vznietila a toxický dym zamoril časť územia, kde sa nachádza 14 dedín. Dvadsať ľudí, vrátane desiatich miestnych obyvateľov, sa následkom nehody otrávilo, záchranári ich previezli do nemocnice.
Jedovatý oblak z požiaru kontaminoval 90 štvorcových kilometrov. Z celkového počtu približne 11 000 ľudí obývajúcich územie evakuovali 815, spresnil hovorca ministerstva pre mimoriadne situácie. Úrady miestnym obyvateľom odporúčali zostať vnútri domov, nepoužívať vodu zo studní, nepiť mlieko od domácich kráv a nejesť doma dopestované ovocie a zeleninu. Všetci zranení sú členovia záchranného tímu, pričom jeden je vo vážnom stave, uviedla miestna pobočka ministerstva pre mimoriadne situácie. V neďalekom Ľvove, ktorý má okolo 800 000 obyvateľov, sa ľudia snažia svoje deti udržať doma.
Vlak s nákladom fosforu smeroval z Kazachstanu do Poľska. K vykoľajeniu došlo pri poľských hraniciach, pričom 15 vozňov sa prevrátilo a šesť zachvátil oheň. Hasiči a záchranári zlikvidovali požiar v noci navčera. Príčiny nehody zatiaľ nie sú známe. Ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kuzmuk prirovnal nešťastie
s haváriou černobyľskej jadrovej elektrárne v roku 1986. "Po černobyľskej katastrofe máme do činenia s prípadom, ktorý môže predstavovať reálnu hrozbu pre našich ľudí," uviedol.
Biely fosfor je vysoko horľavý a môže sa spontánne vznietiť v kontakte so vzduchom pri teplotách vyšších ako 40 stupňov. Je taktiež vysoko toxický a pri požití poškodzuje pečeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.