Korzár logo Korzár

Sestričky a lekár sú voľní!

Bratislava (SITA/TASR) - Bulharské sestričky a palestínsky lekár s bulharským občianstvom, ktorých vyše osem rokov väznili v Líbyi za údajné

nakazenie stoviek detí vírusom HIV, prileteli včera doobeda z Tripolisu do

Sofie. Spolu dojatými príbuznými a známymi privítali šesticu zdravotníkov aj bulharský prezident Georgi Parvanov, premiér Sergej Stanišev, predseda parlamentu Georgi Pirinski a minister zahraničných vecí Ivajlo Kalfin.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátko po prílete lietadla vydal prezident Parvanov očakávaný dekrét o udelení milosti šiestim zdravotníkom.

Po schodíkoch lietadla najskôr zostúpili s očividným pocitom úľavy sestričky Kristiana Valčevová, Nasia Nenovová, Vaľa Červeňašková, Valentina Siropulová a Snežana Dimitrovová a palestínsky lekár Ašraf Hadžúdž, sprevádzaný komisárkou Ferrerovou-Waldnerou a manželkou francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho Céciliou. "Neviem, čo povedať. Žila som pre túto chvíľu," povedala 54-ročná sestra Dimitrovová predtým, ako padla do náručia svojich blízkych.

SkryťVypnúť reklamu

Vydaniu zdravotníkov z Líbye do Bulharska predchádzali roky diplomatického úsilia zo strany EÚ. Ešte v pondelok o ich prepustení rokovala v Líbyi manželka francúzskeho prezidenta Cécilia Sarkozyová a komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá v Tripolise podpísala memorandum o plnej normalizácii vzťahov medzi EÚ a Líbyou. "Záležitosť je urovnaná. Dostali sme záruky na normalizáciu vzťahov s európskymi krajinami a na uzavretie partnerskej dohody s EÚ," povedal včera líbyjský vládny predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný.

Rozhlasová stanica BBC informovala, že dohoda zahŕňa otvorenie európskeho trhu líbyjským poľnohospodárskym a rybným výrobkom, technickú pomoc pri obnove archeologických pamiatok a štedré európske granty pre líbyjských študentov. EÚ tiež Líbyi finančne prispeje na zlepšenie zdravotnej starostlivosti o deti choré na AIDS a modernizáciu nemocnice v Bengházi, kde sa 438 detí nakazilo vírusom HIV.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťahy medzi Tripolisom a Európskou úniou zaznamenali v posledných rokoch významné oteplenie, najmä vzhľadom na ochotu Líbye vzdať sa zbraní hromadného ničenia a spolupracovať pri vyšetrovaní teroristického útoku na lietadlo nad škótskym mestom Lockerbie. Únia zrušila sankcie voči Líbyi v roku 2003, výhody hospodárskej spolupráce v rámci susedskej politiky EÚ však boli pre Tripolis naďalej nedostupné.

Zdravotníkov, ktorí boli vo väzení od roku 1999, odsúdili v Líbyi na trest smrti za nakazenie detí v roku 2004. Pôvodné rozsudky smrti líbyjská Najvyššia súdna rada zmenila minulý týždeň na doživotné väzenie potom, čo rodina každého

nakazeného dieťaťa dostala kompenzáciu 1 milión dolárov. Bulharsko vzápätí požiadalo Líbyu o vydanie svojich občanov s možnosťou odpykať si trest doma na základe medzištátnej zmluvy o výmene väzňov z roku 1984.

SkryťVypnúť reklamu

Bulharské sestričky Kristiana Valčevová, Nasia Nenovová, Vaľa Červeňašková, Valentina Siropulová a Snežana Dimitrovová a palestínsky lekár Ašraf Džuma al-Hadžúdž, ktorému v júni udelili bulharské občianstvo, sa podľa bulharského internetového servera news.bg čo najskôr podrobia lekárskej prehliadke. Bulharské ministerstvo zdravotníctva dokonca zriadilo špeciálny tím psychiatrov, psychológov a lekárov, ktorý bude na zdravotný stav prepustených dohliadať. Zdravotníci budú podľa servera pravdepodobne potrebovať najmä psychologickú pomoc, pretože za posledných 8 rokov zažili ťažké traumy, ktoré by mohli viesť k psychickým poruchám.

Zaplatili to Francúzsko a EÚ?

Tripolis (SITA/AFP) - Francúzsko aj Európska únia sa podieľali na kompenzáciách rodinám líbyjských detí infikovaných vírusom HIV, vyhlásil v utorok líbyjský minister zahraničných vecí. Tvrdenie odporuje vyhláseniu francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, podľa ktorého Európska únia a Francúzsko nevyplatili za prepustenie bulharských zdravotníckych pracovníkov "ani najmenšiu finančnú kompenzáciu".

"Do fondu prispel každý, vrátane EÚ a Francúzska. Pokryli sumu, ktorá zatiaľ prišla a ešte viac," povedal Rahmán Šalghám na tlačovej konferencii v Tripolise.

Základné údaje o omilostených

Kristiana Valčevová - Do Líbye pricestovala v roku 1991 so svojím manželom lekárom Zdravkom Georgievom. Obaja pracovali v nemocnici v Benghází a oboch ich zadržali. Georgiev, voči ktorému vzniesli samostatné obvinenie, strávil päť rokov vo väzení. Na slobode je od roku 2004, ale krajinu opustiť nemôže.

48-ročná Valčevová má 29-ročného syna, ktorý žije v Bulharsku. Valčevová v januári v jednom rozhovore potvrdila, že líbyjská polícia od nich vynútila priznanie viny násilím. "Bitky boli príšerné. Celé telo som mala pokryté ranami a škrabancami. Bitky však neboli nič oproti elektrickým šokom," povedala.

Nasia Nenovová - Má 40 rokov a do Líbye pricestovala v roku 1998, pričom v

Bulharsku zanechala neplnoletého syna. Zadržali ju v čase, keď plánovala odchod domov. Vo väzení sa pokúsila o samovraždu a neskôr povedala, že polícia ju mučila, aby ju donútila k priznaniu.

Vaľa Červeňašková - Vyše 50-ročná Červeňašková strávila v Líbyi najdlhší čas zo všetkých odsúdených. V líbyjskom zdravotníctve pracovala od roku 1984. Do nemocnice v Benghází nastúpila vo februári 1998, len niekoľko mesiacov pred škandálom nákazy vírusom HIV. Jej manžela Emila Uzunova, ktorý je stavbár, vo

februári 1999 na krátku dobu zadržali spolu s ňou. Majú dve deti. Uzunov sa pred pár rokmi vyhrážal bývalej bulharskej ministerke zahraničia Nadežde Michailovej a pracovníkom veľvyslanectva v Tripolise zabitím za to, že v roku 1999 ignorovali správy, že sestričky mučili.

Valentina Siropulová - Do Líbye pricestovala vo februári 1998, aby pomohla

financovať synove vysokoškolské štúdium. Syn, ktorý žije v Bulharsku, ju videl iba raz, a to v roku 2003. Momentálne študuje na Technickej univerzite v Sofii. Siropulová má 48 rokov.

Snežana Dimitrovová - 54-ročná Dimitrovová je diabetička a pobyt vo väzení na ňu najviac doliehal. Otec jej dvoch detí je stavbár, ktorý kedysi pracoval v Líbyi a od cesty do krajiny ju odrádzal.

Ašraf Džuma al-Hadžúdž - Tento palestínsky lekár býval v Líbyi. V roku 1999 bol na pracovnej stáži v nemocnici v Benghází. Jeho otec a sestra, ktorí tiež žili v Líbyi, z krajiny ušli v decembri 2005 a teraz žijú v Holandsku. Jeho matka, bývalá učiteľka, stále žije v Líbyi, ale prišla o miesto. V júni tohto roka Bulharsko al-Hadžúdžovi udelilo občianstvo.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 763
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 264
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 161
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 023
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 837
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 462
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 475
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
  1. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  2. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  3. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  4. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  7. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  8. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 438
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 659
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 399
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 399
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 24 812
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 763
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 706
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 944
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  2. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  3. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  4. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  7. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  8. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 438
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 659
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 399
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 399
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 24 812
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 763
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 706
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 944
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu