Korzár logo Korzár
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Spovď Paroubkovej priateľky! - Skúša ho zo slovenských slovíčok

Praha (TASR, r) V nedeľu 1. júla bývalý český premiér a líder opozičnej sociálnej demokracie Jiří Paroubek (54) pod tlakom bulváru priznal, že s

manželkou Zuzanou (49) sú po 28 rokoch manželstva v rozvodovom konaní, a že má vážny vzťah s prekladateľkou Petrou Kováčovou. Od Paroubka o 21 rokov mladšia, tridsaťtriročná Petra, profesionálna prekladateľka z angličtiny, gréčtiny a ruštiny, vyštudovala pražskú Univerzitu Karlovu, ale pochádza z Nitry a k svojim koreňom sa hlási. V exkluzívnom rozhovore pre TASR, ktorý bol prvým rozhovorom pre slovenské médium a prvým rozhovorom v slovenčine, Kováčová vysvetlila, prečo mala obavy z bulváru, prezradila, čo na svojom partnerovi obdivuje, poprela akékoľvek politické ambície na kariéru v ČSSD, a odhalila, že Jiřímu Paroubkovi doma nielenže varí slovenské jedlá, ale ho aj skúša zo slovenských slovíčok.

Najsexi na mužovi je vraj mozog

„Pre mňa je na mužovi najdôležitejší intelekt. Pokiaľ ho nemá, budem sa s ním rozprávať v kaviarni, ale nemienim s ním tráviť celý svoj voľný čas. Na to som náročná. Najviac sexi na mužovi je mozog," povedala Petra Kováčová v jednom z mála v Česku poskytnutých rozhovorov.

Za svojimi slovami si stojí. Mladá atraktívna žena, ktorá ako tlmočníčka precestovala veľký kus sveta a pracovala pre rôzne nadnárodné firmy, nehľadala v novom vzťahu ani slávu, ani peniaze, a už vôbec nie popularitu. „Je vtipný, je veľmi inteligentný, má veľký zmysel pre humor, a má ešte dva ďalšie veľké dary: a to je empatia a vie ma upokojiť ako človek. A myslím si, je veľmi, veľmi usilovne a ťažko pracujúci, až prekvapivo," povedala Petra na otázku, aký je Jiří Paroubek človek.

Prvý dojem - nesympatický

So svojou neskoršou láskou sa Petra Kováčová zoznámila ešte pred tým, ako sa stal premiérom, niekedy v období od augusta 2004 do apríla 2005, kedy bol Paroubek vo vláde Stanislava Grossa ministrom pre miestny rozvoj. Ale o tom, kedy „preskočila iskra", ako dlho vzťah trvá, nechce hovoriť. „Tak iskra je nie štátne, ale moje, naše tajomstvo. A zoznámili sme sa, je to viac než dva roky späť, keď ešte bol Jiří Paroubek ministrom pre miestny rozvoj a ja som pre neho išla tlmočiť. A už som o tom hovorila: bol mi veľmi, veľmi nesympatický, na prvý pohľad."

Rozvádza sa

S pravdou von musel bývalý český premiér 1. júla, keď bol s priateľkou na dovolenke v Chorvátsku. V istom bulvárnom českom denníku sa totiž neprestávali objavovať stále nové fotografie a špekulácie o cestujúcej dvojici. Následne aj seriózne české médiá začali porovnávať Paroubka s Topolánkom, ktorý pred časom odišiel od rodiny a troch detí k priateľke Lucii Talmanovej, s ktorou čakajú dieťa. Topolánek sa však nerozvádza. Podľa jedného z výskumov verejnej mienky, a aj podľa komentátorov, Paroubek zvládol zložitú životnú situáciu lepšie. „Pretože ide vlastne nielen o nás dvoch, ale o troch ľudí, a bola tam určitá dohoda, tak sme to chceli všetko zverejniť až po rozvode, aby to bolo korektné. A tiež bola pravda, že sme sa trošku, nie obávali, ale vedeli sme, že ak to nebude urobené citlivo a korektne, tak to môže byť veľmi nepríjemné... A stalo sa, a bolo to dosť nepríjemné, a bolo to pre mňa veľké prekvapenie, pretože som si myslela, že to bude prebiehať trošku kľudnejšie a že nebude rozpútaná taká veľká mediálna kampaň ako bola," vysvetlila Petra.

Syn kráča v otcových šľapajách

Hon bulvárnych českých médií na Paroubkovu partnerku ustal, ale situácia nie je pre expremiéra ani zďaleka ideálna. Terčom záujmu sa najnovšie stal Paroubkov 23-ročný syn, ktorý údajne opustil svoju priateľku aj s malým dieťaťom. Jiří Paroubek preto v pondelok spoločne s manželkou Zuzanou vyhlásili, že „neveste" pomôžu. A Paroubek opäť pripomenul bulváru, že politikom je iba on, a preto by mal jeho „apolitickej rodine" dať pokoj.

V takejto situácii je pochopiteľné, že ak aj Jiří Paroubek a Petra Kováčová majú svoje plány do budúcnosti, nechajú si to zatiaľ iba pre seba. Ale Petra bez zaváhania priznáva, že si vie predstaviť, že po boku svojho partnera zostarne. „Myslím si, že to (svadba) ešte nie je na programe dňa, pretože Jiří nie je rozvedený a myslím si, že je dôležité dať do poriadku tieto veci, v tomto smere. A preto by som nerada hovorila o nejakých plánoch, ešte je to predčasné. Ale, zostarnem... Tak on bude mať 100 rokov, ja 79. No celkom vtipné, nie?"

Slovenčina...

Nie je tajomstvom, že jedným z najbližších spojencov šéfa českej sociálnej demokracie v zahraničí je predseda strany Smer-SD a premiér Slovenska Robert Fico. Slovenčinu však Paroubek počuje nielen počas stretnutí s predstaviteľmi spriaznenej slovenskej politickej strany. Slovenčina totiž niekedy zaznie u českého expremiéra aj doma. „No tak to samozrejme že zaznie, pretože ja ho skúšam zo slovenských slovíčok, ktoré si myslím, že by mohol nevedieť. A pretože dnes už nie je Československá televízia, tak na niektorých ho nachytám," prezrádza prekladateľka Petra s úsmevom.

Láska ide cez žalúdok

Stará pravda, že láska ide cez žalúdok, platí aj u toho česko-slovenského páru. Paroubek od konca 70. rokov pôsobil vo vedení štátneho podniku Restaurace a jídelny, ale v jedle nie je vôbec prieberčivý. „No ja varím, ak je čas, ak nie sme v práci, alebo sa nestravujeme niekde inde - pretože človek nemusí byť cez deň stále doma, že?, musíme chodiť do práce a pracovať - tak ja varím. Jiří je veľmi vďačný stravník a je skromný, takže zje všetko. Má rad ryby, má rad grilované veci. Ja mám tiež rada mäso a ryby, takže okolo toho sa to väčšinou točí. Teraz je leto, dá sa vonku grilovať, tak to je fajn," prezrádza Petra a pokračuje: „Ja sa musím priznať, že bryndzové halušky som nerobila. Pretože si myslím, že najlepšiu bryndzu zoženieme na Slovensku, že tu je taká trošku akási náhražka tej slovenskej. Robila som iné veci, čo robíme na Slovensku. Robila som halušky, ako robila moja babka, alebo do polievky robím rôzne veci, slíže a podobne, ako sa robili u nás doma. Varím, ako sa varilo u nás doma, tak to slovenská kuchyňa asi bude, že?"

Vraj nemá politické ambície

Petra Kováčová pracuje ako prekladateľka a tlmočníčka aj pre ČSSD. Špekulácie, že by táto vzdelaná žena s veľkým rozhľadom mohla mať záujem o politickú kariéru v tejto strane, že by chcela byť poradkyňou či poslankyňou, že by sa chcela stať novou Petrou Buzkovou, kedysi najpopulárnejšou českou političkou, Petra odmieta. Jej politické srdce bije síce vľavo, Petra ale je, a chce zostať, „iba" voličom. „Som jasne ľavicový volič. Bola som kedysi pravicovým voličom, a po veľmi krátkej dobe sa zo mňa stal ľavicový volič, a zostala som tomu verná. Myslím si, že to už je strašne veľa rokov. Myslím si, že nie som na to dosť fundovaná, aby som robila odborné veci politikom, alebo nejaké odborné zázemie, alebo servis. Som normálny volič, občan a nemám žiadne politické ambície. Skutočne som o tom nikdy ani neuvažovala, ani o tom nesnívala."

Viac ako o politike premýšľa Petra v týchto horúcich dňoch o dovolenke. Kam a kedy sa s Jiřím vydajú, to nebudú vopred hovoriť. „To sa uvidí, dúfam, že pôjdem na nejakú dovolenku. Ale ak by sme to povedali, tak mám trošku strach, že by sme tam potom už nikdy viac nemohli ísť a že by sme skutočne nemali to súkromie, ktoré by sme si aspoň trošku chceli zachovať na tej dovolenke," zdôraznila.

Ich kamarát Fico...

Petra Kováčová sa počas tlmočenia pre sociálnu demokraciu a jej šéfa zoznámila aj s dnešným premiérom SR Robertom Ficom. „Tak nepovedala by som: Jirka vpravo, Robert Fico vľavo, ale bola som na niekoľkých zasadaniach a rokovaniach PES-ky - to je Strana európskych socialistov, keď ešte nebolo pozastavené členstvo SMER-u, tak Robert Fico sa tam toho tiež zúčastnil. Robert Fico - ešte len ako predseda strany - prišiel podporiť Tonyho Blaira do Brightonu na konferenciu Labour party. Po oficiálnom programe prebehlo stretnutie Fico-Paroubek v kaviarni. Takže pána Fica som stretla, myslím, že to bolo prvýkrát vtedy."

Má aj veselú historku, ako vo Francúzsku pred dvomi rokmi na zozname účastníkov jedného stretnutia skomolene prečítala meno šéfa SMER-u: z „Fico" bolo rázom „Fiko". Na rokovaniach Paroubka s Ficom však doteraz tlmočiť nemusela. „Vyrastali sme všetci za federácie, alebo za Československa ešte, kedysi... A veľmi, veľmi dobre si rozumejú a občas padne z jednej strany český a z druhej strany slovenský výraz, takže je vidieť, že tam veľké priateľstvo funguje," konštatovala Petra Kováčová záverom exkluzívneho rozhovoru pre TASR.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Home (ale aj) Office
 3. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 4. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 5. Päť najlepších doplnkov výživy na naberanie svalovej hmoty.
 6. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 7. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 8. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 9. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 10. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 1. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 2. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 3. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 4. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 5. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 6. Každý komín potrebuje svoj domov!
 7. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 8. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 9. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 10. Mobilný zdvihák pre pacienta
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 22 100
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 18 106
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 17 741
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 038
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 980
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 9 570
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 463
 8. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 282
 9. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 155
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 114
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Políciu zalarmovala streľba na ťahanovskom sídlisku, chytili poľovníka

Kočan: Kričali, aby som odhodil zbraň a ruky držal za hlavou. Väčší stres som nezažil.

Diviačia črieda prišla po zásahu poľovníkov o dvoch členov. Povolenie na mimoriadny lov stratí platnosť v stredu.

Dopravný expert kritizuje značenie na diaľnici pri Budimíre

Pre vodičov je zmätočné, neprehľadné a môže byť aj nebezpečné.

Problematický výjazd z diaľnice D1 na Košice.
Mestský úrad v Prešove zažíva veľké personálne výmeny.

Poprad sa súdi s opozičným poslancom, pýta peniaze za viceprimátorský mandát

Verdikt v kauze, v ktorej ide o 40-tisíc eur, ešte nepadol.

Igor Wzoš.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Projekt na Šancovej ulici, ktorý insolventnej skupine Arca pomáha predať obvinený podnikateľ Peter Horváth.
Podcast Dobré Ráno.
Kostoly pre sa pre veriacich zrejme opäť zatvoria.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop