(Smer
Aj expredseda opozičnej SMK Béla Bugár si myslí, že Bush zákon podpíše, pretože podľa jeho slov chce ešte vo svojom volebnom období urobiť v tejto veci pokrok. "SR, ak sa chce zmestiť do desaťpercentného limitu, musí napredovať a musí urobiť konkrétne kroky," povedal Bugár s tým, že to nebude jednoduché. "Desaťpercentný limit je zo strany USA veľký krok dopredu. Ja rozumiem, že sa chce USA aj takýmto spôsobom chrániť," vysvetlil a pokračoval, že limity budú ešte nejaký čas pre nové členské štáty Európskej únie problémom.
Podľa Stanislava Janiša z SDKÚ-DS už len dosiahnutie tohto zákona s prijateľnejšou hranicou pre bezvízový styk medzi SR a USA možno považovať za úspech dobrého medzinárodného postavenia Slovenska vybudovaného v minulom volebnom období. "Je tiež ale dôležité, aby sa všetci Slováci, ktorí odchádzajú do Ameriky, správali tak, aby nekazili získanie víz pre tých, ktorí tam cestujú seriózne," prízvukoval. Podobne ako ostatní predstavitelia politických strán si Janiš myslí, že Bush zákon podpíše.
Katarínu Tóthovú z ĽS-HZDS by uspokojila taká legislatíva, ktorá by jednoznačne hovorila, že otvára možnosť bezvízového styku. "To, že novoprijatá legislatíva by len mohla otvoriť dvere novým členským krajinám EÚ pre SR veľa neznamená," vysvetlila Tóthová pre TASR. Bola by však rada, keby zákon Bush podpísal.
Podľa Štefana Zelníka zo SNS by SR ako plnoprávny člen EÚ mala požívať všetky povinnosti a práva aj vo vzťahu k cestovaniu. "Ja v tom nevidím žiadnu láskavosť zo strany USA. Mali by rešpektovať SR ako krajinu EÚ," konštatoval. Na margo podpísania zákona prezidentom Bushom Zelník povedal, že pevne verí vo víťazstvo zdravého rozumu. Desaťpercentná hranica je podľa neho v rukách amerických úradníkov. "Nemyslím si, že by naši obyvatelia zadávali príčinu neplnenia istých pravidiel. Je to skôr otázka byrokracie," dodal.
Kresťanskodemokratické hnutie podľa vyjadrenia jeho podpredsedu Martina Fronca rozhodnutie amerického Kongresu víta. "Sme zároveň presvedčení, že Bush toto rozhodnutie podpíše," vyjadril sa Fronc s tým, že SR do doby účinnosti zákona podľa neho splní desaťpercentnú hranicu zamietnutých žiadostí. "Veríme, že malý presah cez desať percent nespôsobí, aby sa oddialil bezvízový styk Slovenska so Spojenými štátmi," dodal.
Americký parlament včera schválil legislatívu, ktorá by mohla otvoriť dvere občanom z krajín bývalého komunistického bloku a umožnila im cestovať do USA bez víz. Horná komora parlamentu, senát, schválil právnu normu už vo štvrtok v noci a konečnú verziu by mal svojím podpisom schváliť prezident USA Bush v priebehu najbližších dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.