hovorca výzvy Pavol Polák z Ústredia Štátnej ochrany prírody. On sám dal minulý týždeň výpoveď. Riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák odmieta spájať prepúšťanie s výzvou.
"Nie je to žiadna čierna inkvizícia," povedal. Zoznam podľa neho pripravili riaditelia v regiónoch a prepúšťanie súvisí s uznesením vlády, ktoré zaviazalo štátne organizácie znížiť stav zamestnancov o 20 percent. "Štátna ochrana prírody dopadla ešte veľmi pozitívne, namiesto 20 percent prepúšťame len 11," povedal Mizerák. Odísťmá 48 ľudí.
Riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák hovorí, že prepúšťanie síce prinesie úsporu, ale uvedomuje si, že "aj dnes je štátna ochrana prírody poddimenzovaná a keby sme sa porovnávali s krajinami V4 alebo Európskej únie, mal by byť počet zamestnancov naopak vyšší".
Odísť majú aj niektorí bývalí riaditelia, ktorí v Štátnej ochrane prírody zostali na iných pozíciách potom, ako nový minister životného prostredia Jaroslav Izák riaditeľov parkov odvolal. Šéf parku Slovenský raj Dušan Bevilaqua sa stal strážcom prírody, šéf Muránskej planiny Marcel Uhrin dostal ponuku robiť zoológa. Teraz dostávajú výpoveď. "Odchádzajú odborní pracovníci, čo oslabuje ochranu prírody," hovorí Uhrin. Aj oni sa podpísali pod výzvu za odstúpenie vedenia.
"Je to najlepšie možné riešenie," hovorí o prepúšťaní hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder. Aj on to zdôvodňuje tým, že namiesto 20 percent zamestnancov, ako si vyžaduje uznesenie vlády, odchádza len 11 percent. "Zoznam nebol urobený na zelenom stole, ale z návrhov nových riaditeľov v závislosti od novej štruktúry," povedal.
Výzvu na odstúpenie vedenia podpísalo v máji viac ako 180 štátnych ochranárov. Vedenie vyzvali na odstúpenie, pretože nerešpektuje a mení odborné stanoviská. Predovšetkým malo ísť o stanoviská ku kontroverznej ťažbe kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline.
Autor: ah
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.