na zasadnutí Národnej rady SR 21. júna.
Gašparovič podľa svojich slov nevidel v právnej ani ústavnej rovine dôvod, pre ktorý by mal zákon vrátiť späť do parlamentu. Problém odmietania zákona verejnosťou podľa neho spôsobilo nedostatočné vysvetlenie zákona verejnosti zo strany Ministerstva pôdohospodárstva SR a médií. Prezident sa neobáva, že by jeho podpísaním mohol prísť o imidž ľudového a sociálneho politika. "Nikto nechce vytlačiť cyklistov z lesných chodníkov, je to nezmysel," povedal Gašparovič. Zákon podľa neho iba definuje pohyb cyklistov na lesných cestách, chodníkoch alebo vyznačených trasách. "Nie je namierený proti širokej cyklistickej verejnosti, ale proti nezodpovedným, bezohľadným jedincom, ktorým je zachovanie prírody ľahostajné," dodal. Zákon zodpovedá podobnej legislatíve okolitých štátov a štátov Európskej únie, vysvetlil prezident.
Gašparovič je presvedčený, že po prijatí zákona nebude dochádzať ani k zneužívaniu jednorazovej náhodnej ťažby, ako sa domnievali niektorí odborníci. V lesnom hospodárskom pláne, ktorý sa pripravuje na desať rokov dopredu, je uvedená maximálna plánovaná ťažba. V prípade, že nastane situácia, kedy bude náhodná ťažba potrebná, musí sa započítať do navrhnutého plánu.
Podľa novely občania nebudú môcť jazdiť po lese na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy. Za porušenie tohto ustanovenia hrozí pokuta do päťtisíc korún. Zákon tiež umožní použitie rúbaňového hospodárskeho spôsobu v prísne určených prípadoch, kedy obnovu lesa nie je možné z hľadiska prírodných podmienok dosiahnuť ostatnými spôsobmi a prirodzená obnova vysokého lesa nie je možná.
Samostatnou oblasťou, ktorú novela rieši, je systém výberu zhotoviteľa lesného hospodárskeho plánu a s tým súvisiacich činností, vrátane spôsobu ich úhrady. Návrh umožňuje vlastníkom lesa rozhodnúť o tom, kto bude zostavovateľom lesného hospodárskeho plánu.
Návrh novely bol problémom pre opozičných poslancov Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) a tiež pre ochranárske združenia. Práve sieť environmentálnych mimovládnych organizácií Ekofórum absolvovalo 5. júla protestný bicyklový výlet za odvrátenie zákazu vjazdu bicyklov do lesov. Cieľom bolo vyzvať prezidenta Gašparoviča, aby nepodpísal a vrátil späť do parlamentu zákony neprimerane obmedzujúce pohyb občanov na bicykloch a na koňoch v prírode.
Proti návrhu novely bol aj výkonný riaditeľ Medzinárodnej mountainbikovej asociácie (IMBA) Mike van Abel, ktorý žiadal listom prezidenta Gašparoviča, aby nepodpísal zákon o lesoch a vrátil ho NR SR. Zároveň ho upozornil, že novela lesného zákona odporuje záväzkom, ku ktorým sa SR prihlásila v Národnom lesníckom programe. Podľa nich musí slovenské lesné hospodárstvo plniť nielen ekonomickú funkciu, ale tiež funkciu sociálnu a jej nezastupiteľnou súčasťou je podľa neho aj starostlivosť o rekreačné vyžitie občanov.
Jureňa: V podstate sa nič nemení
Bratislava (TASR) - Pre cyklistov alebo ľudí jazdiacich v lese na koni sa podľa ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu prijatím novely zákona o lesoch v zásade nič nemení.
"Viem, že vo väčšine, takmer v 90% lesov, sa krížom cez les bicyklom nedá ísť. Jednoducho sa dá ísť len lesnou cestou," povedal minister. Problém bol podľa neho skôr v prípade športovej cyklistiky. "Treba vyznačiť cyklotrasy," upozornil. Podľa neho po dohode s vlastníkmi lesov si takíto záujemcovia vyznačia trasu, po ktorej budú jazdiť. "A môžu športovať," poznamenal. Ako ďalej povedal, cyklistov z lesa nikto nevyháňa, zákon má za cieľ spresniť, že jazdiť sa môže po lesných cestách, ktorých je na Slovensku približne 40 000 kilometrov. "V zásade išlo o to, aby nedochádzalo k poškodzovaniu lesného biotopu, či majetku vlastníka," vysvetlil minister.
Šéf rezortu pôdohospodárstva sa vyjadril tiež k iniciatíve SDKÚ-DS, ktoré organizovalo pred Prezidentským palácom demonštráciu. "Zišlo sa niekoľko stoviek cyklistov, ale keby to bol len jeden, je dôležité to vnímať," zdôraznil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.