Poslanci chcú diskutovať o návrhu minimálnej siete nemocníc
Návrh minimálnej siete nemocníc, ktorým bude štát garantovať zmluvy so zdravotnými poisťovňami, bol potrebný, treba však prediskutovať jeho
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
konkrétne znenie. V reakcii na predloženie návrhu vládneho uznesenia o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, predloženej do
pripomienkového konania, to pre TASR uviedli poslanci opozičných, aj koaličných strán.
"Je najvyšší čas, že po roku vlády ministerstvo zdravotníctva (MZ) predkladá takýto návrh," povedala podpredsedníčka KDH Mária Sabolová. Osobne jej v zozname garantovaných zdravotníckych zariadení chýbajú mobilné hospice, ktoré by podľa Sabolovej mali byť do siete zaradené zo zákona. Poukázala na to, že pri zaraďovaní zdravotníckych zariadení do minimálnej siete by sa mali okrem ekonomických, zohľadňovať aj iné ukazovatele, napríklad dostupnosť.
"Považujem tento návrh za pracovný," povedal člen zdravotníckeho výboru parlamentu Štefan Zelník (SNS) s dodatkom, že zámer ministra víta. Podľa neho by však v zozname mali byť aj ďalšie zdravotnícke zariadenia.
Zásadnou pripomienkou SMK je podľa podpredsedu strany pre zdravotníctvo Imreho Hugyivára to, aby neprišlo k narušeniu dostupnosti zdravotníckych zariadení v pohraničných regiónoch južného Slovenska, kde sa vykazuje
najkratšia priemerná dĺžka života obyvateľov SR. "Sme za to, aby túto dostupnosť nenarúšali centrálne zásahy, ale sa to nechalo na trh a vyjednávanie s poisťovňami," doplnil. Zdôraznil, že vysoký rast ekonomiky by sa mal odraziť na navýšení prostriedkov práve do oblasti zdravotníctva. "Zdravotníctvo podľa nás nie je čierna diera, ale najlepšia investícia," podotkol Hugyivár.
Podľa Jána Kovarčíka z ĽS-HZDS bude o návrhu nariadenia rokovať budúcotýždňové grémium strany. "Budeme to konzultovať s odborníkmi," uviedol a dodal, že nálady v strane nie sú príliš naklonené najmä možnému rušeniu zdravotníckych zariadení v budúcnosti.
Ako uviedol poslanec parlamentu za SDKÚ-DS Peter Miššík, návrh nariadenia prejde v strane najprv diskusiou v zdravotníckej sekcii, politickú stránku prerokuje prezídium strany. "Následne sa rozhodne v poslaneckom klube," uzavrel Miššík.
Návrh nariadenia vlády SR o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti obsahuje zoznam 42 ústavných zdravotníckych zariadení, ktoré majú zabezpečovať účinnú neodkladnú starostlivosť o pacienta. Mimo minimálnej siete ich ostalo 26.
"Smer-SD nebola nikdy za rušenie nemocníc. My budeme podporovať transformáciu nemocničných lôžok na sociálne lôžka, ktoré budú financované v rámci rezortu práce a sociálnych vecí," uviedla pre TASR hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová s tým, že všetko ostatné je záležitosťou zmluvno-právnych vzťahov poisťovní
s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.