vyrábajú ich ľudoví výrobcovia na predaj. V predchádzajúcich storočiach ich vyrábali vo veľkom množstve na východnom Slovensku v Hanušovciach v Šarišskej stolici, lebo bez nich sa nezaobišiel gazda, pastier, bača, povozník, drevorubač. V noci poslúžili guby na spanie, v daždi na ochranu pred ním, lebo neprepúšťali vodu, vďaka výrobnému postupu a váľaniu hotových gúb v kadiach studenými prúdmi vody.
Gubárstvo u nás súviselo s chovom oviec a s odborným spracovaním vlny. Jeho základy sú bez nadsádzky ešte v praveku, kedy si vyhotovovali odevy na povrchu so strapcami alebo slučkami v Európe, Ázii, Austrálii, Afrike, Amerike. Ich vlastnosti oceňovali v staroveku i novoveku.
Prvým dokladom rozšírenia gúb na Slovensku je kresba Josta Ammanna z roku 1570. Vyrábali ich podomácky a remeselnícky v Gemeri v rámci súkenníctva a v Šariši v Hanušovciach. V roku 1810 sa výroba tkanív s vlasom tak rozšírila, že sa gubári oddelili od súkenníkov a vytvorili samostatný cech v Jelšave. Tam sa výroba gúb a gubárskych výrobkov zachovala do prvej polovice 20. storočia. Po roku 1958 ju obnovilo a rozšírilo Ústredie ľudovej umeleckej výroby.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.