudby. Gejza ich naladí do zvolených tónov a mokrým prstom prechádza po okrajoch. Symbióza dominujúceho nástroja s pohármi má na človeka čarovný účinok. Moje vedomie pláva po hladine nevedomia a vstrebáva sa hlboko, hlboko. Tým však cvičenie nekončí, začína meditácia. Zčasti je sprevádzaná hudbou, neskôr prevláda iba hlboké ticho vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Táto skúsenosť je z celkom iného kurzu a na domácej pôde. Veľmi podobne to môže prebiehať aj kdekoľvek inde vo svete, ak Gejza s Ivom prijmú pozvanie organizátorov, tak ako to bolo nedávno v Taliansku a vo Švajčiarsku. Tam sa zišli budúci učitelia jogy, aby sa pod odborným vedením tejto dvojice zdokonalili vo všetkých oblastiach, ktoré joga v sebe obsahuje.

Ovplyvňuje hlbšie úrovne

"Ako by sme charakterizovali savita jogu?" nahlas sa zamýšľa Gejza Timčák, aby odpoveď bola čo najvýstižnejšia. "

Okrem bežných praktík sa kladie dôraz na špeciálne telesné, dychové a meditačné cvičenia, ktoré využívajú podporu živej hudby. Nie je to nič nové, vraciame sa k starým poznatkom, my ich iba oprašujeme." Ivo Sdláček rozvíja túto tému takto: "Savita joga pracuje s vnútornými energiami a môže nám pomôcť prečistiť, vyladiť a znovu aktivovať myseľ, telo aj ducha. Cesta savita jogy pomáha aj našej ceste k poznaniu."

Keď Gejza spolu s Ivom začali hlbšie študovať význam a praktické využitie védických mantier a originálneho ponímania klasických jogových techník, akoby pocítili možnosti využitia hudby a vibrácií rôznych zvukov. Takto došlo k znovuzrodeniu savita jogy. Tento celkom nový hudobný prístup sa stal účinným médiom, ktorý dokáže ovplyvniť hlbšie úrovne ľudského vedomia a psychiky.

Gejza, ako "starý" učiteľ hatha jogy, sa aj v zahraničí najviac sústreďuje na komplexný jogový program. S Ivom si však výborne rozumejú aj po hudobnej stránke. "Ivoš je vo svojom hudobnom vyjadrení unikátny," chváli ho Gejza. "Pri tejto živej hudobnej komunikácii treba pridať väčšiu hustotu do priestoru a tú dodáva Gejza," usmieva sa Ivo. Aj keď ide o improvizáciu, kde noty nie sú potrebné, má to svoje nepísané pravidlá. Veľa záleží na vnútornom prístupe a ponore do tónov, ktoré môžu mať aj liečivú silu.

Niektoré hudobné nástroje sú pre nás celkom neznáme, napríklad didžeridú so svojím hlbokým, zemským, vibrujúcim tónom. Alebo tibetské misy či tibetský zvon. Tanpury vyrobené zo špeciálnych druhov indickej tekvice alebo dreva. Ich zvuk neustále znie za stále sa meniacou hudbou.

Aký má savita joga konkrétny účinok na človeka? "Ľudia, ktorí prejdú takýmto vnútorným zážitkom, budú mať k cvičeniam, ktoré robili predtým, iný vzťah," prízvukuje Gejza. "Zistili, že je v tom niečo ako kód, skúsenosť, akú predtým nezažili. Celý proces vnútorného ladenia prebieha veľmi rýchlo. Dá sa to dosiahnuť aj bez hudby, ale za oveľa dlhší čas."

Emočný stav človeka v takejto situácii môže dospieť až do akejsi vnútornej očisty. Niekedy sa spontánne začnú rinúť slzy. Vyplavujú vnútorné napätie, uvoľňujú stresy. Niet v nich smútku, ba naopak. Sú prejavom vnútornej radosti a šťastia, že odchádza niečo, čo bolo kdesi hlboko a bolelo.

Mohli mať Solúnski bratia niečo z dnešnej charakteristiky?

Mená Cyril a Metod si už zvolí málokto

Najprv siahnime do významných rokov, keď sa tvorilo slovanské písmo a zveľaďovalo sa kresťanstvo. Kde by sme boli dnes bez misie Solúnskych bratov? Konštantín bol najmladší zo siedmich detí, medzi ním a bratom Metodom bol rozdiel 12 rokov. Napriek tomu bol jeho pozemský život kratší. Na sklonku svojho života vstúpil do kláštora a prijal rehoľné meno Cyril. Ešte pred odchodom do vyšších sfér stihol vyzvať brata Metoda, aby sa vrátil na Veľkú Moravu a dokončil dielo, ktoré tam spoločne začali. Metod tak aj urobil a po strastiplných útrapách tam strávil ešte 10 rokov. Nemal ľahký život. Priazeň sa striedala s nepriazňov vtedajších mocipánov. Zomrel však ako vážený človek so všetkými poctami.

Čo bolo výstižnejšie krstné meno Konštantín, alebo neskôr prijaté Cyril? Cyril má osobné číslo 7. Býva tajomný, ťažko spoznateľný, jeho vnútorný svet je prístupný málokomu. Neustále čaká nejakú závažnú udalosť, má pocit, že je predurčený na veľké veci a hľadá. Stále potrebuje niekoho po svojom boku, lebo len tak dosiahne úspech. Neustále ho treba podporovať v dôvere voči sebe, čo mu pomôže presvedčiť sa o vlastných schopnostiach. Mohol niečo z toho mať aj Konštantín - Cyril?

Osobným číslom Metoda je 8 peniaze, čo signalizuje istú tvrdosť. Často máva sám so sebou problémy, ale vždy vie, kedy sa má venovať budovaniu vlastnej budúcnosti.Môže sa sťažovať a plakať nad svojimi nezdarmi, ale keď zacíti možnosť ísť dopredu a mať úspech, zrazu sa zmení na tvrdého bojovníka a nájde v sebe skryté zásoby energie. Úspech vie dosiahnuť veľmi rýchlo, ale ak sa nechá príliš ovládnuť citmi, dočká sa ho až v starobe.

Hra energií má pravidlá a je na nás, či ich chceme spoznať

Hľadajme cestu k podstate vlastného ja

Svet je hra energií. Má svoje pravidlá a kto ich pozná, kto vie odkiaľ a kam prúdia, splynie s vesmírnym prúdom hojnosti. Naše telo je vybavené piatimi zmyslami, ale je ešte veľa iných spôsobov vnímania. Záleží len od nás, či ich chceme rozvíjať a prečo. Náš život by mal viesť po ceste pravdy a dôjsť k podstate vlastnej bytosti, a tou je bytosť svetla a lásky. Táto cesta nie je schodná pre každého. Treba ju hľadať, objavovať, lebo je nenápadná medzi množstvom iných ciest, ktoré sú na pohľad neraz krajšie a lepšie upravené. Ak človek dokáže nájsť tú správnu cestu a má toľko síl, aby z nej odstránil tŕnie, za ktorým sa skrýva bohatší svet vo všetkých úrovniach bytia, nachádza netušené tiché radosti.

Svet nám ponúka mnoho ciest, ako spoznať samého seba. Jedna z nich je určená práve mne konkrétnemu človeku. Každý z nás je iný, ale pravda je len jedna a vždy súvisí s božskými energiami.Ak aj chybíme, môžeme sa vrátiť a po krátkom blúdení objaviť to, čo je pravé.

Na všetky problémy, aké kedy ľudstvo malo, sa nájde riešenie, ak ho človek naozaj hľadá. Kto som? Odkiaľ prichádzam? Kam kráčam? Čo je mojím poslaním tu na Zemi? Tieto najdôležitejšie otázky nášho bytia si zaslúžia odpovede, aj keď po nich pátrame celý život. Dá sa to len tak, že sa naučíme komunikovať so svojím vnútrom, so svojím vyšším ja a necháme sa ním viesť. Pracovať s energiami a pochopiť pravdu o sebe samom nám pomôžu dobrí učitelia. Postupne môžeme objavovať svet, ktorý bol doteraz za hranicou nášho poznania.

Fu psy ochránia domov pred zlodejskou energiou

Poradkyňa feng-šuej Silvia Gerecová upozorňuje na to, že v tomto roku bude podľa metódy lietajúcej hviezdy výrazne aktivovaná zlodejská energia a energia rôznych strát. Preto odporúča aspoň vchodové dvere a rizikové miesta na prízemí (balkóny, okná) ošetriť Fu psami.

Fu psy nazývané aj ako levopsy alebo chrámové levy sú silnou ochranou pre domov, ale aj pre biznis. Vo feng-šuej zohrávajú podstatnú ochrannú úlohu. Správne by mali strážiť náš domov pred vstupnými dverami domu alebo bytu.

Párik Fu psov predstavuje mužský a ženský princíp, tvorí rovnováhu medzi energiami jin a jang. Mužský Fu má pod labkou guľu a má byť umiestnený na ľavej strane, ak vychádzame von z dverí. Ženský Fu má pod labkou mláďa a má byť na opačnej strane. U nás však nebýva zvykom umiestňovať symboly pred dvere. Môžeme ich dať z vnútornej strany tak, aby odplašili každého, kto neprichádza s dobrým úmyslom.

Nápoje, ktoré predstavil G. Oshawa, neutralizujú kyslosť

Čaje banča a kukiča nás najviac harmonizujú

Ak chceme niečo urobiť pre svoje zdravie, môžeme si uvariť čaj banča alebo kukiča. Oba čaje sú v Japonsku, kde majú svoj pôvod, veľmi populárne. A niet sa čo čudovať, lebo nielen vynikajúco osviežia, ale majú skvelé vlastnosti. Banča sa vyrába z pražených vetvičiek a hrubých listov čajovníka, kukiča len z pražených vetvičiek.

Traduje sa, že keď farmári predali celú svoju produkciu čajových lístkov do miest, aby sa mohli uživiť, pripravovali si čaj iba z vetvičiek, ktoré im zostali. Dnes ho mnohí milovníci čaju považujú za druh s najjemnejšou a najbohatšou chuťou. Kukiča má len nepatrné množstvo kofeínu a zo všetkých zelených čajov je najzásaditejší. Obidva tieto čaje po vypití neutralizujú kyslosť, teda stabilizujú acidobázickú rovnováhu.

George Oshawa, objaviteľ makrobiotiky, ho pre západný svet predstavil pred 40 rokmi. Podľa neho je to najvyrovnanejší a najviac harmonizujúci nápoj, ktorý môžeme piť po celý deň. Pripravíme ich tak, že asi na 3 deci vody dáme lyžičku čaju a povaríme asi 10 minút. Potom scedíme. Lístky nevyhodíme. Ak do nich pridáme trocha čerstvých, môžeme ich použiť ešte dvakrát.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 482
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 706
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 502
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 542
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 100
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 740
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 352
  1. Marek Namešpetra: Siedmy deň
  2. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida.
  3. Dagmar Olajošová: Spaľovňa horúca téma
  4. Martin Fronk: Kultúra nie je súkromný majetok
  5. Jolana Čuláková: Ako ochrániť premiéra pred atentátom, nebezpečnými policajtmi, novinármi a mimovládkami
  6. Aleksander Prętnicki: Posledna spoved - Bratislavský expres
  7. Vladimír Bojničan: Kolektívny fanatizmus vs. liberálny individualizmus: Zápas o budúcnosť našej civilizácie
  8. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 357
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 46 795
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 659
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 288
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 10 716
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 424
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 071
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 9 901
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Namešpetra: Siedmy deň
  2. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida.
  3. Dagmar Olajošová: Spaľovňa horúca téma
  4. Martin Fronk: Kultúra nie je súkromný majetok
  5. Jolana Čuláková: Ako ochrániť premiéra pred atentátom, nebezpečnými policajtmi, novinármi a mimovládkami
  6. Aleksander Prętnicki: Posledna spoved - Bratislavský expres
  7. Vladimír Bojničan: Kolektívny fanatizmus vs. liberálny individualizmus: Zápas o budúcnosť našej civilizácie
  8. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 357
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 46 795
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 659
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 288
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 10 716
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 424
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 071
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 9 901
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu