Tento týždeň rekordy ďalej zlepšila. Dolár si banky medzi sebou vymieňali za 23,85 koruny.
Čoraz lacnejší dolár umožňuje, aby sme za dovezenú ropu a plyn platili menej. Preto hoci ropa zdražela v dolárovom vyjadrení od januára približne o 57 percent, v korunách sa jej cena zdvihla "iba" o 43 percent. Benzín je od minulého týždňa u nás lacnejší o 50 halierov. Na svetových trhoch klesla jeho cena za posledné dva týždne o vyše dve koruny. Dá sa čakať, že sa to prejaví aj u nás. Pre lacný dolár sa znižujú napríklad aj ceny dovážanej elektroniky. Príčinou rekordu oproti doláru nie je len spevňovanie koruny.
"Je za tým aj oslabenie dolára oproti zahraničným menám, najmä euru," povedal devízový obchodník UniCredit Bank Patrik Malec. Dolár bol včera oproti euru najslabší v histórii, keď euro stálo 1,385 dolára. Malec si myslí, že dolár sa bude naďalej oslabovať.
Ekonóm Allianz Slovenská DSS Mário Blaščák povedal, že ak by dolár tak neklesal, cena ropy by stúpala pomalšie. "Sú to spojené nádoby. Vysoká cena ropy je aj zrejme dôsledkom nízkej hodnoty dolára na finančných trhoch," povedal Blaščák. Aj podľa neho má však silná koruna na ropu pozitívny vplyv.
Ekonóm Blaščák tvrdí, že nízka hodnota dolára slovenskú ekonomiku príliš neovplyvňuje, lebo väčšinu obchodu so zahranicím robia slovenské firmy v eurách. Ľudia na dovolenkách platia tiež prevažne v eurách. Z tohto pohľadu má na ekonomiku a ľudí väčší vplyv to, že koruna sa spevňuje aj oproti euru.
Nedávne vyplácanie dividend, keď pobočky zahraničných firiem u nás posielali časť zisku do zahraničia, korunu na čas oslabilo. Potom však znova začala silnieť aj oproti euru. Včera sa pohybovala okolo úrovne 33 korún za euro. "Ak bude situácia priaznivá, koruna by v horizonte niekoľkých týždňov, možno mesiacov mohla znovu prepisovať historické maximum," povedal Malec.
Doterajší rekord je 32,72 koruny za euro, kam sa mena dostala v marci po zmene centrálnej parity, teda stredového kurzu k euru. Posilnenie koruny je pozitívne pre dovozcov, spotrebiteľov a tých, čo dovolenkujú v zahraničí. Spevňovanie koruny však robí problém vývozcom. Oberá ich o zisky. Za rovnakú sumu zahraničnej meny, ktorú dostávajú za predaj tovarov v zahraničí, získavajú teraz čoraz menej korún.
Autor: ľj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.