Jana Erikssona (24,36 m). Dramatickejší priebeh 2. Majstrovstiev sveta vo vidlomete si organizátori nemohli želať. Medzi ženami zvíťazila 56-ročná Edita Klanduchová, keď vidly hodila do vzdialenosti 12,91 metra.
Do súťaže prihlásilo dovedna 81 ľudí, nikto však nedostal vidly do chrbta, čo označujú organizátori za obrovský úspech. Vrhači používali rôzne techniky, niektorí napodobňovali oštepárov, ale rozhodovalo viac bojovné srdce, ako technika. Jan Eriksson bol na čele súťaže vyše troch hodín. "U nás vo Švédsku sa vidlami nehádže, skúsil som si to až na Slovensku," prezradil. Postavenie na špici pretekárskeho poľa ho tešilo, ale veštecky predpovedal, že ak niekto príde a hodí 26 metrov, zagratuluje mu. Jan sa nakoniec športovo vyrovnal so stratou titulu majstra sveta a teší sa na odvetu na budúci rok.
"Vidlomet je fenomén šíriaci pozitívnu energiu," povedal dnes pre TASR prezident Svetovej asociácie vidlometu Mário Estergájoš. Jeho hlavným poslaním je každým hodeným metrom spoločne sa posunúť ďalej. Vidlomet je nielen novým druhom športu na svete, ale zároveň aj novým slovom v rečiach mnohých krajín. Je to šport združujúci v sebe zápolenie a túžbu po víťazstvách, ako aj odpočinok, zábavu, ponaučenie a hlavne naplnenie olympijského hesla, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. "Hlavnou ideou pri zrode vidlometu bolo pokúsiť sa nájsť spôsob, ako s humorom a nenásilne podporovať pozitívne stránky ľudskej osobnosti. Jeho prostredníctvom sa snažíme v dobe, kedy sa ľudia navzájom viac a viac odcudzujú, poukázať na dôležitosť cesty späť k vzájomnej úcte, porozumeniu, pomoci či priateľstvu. Nielen medzi ľuďmi, ale aj medzi národmi," vysvetlil Estergájoš.
Na záver prezident prezradil, že sa pripravuje vývoj nástroja tretej generácie. Dvaja inžinieri na tom pracujú a budúci rok sa bude hádzať novým typom vidiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.