nakazenie stoviek detí vírusom HIV, prileteli včera doobeda z Tripolisu do
Sofie. Spolu dojatými príbuznými a známymi privítali šesticu zdravotníkov aj bulharský prezident Georgi Parvanov, premiér Sergej Stanišev, predseda parlamentu Georgi Pirinski a minister zahraničných vecí Ivajlo Kalfin.
Krátko po prílete lietadla vydal prezident Parvanov očakávaný dekrét o udelení milosti šiestim zdravotníkom.
Po schodíkoch lietadla najskôr zostúpili s očividným pocitom úľavy sestričky Kristiana Valčevová, Nasia Nenovová, Vaľa Červeňašková, Valentina Siropulová a Snežana Dimitrovová a palestínsky lekár Ašraf Hadžúdž, sprevádzaný komisárkou Ferrerovou-Waldnerou a manželkou francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho Céciliou. "Neviem, čo povedať. Žila som pre túto chvíľu," povedala 54-ročná sestra Dimitrovová predtým, ako padla do náručia svojich blízkych.
Vydaniu zdravotníkov z Líbye do Bulharska predchádzali roky diplomatického úsilia zo strany EÚ. Ešte v pondelok o ich prepustení rokovala v Líbyi manželka francúzskeho prezidenta Cécilia Sarkozyová a komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá v Tripolise podpísala memorandum o plnej normalizácii vzťahov medzi EÚ a Líbyou. "Záležitosť je urovnaná. Dostali sme záruky na normalizáciu vzťahov s európskymi krajinami a na uzavretie partnerskej dohody s EÚ," povedal včera líbyjský vládny predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný.
Rozhlasová stanica BBC informovala, že dohoda zahŕňa otvorenie európskeho trhu líbyjským poľnohospodárskym a rybným výrobkom, technickú pomoc pri obnove archeologických pamiatok a štedré európske granty pre líbyjských študentov. EÚ tiež Líbyi finančne prispeje na zlepšenie zdravotnej starostlivosti o deti choré na AIDS a modernizáciu nemocnice v Bengházi, kde sa 438 detí nakazilo vírusom HIV.
Vzťahy medzi Tripolisom a Európskou úniou zaznamenali v posledných rokoch významné oteplenie, najmä vzhľadom na ochotu Líbye vzdať sa zbraní hromadného ničenia a spolupracovať pri vyšetrovaní teroristického útoku na lietadlo nad škótskym mestom Lockerbie. Únia zrušila sankcie voči Líbyi v roku 2003, výhody hospodárskej spolupráce v rámci susedskej politiky EÚ však boli pre Tripolis naďalej nedostupné.
Zdravotníkov, ktorí boli vo väzení od roku 1999, odsúdili v Líbyi na trest smrti za nakazenie detí v roku 2004. Pôvodné rozsudky smrti líbyjská Najvyššia súdna rada zmenila minulý týždeň na doživotné väzenie potom, čo rodina každého
nakazeného dieťaťa dostala kompenzáciu 1 milión dolárov. Bulharsko vzápätí požiadalo Líbyu o vydanie svojich občanov s možnosťou odpykať si trest doma na základe medzištátnej zmluvy o výmene väzňov z roku 1984.
Bulharské sestričky Kristiana Valčevová, Nasia Nenovová, Vaľa Červeňašková, Valentina Siropulová a Snežana Dimitrovová a palestínsky lekár Ašraf Džuma al-Hadžúdž, ktorému v júni udelili bulharské občianstvo, sa podľa bulharského internetového servera news.bg čo najskôr podrobia lekárskej prehliadke. Bulharské ministerstvo zdravotníctva dokonca zriadilo špeciálny tím psychiatrov, psychológov a lekárov, ktorý bude na zdravotný stav prepustených dohliadať. Zdravotníci budú podľa servera pravdepodobne potrebovať najmä psychologickú pomoc, pretože za posledných 8 rokov zažili ťažké traumy, ktoré by mohli viesť k psychickým poruchám.
Zaplatili to Francúzsko a EÚ?
Tripolis (SITA/AFP) - Francúzsko aj Európska únia sa podieľali na kompenzáciách rodinám líbyjských detí infikovaných vírusom HIV, vyhlásil v utorok líbyjský minister zahraničných vecí. Tvrdenie odporuje vyhláseniu francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, podľa ktorého Európska únia a Francúzsko nevyplatili za prepustenie bulharských zdravotníckych pracovníkov "ani najmenšiu finančnú kompenzáciu".
"Do fondu prispel každý, vrátane EÚ a Francúzska. Pokryli sumu, ktorá zatiaľ prišla a ešte viac," povedal Rahmán Šalghám na tlačovej konferencii v Tripolise.
Základné údaje o omilostených
Kristiana Valčevová - Do Líbye pricestovala v roku 1991 so svojím manželom lekárom Zdravkom Georgievom. Obaja pracovali v nemocnici v Benghází a oboch ich zadržali. Georgiev, voči ktorému vzniesli samostatné obvinenie, strávil päť rokov vo väzení. Na slobode je od roku 2004, ale krajinu opustiť nemôže.
48-ročná Valčevová má 29-ročného syna, ktorý žije v Bulharsku. Valčevová v januári v jednom rozhovore potvrdila, že líbyjská polícia od nich vynútila priznanie viny násilím. "Bitky boli príšerné. Celé telo som mala pokryté ranami a škrabancami. Bitky však neboli nič oproti elektrickým šokom," povedala.
Nasia Nenovová - Má 40 rokov a do Líbye pricestovala v roku 1998, pričom v
Bulharsku zanechala neplnoletého syna. Zadržali ju v čase, keď plánovala odchod domov. Vo väzení sa pokúsila o samovraždu a neskôr povedala, že polícia ju mučila, aby ju donútila k priznaniu.
Vaľa Červeňašková - Vyše 50-ročná Červeňašková strávila v Líbyi najdlhší čas zo všetkých odsúdených. V líbyjskom zdravotníctve pracovala od roku 1984. Do nemocnice v Benghází nastúpila vo februári 1998, len niekoľko mesiacov pred škandálom nákazy vírusom HIV. Jej manžela Emila Uzunova, ktorý je stavbár, vo
februári 1999 na krátku dobu zadržali spolu s ňou. Majú dve deti. Uzunov sa pred pár rokmi vyhrážal bývalej bulharskej ministerke zahraničia Nadežde Michailovej a pracovníkom veľvyslanectva v Tripolise zabitím za to, že v roku 1999 ignorovali správy, že sestričky mučili.
Valentina Siropulová - Do Líbye pricestovala vo februári 1998, aby pomohla
financovať synove vysokoškolské štúdium. Syn, ktorý žije v Bulharsku, ju videl iba raz, a to v roku 2003. Momentálne študuje na Technickej univerzite v Sofii. Siropulová má 48 rokov.
Snežana Dimitrovová - 54-ročná Dimitrovová je diabetička a pobyt vo väzení na ňu najviac doliehal. Otec jej dvoch detí je stavbár, ktorý kedysi pracoval v Líbyi a od cesty do krajiny ju odrádzal.
Ašraf Džuma al-Hadžúdž - Tento palestínsky lekár býval v Líbyi. V roku 1999 bol na pracovnej stáži v nemocnici v Benghází. Jeho otec a sestra, ktorí tiež žili v Líbyi, z krajiny ušli v decembri 2005 a teraz žijú v Holandsku. Jeho matka, bývalá učiteľka, stále žije v Líbyi, ale prišla o miesto. V júni tohto roka Bulharsko al-Hadžúdžovi udelilo občianstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.