kontajnerov. Pri vykoľajení nákladného vlaku v západoukrajinskej ľvovskej provincii prasklo, ako včera oznámili, 15 päťdesiattonových špeciálnych kontajnerov s riskantnou chemikáliou, v dôsledku čoho vznikol požiar a oblak jedovatého dymu pokryl územie s približnou rozlohou 90 štvorcových kilometrov.
Oblak by sa mal rozplynúť na mieste
Toxický oblak by mal zotrvať pri hraniciach Ukrajiny so Slovenskom. Je vysoko nepravdepodobné, že by sa kovové čiastočky fosforu rozšírili na širšiu oblasť. Pohorie Karpát v severnom Rumunsku bude fungovať ako prírodná bariéra, konštatoval včera rumunský minister životného prostredia Attila Korodi s tým, že jeho krajina sa nemá čoho obávať, keďže toxický oblak by sa mal rozplynúť
na mieste.
Poľský minister životného prostredia Jan Szyszko písomne informoval Rumunsko, že toxický oblak sa nachádza 120 kilometrov od poľských hraníc a poľskí experti nezaznamenali žiadnu zmenu v zložení vzduchu.
Do včerajšieho poludnia ošetrili lekári s poškodením dýchacích ciest viac ako 1000 miestnych obyvateľov a pracovníkov záchranných služieb. Väčšinu z nich ošetrili miestne nemocnice alebo poľné ošetrovne, najmenej 70 ľudí museli hospitalizovať.
Žltý fosfor - v chémii označovaný ako biely fosofor, sa bežne používa pri výrobe pracích prostriedkov a hnojív. Pri styku so vzduchom je prudko horľavý a zvyčajne sa preto preváža v chladiacich kontajneroch.
Odstraňovali následky
Požiarne tímy sa včera usilovali zabrániť ďalšiemu vypuknutiu chemického požiaru. Havarované železničné vozne postriekali penou, aby zabránili prístupu vzduchu k fosforu. Odstraňovanie trosiek a zvyšného fosforu z kontajnera včera
pokračovalo veľmi pomaly v dôsledku mimoriadnej horúčavy, vyvolanej pokračujúcim únikom fosforu z kontajnerov a jeho chemickou reakciou
so vzduchom.
Pavlo Vasylenko z ministerstva pre výnimočné situácie vyhlásil, že vybudovanie prístupovej cesty pre nákladné vozidlá k železničnej trati sťažuje toxický plyn, ktorý pokryl celú oblasť. "Máme všetku techniku i ľudí, ale úloha je mimoriadne zložitá," vysvetľoval. Na likvidácii havárie pracuje viac ako 500 pracovníkov, 50 ťažkých strojov a dopravných áut, k dispozícii majú aj 12 ambulancií a osem vlakov s osobitnou výbavou.
Ľudia hromadne utekajú
Úrady ubezpečili obyvateľov, že chemikáliu a jej dopad na životné prostredie majú pod kontrolou a nie je potrebná ich evakuácia. Trosky vlaku dymili však ešte 24 hodín po nehode, dym stúpal priamo hore vzhľadom na slabý vietor a vysoké teploty vzduchu. Televízia Channel 5 ukázala rodiny s deťmi, ako opúšťajú v súkromných autách a vládnych autobusoch svoje domovy. Uvádzali, že
chcú chrániť zdravie svojich detí a nedôverujú vyhláseniam vlády o bezpečnosti situácie. Aspoň dočasne opustilo oblasť do 2000 ľudí, osobitne po príchode vojakov špeciálnej chemickej jednotky, napísali miestne noviny.
Odporúčania
Úrady odporučili obyvateľom v okruhu do 15 kilometrov od miesta chemickej havárie, aby pokiaľ možno zotrvávali vnútri budovy, zatvárali okná a prekryli ich rámy vlhkou látkou. To môžu iba ťažko dodržať, keďže domy prakticky nemajú klimatizáciu a denné teploty za súčasnej vlny horúčav vystúpili takmer k 40 stupňom Celzia. Úrady taktiež zakázali používanie vody zo studní na bližšie
neurčené obdobie. Na vidiek, kde studne sú jediným zdrojom pitnej vody obyvateľstva, rozvážajú vodu vojenské cisterny. Zakázaná je aj konzumácia zeleniny a ovocia domácej produkcie, ako aj domácich mliečnych výrobkov. Väčšina dedinčanov je pritom na tejto domácej produkcii potravín závislá.
Kvalita ovzdušia v postihnutej oblasti vykazuje podľa testov úroveň fosforu desaťnásobne vyššiu ako je normálna, neprekračuje však bezpečnostnú zónu, uviedlo včera ministerstvo pre mimoriadne situácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.