kvapalinách, ktorú organizujú Ústav experimentálnej fyziky SAV a Ústav Geotechniky SAV v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ. Ide o jedinú konferenciu svojho druhu na svete, ktorá sa usporadúva každé tri roky, pričom ostatná sa konala v roku 2004 v Brazílii. Na košickej konferencii sa zúčastňuje 250 odborníkov z 30 krajín. Program konferencie tvoria pozvané prednáškya príspevky, týkajúce sa najnovších poznatkov, získaných pri príprave a štúdiu magnetických kvapalín, ich fyzikálnych a chemických vlastností, povrchoých javov, prenosu hmoty a tepla a technických i biomedicínskych aplikácií. O tom, čo vlastne magnetické kvapaliny sú a na čo sú "dobré", sme sa rozprávali s predsedom organizačného výboru konferencie doc. RNDr. Petrom Kopčanským, CSc., z Ústavu experimentálnej fyziky. "Začnem tým, čo fyzici vedia a čo si možno bežný človek neuvedomuje. V každodennom živote sa stretávame s množstvom magnetov a magnetických materiálov.Nemožno však vyrobiť takpovediac kvapalný magnet, ktorý by inak bol pre mnohé aplikácie veľmi užitočný. Tento problém sa podarilo obísť vývojom systému, ktorý dostal názov magnetická kvapalina. Ide pritom vlastne o suspenziu, čo je dvojzložkový systém, tvorený tuhými časticami, rozptýlenými v nosnej kavapaline. Magnetická kvapalina je teda suspenziou, ktorá obsahuje veľmi jemné magnetické častice. Najväčším problémom pri vývoji takýchto kvapalín bolo vytvorenie stabilnej suspenzie, teda suspenzie, v ktorej by nedochádzalo k usadzovaniu tuhých častíc v dôsledku gravitácie. To sa podarilo v prvej polovici 60. rokov minulého storočia, pričom na našej konferencii sa zúčastňuje aj jeden z otcov magnetických kvapalín dr. Ronald Rosensweig z USA. Vlastnosti magnetických kvapalín, nazývaných aj ferokvapaliny, možno výrazne meniť pôsobením magnetického poľa. Magneticé vlastnosti majú množstv praktických aplikácií. Jedným z nich sú napríklad vákuové tesnenia v elektrónových mikroskopoch. Ak máte doma počítač, je prakticky isté, že že obsahuje aj magnetickú kvapalinu, ktorá tesní hriadeľ hard disku. V kvalitných reproduktoroch kmitá cievka vo ferokvapaline, čím sa potláčajú nechcené vibrácie. V mnohých luxusnejších autách sa už používajú tlmiče, naplnené magnetickou kvapalinou, čo umožňuje podľa potreby meniť charakteristiku tlmenia. Magnetické kvapaliny však nájdeme aj v prístrjoch pre sluchovo postihnuté osoby, v elektrických gitarách a ďalších zariadeniach. Priemyselne veľmi dôležitou aplikáciou je rozdružovanie, čiže rozdeľovanie materiálov rôznej hustoty. Pomerne novou aplikáciou je použitie magnetických častíc v minerálnom oleji, ktorý tvorí náplň veľkých transformátorov. Tieto častice vyvolajú prúdenie v oleji, čím sa zlepší chladenie transformátora a predĺži jeho životnosť. Na našej konferencii odznejú príspevky aj o ďalších nových trendoch pri využívaní magnetických kvapalín," uzatvára dr. Kopčanský.
Treba spomenúť, že zástupcovia kolektívu, vedeného dr Kopčanským, predstavia na konferencii aj výsledky prác, za ktoré v júni tohto roku získali významné ocenenie, Cenu SAV za výsledky medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce. Táto cena im bola udelená za súbor prác z oblasti štúdia cieleného transportu liečiv pomocou magnetických nanočastíc, ktoré vznikli v širokej medzinárodnej spolupráci s vedeckými inštitúciami v siedmich krajinách. Cielený transport liečiv umožňuje dosiahnuť koncentráciu liečiva v požadovanej oblasti ľudského tela pôsobením externého magnetického poľa dostatočnej intenzity. To predpokladá zvládnutie prípravy novej stabilnej liekovej formy a to vo forme komplexu pozostávajúceho z príslušného liečiva a magneticky aktívnej zložky (magnetické nanočastice). Riešiteľský kolektív prípravu magnetických nanočastíc s liečivom úspešne zvládol, čo dáva dobrý predpoklad na ich použitie v biomedicíne. V súčasnosti sa magneticky značené liečivá začínajú testovať (na zvieratách) v spolupráci s bývalým Výskumným ústavom liečiv v Modre (dnes Hameln Modra). Pionierom "magnetickej" dopravy liečiv je Nemecko, kde sa už tento spôsob používa pri liečbe nádorov prostaty. Zatiaľ však nikto nevie povedať, kedy sa takýto transport liečiv začne využívať aj u nás.
Mimochodom, ak ste na tom fnančne dobre a kúpite sebe či svojej drahej šperk s diamantmi svetoznámej firmy de Beers, je veľmi pravdepodobné, že pri oddeľovaní diamantov od hlušiny bola použitá vosková magnetická kvapalina, ktorú vyvinul tím odborníkov na ferokvapaliny košického Ústavu experimentálnej fyziky.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.