Ochranári aj opoziční poslanci rozhodnutie prezidenta uvítali. Prekladateľ zákona Ján Slabý z SNS povedal, že si chce preštudovať dôvody vrátenia a až potom sa vyjadrí. "Som práve na otváraní prvej obecnej elektrárne, čo je podľa mňa dôležitejšie ako to, či niekto niečo vrátil," povedal na adresu prezidenta.
Prezident Ivan Gašparovič vrátil novelu do parlamentu preto, lebo absolútne vypúšťa časti zákona, ktoré hovoria o ochrane mokradí. Slovensko sa k tomu zaviazalo v medzinárodnom dohovore.
Novela zákona tiež zjemňuje úpravu, kedy dochádza k vyrušovaniu zvierat, za čo hrozí sankcia. O vyrušovanie by išlo iba vtedy, ak by jeho dôsledkom bolo "trvalé alebo dlhodobé zníženie populácie". To môže odporovať smerniciam Európskej únie.
Gašparovič za mimovládky
Prezident si myslí, že aj vylúčenie mimovládnych organizácii z konaní odporuje medzinárodnému dohovoru o účasti verejnosti na konaniach. Koaliční poslanci do novely presadili ustanovenie, podľa ktorého by síce mohli mimovládni ochranári ďalej dostávať informácie o výruboch či iných zásahoch do životného prostredia, ale nemohli by sa odvolať, ak by rozhodnutie považovali za nesprávne. Slabý povedal, že má iný názor ako prezident.
Na rovnaké ustanovenia ako prezident upozorňovali už ochranári, ktorí zorganizovali aj petíciu proti zákonu a protest pred parlamentom. Tieto ustanovenia navrhli zmeniť tiež poslanci SDKÚ, ale nepochodili.
"Vítame rozhodnutie prezidenta, nevyčíta však poslancom všetky problémové veci v zákone," povedala Martina Badidová z Greenpeace. Najmä má ísť o časti, ktoré umožňujú pri vyhlasovaní zónacií národných parkov aj v najprísnejšej A zóne, kde by človek nemal zasahovať do prírody, vyhlasovať podzóny, kde by zásahy boli možné.
Obmedzené možnosti
László Miklós z SMK tiež upozorňuje, že poslanci sa môžu pri opätovnom hlasovaní o zákone zaoberať len vecami, s ktorými prezident nesúhlasí. Upozornil, že ten si nevšimol časť, ktorá hovorí, že ak majú lesníci ťažbu v lesnom hospodárskom pláne, viac nemusia úrady životného prostredia žiadať o výnimky. "Keď vypadne povinnosť žiadať o výnimky, nemáme nástroj ani len na to, aby lesníci v najvyššom stupni ochrany urobili holorub. Toto je najnebezpečnejšia zmena." Najlepšie by podľa neho bolo, keby poslanci zákon neschválili. Ministerstvo životného prostredia sa k rozhodnutiu prezidenta nevyjadruje.
Autor: haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.