mu to až tak dobre, že sa šéf Eurojustu Michael Kennedy rozhodol, že by podivná personálna politika nášho ministra spravodlivosti mohla zaujímať jednu z najdôležitejších postáv európskej politiky - Javiera Solanu, a preto mu už aj poslal svoje ponosy.
To, čo sa z Haagu môže javiť ako zbytočná náhlivosť pri výmene slovenského zástupcu v Eurojuste, vyzerá z Bratislavy ako ďalší diel Harabinovho vybavovania účtov z minulosti. Teraz si to má odskákať náš zástupca v tomto orgáne Peter Paluda. Ten Paluda, ktorý v časoch Harabinovho riadenia Najvyššieho súdu ako jeden z mála sudcov verejne hovoril o jeho praktikách a dokonca si dovolil podať na svojho vtedajšieho šéfa aj trestné oznámenie. Nebolo preto prekvapením, keď ministerstvo spravodlivosti po Harabinovom vymenovaní navrhlo a parlament napriek vetu prezidenta schválil zákon, podľa ktorého nás v Eurojuste môže zastupovať iba prokurátor, a nie sudca. Minister triumfoval, Paluda musí koncom júla odísť. Čo na tom, že predtým, ako sa stal sudcom, bol 12 rokov prokurátorom. Na tom nezáleží, dôležité je, že sú staré účty vybavené. Minister si ich však prvýkrát nevyrovnával na čisto slovenskom piesočku, a preto pre neho môže byť Kennedyho list komplikáciou. Napriek tomu, že je veľmi diplomatický, je zrejmé, že Harabin robí Haagu starosti.
Kennedy uznáva ministrove kompetencie a aj to, že Paludu dočasne nahradí jeho doterajší zástupca, ale varuje pred problémami, ktorým bude čeliť Eurojust, keď v ňom nebude sedieť riadny predstaviteľ jednej z členských krajín. Apeluje na Harabina,aby s odvolávaním počkal aspoň do konca augusta. Nechápe, prečo bolo nutné odvolať človeka, ktorému sa funkčné obdobie malo skončiť až o dva roky, už teraz.Za všetko hovorí veta: "Nikdy predtým nebol člen Eurojustu odvolaný v takom krátkom čase." Možno preto, že nikdy predtým sa k takémuto rozhodnutiu nedostali ľudia ako je Štefan Harabin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.