Utopila sa v pivničnom byte
Najmenej jeden ľudský život si vyžiadali rozmary počasia, ktoré v noci na včera zasiahli nemeckú spolkovú krajinu Bavorsko. Búrky sprevádzané mimoriadne intenzívnymi zrážkami si v okresoch Forchheim a Erlangen-Höchstadt vynútili vyhlásenie stavu ohrozenia. Vodná masa zaplavila nielen komunikácie, ale prenikla aj do stoviek pivníc. V Poxdorfe živel prekvapil 82-ročnú dôchodkyňu, ktorá sa utopila v pivničnom byte.
Niektoré obce spomínaných okresov sa ocitli až pod 150-centrimetrovou masou vody, ktorá spôsobila najväčšie škody v Langensendelbachu a Effeltrichu, respektíve v Baiersdorfe, Marloffsteine a Spardorfe. Aj úsek diaľnice A73 z Norimbergu smerom na Bamberg zaplavila voda dosahujúca výšku 150 cm, čo pre stovky motoristov znamenalo nedobrovoľné zajatie, z ktorého ich vyslobodili až záchranári na člnoch a lodiach. Evakuovať museli aj 35 pasažierov z vlakovej súpravy v železničnej stanici Baiersdorf, pretože tam hrozilo, že sa vagóny pod tlakom vody prevrátia. Železničnú trať medzi Erlangenom a Forchheimom vodný živel podmyl, takže bola neprejazdná. Hasiči museli zasahovať aj pri ojedinelých požiaroch po zásahu bleskom.
Rieky sa vyliali z korýt
Prudké búrky, ktoré v sobotu večer zasiahli švajčiarske hlavné mesto Bern a jeho širšie okolie, spôsobili vystúpenie riečnych tokov a potokov z korýt, záplavy, ako aj zosuvy pôdy i skál. Požiarnici mali plné ruky práce s odčerpávaním vodou zaplavených bytových jednotiek a pivničných priestorov. Pri Interlakene došlo po zosuve skál k narušeniu plynulosti cestnej premávky na komunikácii vedúcej do Spiezu. Extrémy počasia si vynútili aj dočasné prerušenie železničnej dopravy na jednej z vnútroštátnych tratí.
Blesky spôsobili požiare
Škody napáchal v noci na sobotu prírodný živel aj v Rakúsku, konkrétne v spolkových krajinách Horné a Dolné Rakúsko. Najdramatickejšou bola situácia v okrese Braunau. Voda zaplavila niektoré cestné komunikácie, na ktorých sa ocitli aj vyvrátené stromy. Prudký vietor poškodil strechy viacerých objektov. Aj v okolí Viedne spôsobili blesky viacero požiarov. Stajne v plameni registrovali v okolí Zwettlu, kde uhynulo 20 domácich zvierat, v inej lokalite poškodil požiar nielen stajne, ale aj neďaleký obytný dom. Vo Viedni počas najhorúcejšieho dňa 35 ľudí, na ktorých zdravotnom stave sa podpísali horúčavy.
Megapožiar v Bulharsku
Nielen vysoké teploty, ale aj početné požiare naďalej sužujú Bulharsko. V uplynulých piatich dňoch zaregistrovali v krajine podľa oficiálnych informácií ministerstva vnútra v Sofii celkove 1853 požiarov, pri ktorých prišli o život dvaja ľudia a popolom ľahlo 636 hektárov lesov. Najkritickejšou bola situácia v okolí mesta Stará Zagora, kde už skôr vyhlásili stav núdze. Tak Nemecko, ako aj Rusko prisľúbili vyslať do tejto lokality špeciálne lietadlá a vrtuľníky, ktoré by mali pomôcť pri likvidácii megapožiaru, uviedol bulharský minister vnútra Rumen Petkov. Situáciu tu komplikuje nielen hustý dym, kvôli ktorému musia obyvatelia Starej Zagory rezignovať na pobyt mimo domovov, ale predovšetkým vysoké teploty okolo 40 stupňov Celzia a ťažko dostupný terén, ktoré sťažujú prácu požiarnikov.
V Rumunsku už 11 obetí horúčav
Extrémne horúčavy týchto dní si v Rumunsku vyžiadali medzičasom už najmenej 11 ľudských životov. Iba v piatok upadli do bezvedomia v dôsledku mimoriadne vysokých teplôt v balkánskej krajine stovky ľudí. V 43 obciach a mestečkách Rumunska, v ktorých došlo k vyschnutiu studní alebo ku kolapsu zásobovania pitnou vodou, sa kompetentní postarali o jej distribúciu z krízových zásob. V železničnej doprave nariadili obmedzenie rýchlostí v súvislosti s akútnou hrozbou deformácie koľajníc pri neúmerne vysokých teplotách. V cestnej doprave platí denný zákaz využívania komunikácií pre všetky vozidlá s hmotnosťou viac ako 7,5 tony. Cieľom tohto opatrenia je šetriť pokiaľ je to možné asfaltovú vrstvu na cestách. Prognózy meteorológov obyvateľov Rumunska nepotešili, pretože extrémne horúčavy by v krajine mali trvať najmenej do utorka.
Taliansko ešte sužujú horúčavy
Aj talianske železnice museli v dôsledku pretrvávajúcich tropických horúčav v krajine siahnuť po nepopulárnom opatrení známom i zo Slovenska a nariadiť na vybraných úsekoch pomalé jazdy. Vlakové súpravy nesmú v súčasnosti vo všeobecnosti prekročiť hranicu rýchlosti 100 km/h, pretože v dôsledku možnej
deformácie koľajníc hrozí vykoľajenie vlakov. Vysoké teploty sa prejavujú aj na rekordných hodnotách teploty vody v Jadranskom a Tyrenskom mori (28 stupňov Celzia). Biológovia v tejto súvislosti opakovane poukazujú na čoraz častejší výskyt tropických rýb v Stredozemnom mori, kde takéto teploty umožňujú ideálne podmienky na ich rozmnožovanie.
Horúčavy v Taliansku, kde sa teplota vzduchu v uplynulých dňoch pohybovala stále okolo štyridsiatky, si vynútili v 14 mestách krajiny, vrátane Milána, Turína, Florencie či Bologne, aj vyhlásenie poplachu. Ten sa týka predovšetkým starších a chorľavých ľudí, ktorých úrady vyzvali, aby obmedzili svoj pohyb pod páliacim slnkom a venovali primeranú pozornosť pitnému režimu. V najbližších dňoch sa aj na Apeninskom polostrove očakáva mierne ochladenie.
Povodne v Británii
Časti Veľkej Británie boli včera vážne ohrozené záplavami, aj keď prudké dažde, ktoré sa prehnali cez Anglicko a Wales, už pomaly utíchajú, informovali miestne médiá. Agentúra pre životné prostredie vydala osem varovaní pred silnými povodňami pre grófstva Oxfordshire a Berkshire v juhozápadnom Anglicku a pre časti hlavného mesta Londýn, oznámila stanica BBC. V grófstve Worcestershire zachránili pred záplavami viac než 750 ľudí, z ktorých okolo 100 previezlo na bezpečné miesta vojenské letectvo britských ozbrojených síl Royal Air Force. Vyše 1000 ľudí strávilo noc zo soboty na nedeľu v bezpečnostných úkrytoch. Britské poisťovacie spoločnosti očakávajú, že povodne môžu spôsobiť materiálne škody v hodnote až niekoľkých stoviek miliónov libier.
V Číne zahynulo sto ľudí
Vyše sto ľudí zahynulo v posledných dňoch pri záplavách a zosuvoch pôdy v Číne a hrozí, že na východe krajiny sa pretrhnú hrádze rozvodnených riek, pred ktorými ušli z domovov už desaťtisíce ľudí. Obrovské záplavy postihli od začiatku leta približne polovicu Číny a pripravili o život stovky osôb. Ide tak o najvražednejšie obdobie dažďov za posledné roky. Prírodné pohromy, zväčša záplavy, usmrtili tento rok zatiaľ vyše 800 ľudí.
Uviazli vo vlaku
V dôsledku záplav, ktoré spôsobili prudké dažde v niektorých častiach Texasu, uviazlo v sobotu vo vlaku viac ako 170 cestujúcich. V iných častiach texaského štátu pre nepriazeň počasia záchranári previezli do bezpečia najmenej 50 ľudí.
Voda zaplavila koľajnice v meste Knippa, približne 120 km západne od San Antonia a spôsobila prerušenie jazdy vlaku spoločnosti Amtrak so 176 cestujúcimi. Hovorkyňa Amtraku Vernae Grahamová povedala, že autobusy previezli cestujúcich do El Pasa, odkiaľ by mali v nedeľu ráno pokračovať v ceste vlakom. Doposiaľ v súvislosti s najnovšími záplavami, ktoré si vyžiadali uzavretie viacerých ciest a nútenú evakuáciu, nenahlásili nijaké vážne zranenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.