rozkonárená. Prízemné listy sú vajcovito elipsovité a sú zúžené do krídlatej listovej stopky, sú tupo zubaté a končisté, byľové listy sú široko vajcovité, srdcovito objímavé, niekedy krátko zbiehavé, na líci sú roztrúsene krátko chlpaté a na rube pritlačene sivo plstnaté. Úbory sú umiestené na konci krátkych, listenatých konárikov jednotlivo. Zákrov je polguľovitý, jeho listene sú plstnaté, vonkajšie sú vajcovité, von vyhnuté, vnútorné sú kopijovité, suchoblanité. Stredové kvety sú žlté, okrajové kvety sú jazykovité, 2-3x dlhšie ako zákrov. Nažky sú hranaté, holé, s chocholcom zo zúbkatých štetiniek.
Druh pochádza zo strednej a juhozápadnej Ázie a u nás je miestami splanený. Od našich druhov sa liší napríklad velkými nažkami a širšími vonkajšími listenami.
Splaňuje v lužných lesoch, pobrežných húštinách a na mokrých lúkach. Vyžaduje výživné, vlhké, skôr zásadité, humózne a hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina sa zbiera podzemok s koreňmi na jeseň. Droga obsahuje silicu, v ktorej sú tri alantolaktóny patriace medzi seskviterpény, menšie množstvo azulénov, inulín, cukry a horčiny. Pomáha pri vykašlávaní a uvoľňuje kŕče, preto je vhodný aj na uvoľnení zahlienených priedušiek a dýchacích ciest. Pôsobí aj antibakteriálne, slabo močopudne a má vplyv na tvorbu žlče. Užíva sa odvar alebo zápar. Zvonka sa užíva proti kožným vyrážkam, lišajom, na zle sa hojace rany a ako kloktadlo. Silica z drogy usmrcuje larvy moskytov. Je to aj okrasná a medonosná rastlina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.